REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

ARR: Szanse na wzrost krajowego popytu na żywność w 2010 r. są znikome

 • Autor: ISB
 • Data: 19-01-2010, 15:30

Z powodu stabilizacji realnych dochodów gospodarstw domowych w 2010 r. szanse na wzrost krajowego popytu na żywność są znikome, wynika z biuletynu informacyjnego Agencji Rynku Rolnego (ARR). Zdaniem ekspertów agencji, odpowiedzialną za pesymistyczne prognozy jest przede wszystkim trudna sytuacja na rynku pracy - informuje ISB.

REKLAMA

"Oczekiwania dotyczące podstawowych wielkości makroekonomicznych w gospodarce pozwalają szacować, że w 2010 roku dochody realne do dyspozycji brutto w sektorze gospodarstw domowych będą się kształtować na poziomie zbliżonym do notowanego w 2009 roku. W tych warunkach szanse na wzrost krajowego popytu na żywność są znikome" - napisali w biuletynie informacyjnym eksperci ARR.

Analiza została oparta na podstawowych wskaźnikach makroekonomicznych zapisanych w tegorocznej ustawie budżetowej. Podstawą były więc oczekiwania m. in. wzrostu PKB na poziomie 1,2%, spadku przeciętnego zatrudnienia w całej gospodarce narodowej o 1,0%, wzrostu stopy bezrobocia na koniec roku do 12,8%, średniorocznej inflacji na poziomie 1,0% oraz wzrostu przeciętnych miesięcznych realnych wynagrodzeń w całej gospodarce szacuje się na poziomie 1,0% i istotnego spadku tempa wzrostu spożycia indywidualnego z 2,2% w 2009 do 0,9% w 2010 roku.

"Czynnikiem determinującym rozwój popytu konsumpcyjnego, w tym także żywnościowego, będą przede wszystkim negatywne tendencje na rynku pracy, znajdujące odzwierciedlenie zarówno w spadku zatrudnienia, jak i niskim tempie wzrostu wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz mniejsza dostępność kredytów. Czynnikami osłabiającymi skutki tych zjawisk będą stosunkowo wysoki realny wzrost funduszu emerytur i rent (o 5,1%, wobec 6,1% w 2009 roku) oraz spodziewana poprawa sytuacji dochodowej rolników" - oczekuje ARR.

W ich ocenie, w pierwszej połowie 2010 roku miesięczna dynamika cen żywności będzie przypuszczalnie niższa niż w I półroczu 2009 roku. Dobre zbiory zbóż, rzepaku i warzyw gruntowych będą sprzyjały stabilizacji cen produktów spożywczych roślinnego pochodzenia. Spodziewany wzrost produkcji trzody chlewnej i drobiu będzie skutkować spadkiem cen mięsa i tłuszczów wieprzowych. Mogą natomiast wzrosnąć ceny artykułów mleczarskich i masła.

"Niezależnie od wspomnianych uwarunkowań dochodowo-cenowych, istotnym czynnikiem hamującym tempo wzrostu cen żywności w pierwszej połowie 2010 roku będzie oczekiwane ustabilizowanie się cen surowców rolnych na rynkach światowych na niższym niż przed rokiem poziomie oraz spowolnienie gospodarcze w Polsce i recesja na świecie, przekładające się na zmniejszenie popytu i obniżenie presji na ogólny wzrost cen zarówno na rynku krajowym, jak i na rynkach zagranicznych. Równocześnie jednak spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych, w tym żywności, będzie ograniczany przez skutki wzrostu cen regulowanych, w tym głównie cen energii oraz spodziewaną aprecjacją złotego" - podsumowano w raporcie.

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

REKLAMA
REKLAMA

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA
Oferty pracy (33 455) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 781 754)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 664)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH