Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Dynamika wzrostu przeciętnych cen gruntów ornych spadła

 • Autor: Bank Gospodarki Żywnościowej
 • Data: 14-12-2010, 13:21

Ceny nieruchomości rolnych w obrocie sąsiedzkim od kilku lat systematycznie wzrastały. Jednocześnie już od paru kwartałów notujemy trwałe wyhamowanie tej tendencji - podają analitycy BGŻ.

Obecnie roczna dynamika wzrostu przeciętnych cen gruntów ornych spadła z ok. 10,5 proc. w III kw. 2009 r. do ok. 6,5 proc. w III kw. 2010 roku. Zgodnie ze statystykami Głównego Urzędu Statystycznego przyjmujemy, że przeciętny poziom cen gruntów ornych w obrocie międzysąsiedzkim w III kw. 2010 r. osiągnął wartość 18 033 zł/ha.

Oznacza to, że na przestrzeni roku ceny wzrosły o wspomniane 6,5 proc., jednakże w stosunku do II kw. 2010 r. spadły o prawie 0,4 proc. W III kwartale 2010 roku kwartalna obniżka średnich cen gruntów w kraju wynikała przede wszystkim z czynników sezonowych. Niemniej jednak, w 2010 roku nie zanotowano tak wyraźnego jak w poprzednich latach efektu sezonowego.

W 2009 r. ceny w III kw. były przeciętnie o 1,4 proc. niższe niż w II kw., a w 2008 r. obniżka cen gruntów ornych w tym okresie wyniosła 5,7 proc. Relatywnie mniejsza sezonowość opisywanego zjawiska w 2010 roku wynikała z mniejszych niż w poprzednich latach spodziewanych przychodów z produkcji rolnej (m.in. niższych przychodów z upraw zbożowych).

Roczne dynamiki cen wskazują na wahania w dynamice wzrostów cen w każdej z trzech kategorii gruntów. Najwyższy wzrost cen ziem (o 9,3 proc. r/r) odnotowano w przypadku gruntów słabych (14 706 zł/ ha). Ceny gruntów klasy IIIb i IV (średnia klasa) (19 006 zł/ha) wzrosły o 8,0 proc. r/r, a koszt nabycia gruntów dobrych w okresie rocznym wzrósł o 2,6 proc., osiągając tym samym średni poziom równy 21 423 zł/ ha. Sytuacja ta może być związana z niską podażą gruntów rolnych oraz wysoką ceną nabycia całości działki względem gruntów słabej klasy.

W dalszym ciągu najdroższe grunty rolne zlokalizowane są na terenach woj. wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Ceny ziemi na tych obszarach w III kw. 2010 r. ukształtowały się na średnim poziomie odpowiednio 28 641 zł/ha (wzrost o 3,4 proc. r/r i o 0,7 proc. kw/kw) oraz 26 584 zł/ha (wzrost o 6,4 proc. r/r i o 1,2 proc. kw/kw). Ponadto w przypadku woj. kujawsko-pomorskiego wzrosły w skali roku ceny wszystkich klas gruntów, podczas gdy w woj. wielkopolskim odnotowano spadek o 2,7 proc. cen gruntów dobrych.

W ostatnim kwartale 2010 r. oczekujemy dalszego wyhamowywania tendencji wzrostowej cen ziemi. W większości województw ceny pozostaną na relatywnie stabilnym poziomie również w 2011 roku (niższa presja na wzrost cen m.in. z tytułu zakupów spekulacyjnych oraz pod inwestycje mieszkaniowe). Jednocześnie w 2011 roku, na poziom cen gruntów będą wpływać oczekiwane dochody z produkcji zbóż. Szacujemy, że wraz ze wzrostem ich cen, może rosnąć przeciętna cena 1 ha ziemi.

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (22 724) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 331)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 663)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH