Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Polska może być znaczącym graczem na rynku zielonych certyfikatów

 • Autor: Katarzyna Walterska,portalspozywczy.pl
 • Data: 15-05-2008, 15:40
Polska może być znaczącym graczem na rynku zielonych certyfikatów

Wokół unijnej strategii związanej z paliwami biomasowymi będzie w najbliższym czasie rozgrywał się niezwykle silny konflikt interesów - uważa prof. Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej.

Europejski pakiet energetyczny - 3x20 zakłada zmniejszenie do 2020 roku w porównaniu z rokiem 1990: o 20 proc. emisji CO2, o 20 proc. energochłonności oraz zwiększenia o 20 proc. udziału energii produkowanej ze źródeł odnawialnych w całkowitym rynku energetycznym. Polska wynegocjowała, że 15 proc. zużywanej energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Obecniejest to ok. 7 proc.

Zdaniem prof. Popczyka w dłuższym czasie można być spokojnym o losy tej strategii. - W krótkiej perspektywie siły proinnowacyjne będą natomiast w bardzo trudnej sytuacji. Próbką tych trudności jest wielka akcja medialna na świecie, realizowana pod hasłami takimi jak: biopaliwa przyczyną gwałtownego wzrostu cen żywności, biopaliwa przyczyną głodu i podobne. Oczywiście, problem alokacji zasobów między rolnictwem żywnościowym i energetycznym jest realny, i w efekcie realna jest zmiana struktury cen żywności i energii. Te sprawy wyglądają jednak inaczej, niż w medialnej akcji. Dlatego ważne są działania na rzecz ich racjonalizacji - podkreślił.

Ze wstępnych prognoz wynika, że pod uprawy energetyczne w 2020 roku Polska wykorzysta około 2 mln hektarów gruntów, w tym 1,4 mln na własne potrzeby i 0,6 mln z przeznaczeniem na eksport zielonych certyfikatów na rynek unijny. Zielony certyfikat to świadectwo wytworzenia energii elektrycznej z odnawialnego źródła.

Z tej powierzchni upraw można uzyskać 160 TWh (terawatogodzin) energii pierwotnej. Zdaniem profesora można przyjąć, że ze 160 TWh energii pierwotnej aż 135 TWh będzie wykorzystane w biogazowniach. - Tę ostatnią wielkość otrzymuje się w następujący sposób: całą podaż energii pierwotnej wynoszącą 160 TWh zmniejsza się o energię pierwotną potrzebną na rynku paliw transportowych, która wynosi około 25 TWh. Czyli cała roczna energia elektryczna produkowana z biometanu, wytwarzana w skojarzeniu, będzie w 2020 r. wynosić około 45 TWh - wyjaśnił.

Obecnie wydajność energetyczna np. kukurydzy poddanej zgazowaniu w procesie fermentacji wynosi ok. 50 MWh (megawatogodziny), gdyż z kiszonki kukurydzy zebranej z jednego hektara można rocznie wyprodukować 5 tys. m.sześc. czystego biometanu.

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • autorka 16-05-2008, 14:16:
Polecam dokładne czytanie tekstu...ze zrozumiemiem... Według prof. Popczyka można przyjąć, że w 2020 r. wydajność energetyczna z hektara będzie wynosić nie mniej niż 80 MWh. Dlatego areał ziemi potrzebnej do wywiązania się Polski z obowiązku unijnego (projekt dyrektywy dotyczącej wykorzystania energii odnawialnej ze stycznia 2008 roku) można szacować na ok. 1,3-1,4 mln hektarów. - Stwarza to Polsce, jako graczowi na rynku certyfikatów zielonych w Unii bardzo duże możliwości. Graniczny areał ziemi możliwy do wykorzystania w polskim rolnictwie energetycznym można szacować nawet na 4 mln hektarów rzeczywistych (w tym ugorów, gruntów odłogowanych) i co najmniej 2 mln hektarów ekwiwalentnych - podkreślił.

 • pucio pucio 16-05-2008, 06:29:
więc gdzie sa te zielone certygikaty?
może auotrka artykułu powinna się trochę przygotowac merytorycznie przed pisaniem?

Zobacz wszystkie komentarze (2)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 507) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH