Analitycy: ceny zbóż, z wyjątkiem żyta, wzrosły
Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) w tygodniu 17-23 listopada br. przeciętne ceny zbóż, z wyjątkiem żyta, wzrosły.
Za pszenicę konsumpcyjną płacono 472 PLN/t (+1,5% t/t), a paszową 426 PLN/t (+1,4% t/t). Jęczmień paszowy podrożał o 8,1% w skali tygodnia do 407 PLN/t. Oczekuje się, iż dane za kolejne tygodnie będą wskazywać na stabilizację cen zbóż w kraju.
Według prognoz Międzynarodowej Rady Zbożowej całkowita powierzchnia zasiewów pszenicy w 2009r. na świecie zmniejszy się wobec bieżącego roku o 1,6% do 221,7 mln ha, a w samej UE-27 o 1,5% do 27,1 mln ha. Znacznie większe ograniczenie powierzchni zasiewów oczekiwane jest w Rosji - o 9,8% do 24 mln ha oraz Ukrainie o - 7,1% do 6,5 mln ha. Zmniejszenie zasiewów pszenicy wynika ze stosunkowo niskich jej cen oraz złej kondycji finansowej gospodarstw zbożowych, głównie w Rosji i na Ukrainie.
Oczekuje się także wyhamowania wzrostów jej plonów, a nawet spadków w niektórych regionach Europy, mimo utrzymujących się dotychczas korzystnych warunków dla wzrostu zbóż ozimych. Wynika to między innymi ze zmniejszenia wykorzystania nawozów mineralnych. Jednakże obecnie trudno jest oszacować całkowitą wielkość zbiorów w przyszłym sezonie 2009/2010.
Według listopadowej prognozy Rady, światowa konsumpcja pszenicy w bieżącym sezonie osiągnie rekordowy poziom 650 mln t (wzrost o 36 mln t). Jednocześnie światowe zapasy tego zboża wzrosną o 32 mln t, osiągając najwyższy poziom od sześciu lat 150 mln t. W tym Rada szacuje, iż w UE zapasy wzrosną o 7,5 mln t do 17,5 mln t, a w USA ulegną niemalże podwojeniu osiągając poziom 16,4 mln t.
Wsparcie cen:
Unia Europejska: W analizowanym tygodniu w ramach skupu interwencyjnego skupiono 4,6 tys. t ton ziarna (3,0 tys. t jęczmienia, 625 t kukurydzy i 1,0 tys. t pszenicy). Od początku sezonu skupowego do dnia 23 listopada br. oferty w całej UE osiągnęły wielkość 24,2 tys. t (12,1 tys. t jęczmienia, 8,8 tys. t kukurydzy oraz 3,4 tys. t pszenicy). Skupem wyrazili zainteresowani jedynie producenci zbóż na Węgrzech, w Bułgarii oraz na Słowacji i w Czechach.
Rosja i Ukraina: Rząd Rosyjski planuje wsparcie eksportu zbóż oraz mąki w celu stabilizacji sytuacji na rynku wewnętrznym. Według założeń wsparcie powinno wynosić co najmniej 40 USD/t zbóż, a wielkość planowanego eksportu w ramach subsydiów ma wynieść 10 mln t i zostanie zrealizowany po połowie w 2008 i 2009 roku. Ukraińskie organizacje rolnicze również naciskają na Rząd, aby na Ukrainie wprowadzić podobne wsparcie, jednakże ze względu na sytuację finansową tego kraju, wydaje się to mało prawdopodobne.

KOMENTARZE: (3)
Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!
Zobacz wszystkie komentarze (3)