Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Dynamika wzrostu przeciętnych cen gruntów ornych spadła

 • Autor: Bank Gospodarki Żywnościowej
 • Data: 14-12-2010, 13:21

Ceny nieruchomości rolnych w obrocie sąsiedzkim od kilku lat systematycznie wzrastały. Jednocześnie już od paru kwartałów notujemy trwałe wyhamowanie tej tendencji - podają analitycy BGŻ.

Obecnie roczna dynamika wzrostu przeciętnych cen gruntów ornych spadła z ok. 10,5 proc. w III kw. 2009 r. do ok. 6,5 proc. w III kw. 2010 roku. Zgodnie ze statystykami Głównego Urzędu Statystycznego przyjmujemy, że przeciętny poziom cen gruntów ornych w obrocie międzysąsiedzkim w III kw. 2010 r. osiągnął wartość 18 033 zł/ha.

Oznacza to, że na przestrzeni roku ceny wzrosły o wspomniane 6,5 proc., jednakże w stosunku do II kw. 2010 r. spadły o prawie 0,4 proc. W III kwartale 2010 roku kwartalna obniżka średnich cen gruntów w kraju wynikała przede wszystkim z czynników sezonowych. Niemniej jednak, w 2010 roku nie zanotowano tak wyraźnego jak w poprzednich latach efektu sezonowego.

W 2009 r. ceny w III kw. były przeciętnie o 1,4 proc. niższe niż w II kw., a w 2008 r. obniżka cen gruntów ornych w tym okresie wyniosła 5,7 proc. Relatywnie mniejsza sezonowość opisywanego zjawiska w 2010 roku wynikała z mniejszych niż w poprzednich latach spodziewanych przychodów z produkcji rolnej (m.in. niższych przychodów z upraw zbożowych).

Roczne dynamiki cen wskazują na wahania w dynamice wzrostów cen w każdej z trzech kategorii gruntów. Najwyższy wzrost cen ziem (o 9,3 proc. r/r) odnotowano w przypadku gruntów słabych (14 706 zł/ ha). Ceny gruntów klasy IIIb i IV (średnia klasa) (19 006 zł/ha) wzrosły o 8,0 proc. r/r, a koszt nabycia gruntów dobrych w okresie rocznym wzrósł o 2,6 proc., osiągając tym samym średni poziom równy 21 423 zł/ ha. Sytuacja ta może być związana z niską podażą gruntów rolnych oraz wysoką ceną nabycia całości działki względem gruntów słabej klasy.

W dalszym ciągu najdroższe grunty rolne zlokalizowane są na terenach woj. wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Ceny ziemi na tych obszarach w III kw. 2010 r. ukształtowały się na średnim poziomie odpowiednio 28 641 zł/ha (wzrost o 3,4 proc. r/r i o 0,7 proc. kw/kw) oraz 26 584 zł/ha (wzrost o 6,4 proc. r/r i o 1,2 proc. kw/kw). Ponadto w przypadku woj. kujawsko-pomorskiego wzrosły w skali roku ceny wszystkich klas gruntów, podczas gdy w woj. wielkopolskim odnotowano spadek o 2,7 proc. cen gruntów dobrych.

W ostatnim kwartale 2010 r. oczekujemy dalszego wyhamowywania tendencji wzrostowej cen ziemi. W większości województw ceny pozostaną na relatywnie stabilnym poziomie również w 2011 roku (niższa presja na wzrost cen m.in. z tytułu zakupów spekulacyjnych oraz pod inwestycje mieszkaniowe). Jednocześnie w 2011 roku, na poziom cen gruntów będą wpływać oczekiwane dochody z produkcji zbóż. Szacujemy, że wraz ze wzrostem ich cen, może rosnąć przeciętna cena 1 ha ziemi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (10 461) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane