Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Ceny zbóż rosną. To efekt mrozów i suszy

  • Autor: FAMMU/FAPA
  • Data: 21-04-2012, 14:40
Ceny zbóż rosną. To efekt mrozów i suszy
Z powodu mrozów, rolnicy dokonują przesiewów m.in. w Niemczech i we Francji.

Straty spowodowane przez mroźną zimę oraz wiosenną suszę w uprawach ozimin w niektórych krajach Unii znajdują odzwierciedlenie nie tylko w korektach prognoz tegorocznej produkcji, ale i we wzroście cen. Pod koniec bieżącego tygodnia notowania pszenicy na Matif w najbliższym kontrakcie wzrosły do 216 EUR/tonę wobec 209,75 EUR/tonę w poprzednim tygodniu - informuje FAMMU/FAPA.

Bardziej stabilne były natomiast ceny kukurydzy w najbliższym kontrakcie (czerwcowy) - 215,25 EUR/tonę w porównaniu do 216 EUR/tonę tydzień wcześniej.

- Wysoki poziom cen zbóż w Unii pozostanie prawdopodobnie przynajmniej do początku nowego sezonu. Spadku unijnych zbiorów należy spodziewać się przede wszystkim w przypadku pszenicy. Prognozy globalne dla tego gatunku nadal pozostają dobre - oceniają analitycy FAMMU/FAPA.

Unijni rolnicy w zachodniej części Wspólnoty dokonują przesiewów w rejonach, w których odnotowano znaczne straty mrozowe, przede wszystkim jęczmienia jarego i kukurydzy. We Francji oznacza to konieczność przesiewów na powierzchni około 600 tys. ha, przede wszystkim w północno-wschodniej części kraju. Szacuje się, że około 50 proc. przesiewów stanowił będzie jęczmień jary. Drugim gatunkiem, którego areał wzrośnie w związku z przesiewami jest kukurydza. Podobne preferencje w zasiewach jarych spodziewane są w Niemczech.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • cuckoo nest 23-04-2012, 19:11:
Należy ratować sytuację .W związku z tym do podatku od CO2 (z powodu globalnego ocieplenia) trzeba nałożyć dodatkowy podatek od zamrożonego H2O ( z powodu globalnego oziębienia) . Potem jeszcze tylko dojdzie podatek od chlorofilu na wiosnę ( z powodu globalnego życia) i podatek na jesień od emerytur (z powodu globalnego umierania ) .
I jak już to wszystko będzie opodatkowane to wtedy się zamkniemy w zakładach dla psychicznie chorych i będziemy mieli takie fajne uśmiechy.
  • agrouki 22-04-2012, 15:11:
sraja muchy idzie wiosna

Zobacz wszystkie komentarze (2)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH