Hodowcy trzody powinni ograniczyć produkcję

Europejscy producenci pasz spodziewają się, że w 2008 roku hodowcy żywca, a szczególnie trzody chlewnej ograniczą produkcję - powiedział Pedro Correa de Barroso, przewodniczący FEFAC - Europejskiej Federacji Producentów Pasz.
POWIĄZANE TEMATY
Na temat głównych wyzwań stojących przed europejskim przemysłem paszowym, Correa de Barroso, mówił podczas konferencji zorganizowanej z okazji 10-lecia Izby Zbożowo Paszowej.
Główne zagadnienia, z którymi borykają się obecnie europejscy producenci to: rynkek surowców i światowa konkurencja producentów żywca, polityka UE w zakresie GMO, zrównoważona produkcja pasz, sprzedaż i wykorzystanie pasz.
Jak powiedział Coreade Barroso, rosnące ceny pasz powodują, że producenci żywca mają coraz większe problemy z przerzuceniem kosztów produkcji na konsumentów. W takich sektorach jak drobiarstwo, produkcja bydła mięsnego znaczną cześć kosztów można bardzo szybko odzyskać. Problemy w tej kwestii mają producenci wieprzowiny. Przypomniał, że w UE spadły ceny tego mięsa podczas, gdy ceny pasz wzrosły nawet do 50 proc. w ciągu roku. Jego zdaniem spowodowało to straty rzędu 30 euro za każdy tucznik.
- Spodziewany się, że hodowcy żywca ograniczą swoją produkcję w sposób istotny, po to aby zmniejszyć straty finansowe. Producenci żywca będą mieli problemy z terminową zapłatą za pasze. W niektórych krajach stosowane są nawet 120-180 dniowe terminy płatności, właśnie ze względu na tego typu kryzysy gotówkowe. Firmy, które muszą wziąć na siebie tego typu ryzyko finansowe postrzegają to jako jedyną możliwość utrzymania produkcji. Producenci trzody mają natomiast nadzieję, że w niedalekiej przyszłości wyższe ceny mięsa pozwolą na spłacenie tych zobowiązań - podkreślił przewodniczący FEFAC.
Podkreślił, że biorąc pod uwagę niską rentowność produkcji pasz, producenci muszą ograniczyć ryzyko finansowe i podejmować tylko krótko terminowe zobowiązania. Większość producentów już zaprzestało oferowania 6 miesięcznych kontraktów. - Sektor paszowy konkuruje w wysoko dotowanym rynkiem upraw zbożowych o produkcji biopaliw - dodał.

KOMENTARZE
Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!