Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Wywiad z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim

 • Autor: Paulina Bełżecka, Łukasz Stępniak www.portalspozywczy.pl
 • Data: 20-12-2011, 10:37
Wywiad z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim
Marek Sawicki, minister rolnictwa

Z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim rozmawiamy na temat dyskusji, jak toczy się wokół reformy Wspólnej Polityki Rolnej, skutków ewentualnego zniesienia kwot mlecznych i cukrowych, a także planach na kolejną kadencję.

Kryzys w Unii Europejskiej zaostrza się - wcześniej mało poważne wydawały się informacje, że strefa euro może się rozpaść, jednak ostatnio to zagrożenie staje się bardziej realne, o czym mogą świadczyć kolejne problemy mniejszych państw. Co to oznacza dla naszego rolnictwa i przemysłu spożywczego?

Marek Sawicki: Polska ma w świadomości dosyć świeże wspomnienia z funkcjonowania w sferze socjalistycznej gospodarki. Wiemy, do czego doprowadził socjalizm w części Europy. Teraz działamy w realiach gospodarki kapitalistycznej o bardzo liberalnym profilu i okazuje się, że liberalizm w pełnym wydaniu może być równie szkodliwy dla gospodarki europejskiej jak wcześniej socjalizm. Społeczna gospodarka rynkowa powinna wprowadzać elementy regulacji tylko tam gdzie są one niezbędne, ale nie powinna pozostawiać pewnych obszarów poza jakąkolwiek kontrolą.
Do tej pory panowała świadomość, że liberalizm w sektorze finansowym daje szanse na szybki rozwój. Okazało się, że brak kontroli w systemie finansowym i obrocie pieniądza nie sprawdza się. System finansowy Europy nie powinien być wolny od reguł i zasad, które warto na nowo określić. Jeśli dzisiaj świat i Europa nie poradzi sobie ze spekulacją na rynkach finansowych, to każda dziedzina gospodarki będzie zagrożona.
Rosnąca populacja świata, malejące zasoby ziemi uprawnej, problemy związane z wodą i klimatem stwarzają warunki do potencjalnego wzrostu popytu na żywność, ale konieczna jest jednocześnie ochrona tego sektora - przecież większość rewolucji świata zaczynała się od głodu, a nie od tęsknoty za wolnością.

Rosnący popyt na żywność daje nadzieję na to, że nawet w warunkach kryzysowych ta dziedzina gospodarki będzie bardziej stabilna niż inne obszary. Nie jest ona jednak odizolowana i jeśli w innych dziedzinach będzie źle, to pojawią się zagrożenia także dla rolnictwa.

Z nadzieją patrzę na polską gospodarkę rolną - mamy mocno zmodernizowany segment przetwórstwa rolno-spożywczego, z nadal niewykorzystanymi w pełni mocami przerobowymi. Nawet bez znaczących inwestycji, w ciągu najbliższych kilku lat jesteśmy w stanie zwiększać produkcję, bo mamy jeszcze potencjał.

KOMENTARZE: (4)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • kuac 30-12-2011, 18:00:
Przeglądając poprzednie komentarze ,ktoś trafnie zauważył ,że Minister nie ma wiedzy z geografii.Śmiało można powiedzieć ,że wielu rolników jest bardziej obcykanych od Ministra w każdej dziedzinie nawet polityki międzynarodowej\".Doskonale znamy sytuację innych państw i bezradność naszego Rządu wobec problemu. Większość Polaków wie ,że Rząd nagłaśnia i zajmuje się setkami spraw celem odsuwania problemu , koncentruje się na mamieniu społeczeństwa.Czy to dobre rozwiązanie? dla gospodarki na pewno wielce szkodliwe, bo nikt nie jest pewny co ma dalej robić, a więc ogranicza się w inwestycjach i wyczekuje.Natomiast pozytywne dla społeczeństwa nie rozumiejącego zagrożeń,w związku z tym jest spokój. Szokujące jest stwierdzenie Ministra sprzeczne z dotychczasowymi wywodami jakie prowadził ,w temacie \"więcej swobody gospodarczej\".Teraz zauważa Jego wielebność, że banki powinny funkcjonować w oparciu o pewne regulacje.W związku z tym zapytać należałoby, KIEDY ROLNICY DOCZEKAJĄ SIĘ REGULACJI PRAWNYCH?Aby zniknęli spekulanci,nieuczciwi pośrednicy i nieuczciwe firmy.Czy wówczas ,gdy nie możliwe będzie odtworzenie produkcji rolniczej z przyczyn finansowych, czy problem nie zostanie załatwiony? Sytuacja poszczególnych państw przedstawiana jest w ten sposób ,że państwo jest zadłużone i niewydolne finansowo.Natomiast sytuacje mieszkańców tych państw, nie są tak obciążone jak mieszkańców Polski. Tego Nasze Rządy nie są w stanie dostrzec.Natomiast już zapowiadają obronę rolników z za wschodniej granicy.Czy dla takich idei otrzymali nasze głosy?Czy, My dla nich nie istniejemy?Gdyby Ukraina przystąpiła do Unii wszystkie nasze gospodarstwa musiałyby zostać wyparte z areny międzynarodowe.UFFF ale przyszłość
 • kalinosiu 21-12-2011, 06:25:
Pan nie może prowadzić prowadzić jakiejkolwiek gospodarki nie mając informacji o aktualnych stanach pogłowia zwierząt, a tak jest bo w przypadku trzody nikt nie zna aktualnych danych, a system identyfikacji zwierząt nadzorowany przez Pana ministra to wielka lipa, między innymi minister nic z ty nie rąbiąc przyczynia się do istnienia szarej strefy a co za ty idzie o strat u legalnie działających przedsiębiorców.
Pan Minister natomiast prowadzi działania w kierunku likwidacji np.jednej z najlepiej funkcjonującej służby w Polsce Inspekcji Weterynaryjnej ( w opinii również zagranicznych obserwatorów) i stworzenie kolejnej małpy na swoim sznurku przydatnej w kolejnych kampaniach wyborczych Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności.
Chcąc się wykazać wykazać przed ministrem finansów niech sprywatyzuje ośrodki doradztwa rolniczego, które niby to przynoszą dochody (Ha,HA,HA) nikt tam nie jest tym zainteresowany, troszkę wniosków jest piasne na rachunki lodr ale nikt nawet nie obliczy ile zrobionych zostało na lewo, a sytuacja byłaby jasna gdyby wnioski robiły firmy prywatne, szkolenia i projekty również powinny prowadzone być przez fimy komercyjne. Niestety Ośrodki Doradztwa Rol. są podwaliną Pslu i stanowi ważny punkt w kampanii wyborczej i nigdy psl nie zgodzi się na ich rozwiązanie.
Reasumując - w mojej ocenie Pan Sawicki to najgorszy dotychczas minister rolnictwa
 • Kubasiewicz Krzysztof 20-12-2011, 18:23:
Pan Minister w ogole nie zauwaza problemu swiń w Unii i w Polsce,a jak wiadomo wieprzowina jest glownym pokarmem Polakow z mięsa....wolowina mleko a gdzie kury swinie ??? Panie Ministrze niech Pan oczy otworzy Polacy nie jedzą strusi ani krokodyli ....jedza wieprzowinę.....a Pan co zajada na obiad???pewnie przepiórki i bażanty....????

Zobacz wszystkie komentarze (4)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (11 524) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH