Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

IERiGŻ: Ceny zbóż pozostaną wysokie do zbiorów

  • Autor: PAP
  • Data: 14-02-2012, 12:49
IERiGŻ: Ceny zbóż pozostaną wysokie do zbiorów
Na rynku zbóż utrzymują się wysokie ceny

- W bieżącym sezonie, mimo nie najlepszych zbiorów, pod wpływem poprawy sytuacji na światowym i europejskim rynku, krajowe ceny zbóż są niższe niż w poprzednim sezonie. W ostatnich tygodniach ceny zbóż powoli wzrastają, co jest naturalnym zjawiskiem w tej części sezonu. Skala wzrostu jest jednak znacznie mniejsza niż w styczniu 2011 r., a poziom cen kształtuje się wyraźnie poniżej ubiegłorocznego. Krajowe ceny zbóż są znacząco wyższe od ceny interwencyjnej, mimo że ta ostatnia, przeliczona na złote, jest najwyższa od kilku lat - napisał IERiGŻ w raporcie.

- (...)Do nowych zbiorów utrzymają się bowiem wysokie ceny zbóż, a kolejne załamanie produkcji trzody chlewnej wywołane (nie tylko w Polsce) bardzo wysokimi cenami zbóż i pasz (nie tylko w Polsce) skutkować będzie wysokimi cenami przede wszystkim żywca wieprzowego, ale również drobiu. Dobre wyniki uzyskiwane w handlu zagranicznym przetworami mlecznymi i wołowiną sprzyjać też będą wysokim cenom mleka i bydła - dodano.

IERiGŻ pisze, że na rynku zbóż utrzymują się wysokie ceny, przy małych obrotach.

- Pojawiające się obawy co do przyszłych zbiorów w Europie (mroźna zima), a zwłaszcza na Ukrainie i w Rosji (susza jesienna i zmniejszenie powierzchni zasiewów zbóż ozimych) skutkują wzrostem cen zbóż w transakcjach terminowych na największych giełdach światowych. Wprawdzie umacniający się w ostatnich tygodniach złoty sprzyja importowi i zmniejsza konkurencyjność polskiego eksportu, ale dotychczas nie pojawiły się większe dostawy zbóż z importu. Jeśli złoty będzie się nadal umacniał mogą się w Polsce pojawić większe ilości zbóż importowanych ze Słowacji i Węgier. Nie spowoduje to jednak większych obniżek cen zbóż do końca obecnego sezonu, zwłaszcza że zapowiadane jest wprowadzenie przez Rosję ograniczeń eksportowych w 2012 r. - napisano.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • Taxi-gsm 16-02-2012, 12:09:
"Krajowe ceny zbóż są znacząco wyższe od ceny interwencyjnej, mimo że ta ostatnia, przeliczona na złote, jest najwyższa od kilku lat - napisał IERiGŻ w raporcie".- no czytam tak, "ekspertów" i nie wiem płacz, czy śmiech? Po pierwsze cena interwencyjna od kilku już lat po prostu jest i nic nie oznacza! Niektórzy już zapomnieli cóż to za zwierz, ta cena interwencyjna? Że wzrosła, to chyba wiadomo czemu. A samo zdanie świadczy o tym, że eksperci co rok coś tam mnożą i porównują i piszą "wzrosło" - "spadło". Dalej to już tylko ble, ble, ble. Dziwne zestawienia generują jeszcze bardziej odlotowe wnioski, choć pozornie wydają się one logiczne.

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH