Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Wczesny siew zbóż jarych

 • Autor: Dr Alicja Sułek
 • Data: 31-01-2009, 13:02

Wczesny termin siewu jest jednym z podstawowych warunków uzyskania wysokiego plonu ziarna. Żaden z czynników agrotechnicznych nie może w pełni zniwelować strat plonu wywołanych późnym siewem, ponieważ wcześnie wysiane zboże jare przedłuża okres wzrostu wegetatywnego, co związane jest z większą obsadą kłosów i lepszym rozwojem systemu korzeniowego, który umożliwia intensywne pobieranie składników pokarmowych i uodparnia rośliny na niedobory wody.

Wczesny termin siewu przedłuża przede wszystkim fazy przed kłoszeniem, co sprzyja wzrostowi krzewistości produkcyjnej, zwiększeniu powierzchni asymilacyjnej liści na roślinie oraz przedłuża okres intensywnego pobierania składników pokarmowych.
Wczesny termin siewu zbóż jarych wpływa na ogół na mniejsze porażenie roślin przez szkodniki i choroby, które przy intensywniejszym porażeniu mogą zmniejszyć plon ziarna nawet do 50%. Późno siane zboża jare wymagają większych nakładów na nasiona i ochronę zasiewów.
Opóźnienie terminu siewu bardzo wyraźnie skraca długość fazy krzewienia i zmniejsza liczbę ziarn w kłosie. Jeśli na niekorzystne warunki świetlne i termiczne przy późnym siewie nałoży się często spotykany niedobór opadów wiosną, skutki potęgują się znacznie.
Jęczmień jary wykazuje mniejszą wrażliwość na opóźnienie terminu siewu w stosunku do pozostałych gatunków zbóż jarych.
W obrębie zbóż jarych występują odmiany charakteryzujące się mniejszą lub większą tolerancyjnością na długość dnia. Odmiany o większej tolerancji, zasiane w opóźnionych terminach, charakteryzują się mniejszym spadkiem plonu przy późnych siewach.

Owies

Większość aktualnie zalecanych do uprawy odmian owsa reaguje dużym obniżeniem plonu ziarna na opóźnienie siewu o 10 dni, wskutek spadku obsady wiech na jednostce powierzchni, a także zmniejszeniem liczby i masy ziarna z wiechy. Przy wczesnym terminie siewu rośliny wykorzystują zapasy wody pozimowej, bardziej rozwijają system korzeniowy i łatwiej znoszą niedobory wody w późniejszym okresie wegetacji. Spełnienie wymagań owsa co do wczesnego siewu jest ułatwione przez jego małe wymagania cieplne. Kiełkuje on w temperaturze 1-3°C. W warunkach niskiej temperatury wschodzi powoli, niekiedy jednocześnie z późno sianym, mimo to wydaje większe plony. Wcześnie wysiany owies jest mniej atakowany przez niektóre choroby (np. rdze) oraz szkodniki. Większość zalecanych do uprawy odmian owsa reaguje dużym spadkiem plonu ziarna na opóźnienie terminu siewu. Tolerancyjne na niewielkie opóźnienie terminu siewu są odmiany: Grajcar, Bohun, Furman oraz nieoplewiona Akt.

Pszenica jara

Należy siać jak najwcześniej na wiosnę. Wymóg ten jest związany ze stosunkowo małymi wymaganiami termicznymi w okresie kiełkowania oraz reakcją fotoperiodyczną. Pszenica znosi przymrozki wiosenne do -8°C. Większe spadki temperatury uszkadzają liście, ale nie niszczą roślin. Wszystkie odmiany pszenicy jarej wymagają jak najwcześniejszego siewu. Opóźnieniu terminu siewu o 10 dni powoduje duży spadek plonu ziarna (tab.1). Odmianami mniej wrażliwymi na niewielkie opóźnienie terminu siewu są: Torka, Jasna, Hezja Griwa, Bryza, Tybalt, Helia, Pasteur.

Jęczmień jary

Charakteryzuje się największą tolerancyjnością wśród zbóż jarych na opóźnienie terminu siewu, dlatego należy wysiać go w następnej kolejności po pszenicy i owsie. Przyspieszenie siewu powoduje także, że jęczmień wcześniej wchodzi w okres krytyczny względem temperatury (10 dni przed i 10 dni po wykłoszeniu), kiedy niebezpieczeństwo wystąpienia wysokich temperatur powyżej 18°C jest jeszcze niewielkie. W przypadku opóźnienia terminu siewu zaleca się wysiewać odmiany: Rataj, Rodion, Justina, Nagradowicki i Rabel.
Dotrzymanie jak najwcześniejszego terminu siewu jest szczególnie ważne w przypadku jęczmienia browarnego, ponieważ w miarę opóźnienia siewu wzrasta zawartość białka w ziarnie.

Pszenżyto jare

Tak jak pozostałe zboża jare, powinno się wysiewać jak najwczesniej. Opóźnienie terminu siewu do 10 dni jest dopuszczalne bez konsekwencji dużej obniżki plonu, dalsze opóźnienie powoduje istotne obniżki plonu ziarna.
Bywają okoliczności, że nie można dotrzymać optymalnego terminu siewu (późna wiosna, nadmierne opady wiosenne, przyczyny losowe). W takich przypadkach zaleca się uprawę odmian, które charakteryzują się mniejszą wrażliwością na opóźnienie terminu siewu. Przy późnym terminie siewu ponad 10 dni należy zwiększyć normę wysiewu o 10%.

Plonotwórczy azot

Opóźnienie terminu siewu zbóż jarych powoduje gorsze wykorzystanie azotu. Efekt plonotwórczy azotu wyraźnie jest związany z terminem siewu zbóż jarych oraz sumą opadów w miesiącach kwiecień-lipiec. Przyrost plonu ziarna pod wpływem dużych dawek azotu jest tylko w warunkach wczesnego i większej ilości opadów (tab.2).
Zboża jare należy siać jak najwcześniej, gdy tylko można wejść w pole z narzędziami uprawowymi. Wczesny siew pozwala lepiej wykorzystać potencjał plonotwórczy rośliny poprzez lepsze wykorzystanie zapasów wody pozimowej i wydłużenie okresu wegetacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (3)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • jojo 12-03-2011, 11:46:
gdzie tab.1 co ???????????????????????oj wy
 • a co cie to 04-01-2011, 18:25:
mma
 • MM 12-06-2010, 11:55:
a gdzie sie podzialy terminy siewu ? np. od 10 kwietnia do 20 kwietnia cooo???

Zobacz wszystkie komentarze (3)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (12 760) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH