Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

KRB protestuje przeciwko monopolowi PKN Orlen na rynku biokomponentów

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 14-11-2008, 13:28
KRB protestuje przeciwko monopolowi PKN Orlen na rynku biokomponentów

Koalicja na Rzecz Biopaliw (KRB), organizacja branżowa skupiająca najważniejsze firmy z sektora biopaliw ciekłych, wystosowała list otwarty do premiera Donalda Tuska, informując w nim, iż po raz kolejny działalność PKN Orlen, poprzez wykorzystanie pozycji dominującej na rynku producentów paliw, narusza zasady równouprawnienia w kontaktach handlowych oraz zagraża stabilnemu funkcjonowaniu całego łańcucha producentów biokomponentów.

"Postępowanie PKN Orlen doprowadzi w krótkim czasie do poważnego kryzysu w sektorze producentów rolnych oraz przetwórców zajmujących się produkcją na potrzeby rynku biopaliw, co w konsekwencji uniemożliwi realizację założeń Narodowego Celu Wskaźnikowego i zobowiązań unijnych lub uzależni krajowy przemysł od dostaw biokomponentów z zagranicy. Sytuacja wymaga tym bardziej stanowczej reakcji, ponieważ jako kraj posiadamy zarówno wystarczający potencjał surowcowy, jak również zainstalowane moce produkcyjne pozwalające na realizację NCW" - czytamy w piśmie.

Zdaniem sygnatariuszy listu rozwój sektora biopaliw, chociażby z racji stosowania ulg w podatku akcyzowym winien być przedmiotem szczególnego zainteresowania Rządu, który w umiejętny sposób wykorzystując instrumenty podatkowe, powinien prowadzić do aktywizacji oraz stabilnego rozwoju całego łańcucha krajowych podmiotów zaangażowanych w rozwój sektora biopaliw, w tym: rolnictwa, przetwórstwa oraz przemysłu.

KRB uważa, że najistotniejszy obecnie problem dotyczy kwestii związanych z organizacją oraz przeprowadzeniem przetargu na zakup estrów metylowych na potrzeby realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego. Zarówno wielkość realizowanego przetargu (koncern zamierza zakupić ok. 550tys ton estrów) jak i skala przedsięwzięcia (do przetargu stają zarówno firmy krajowe jak i zagraniczne) powodują, iż jego wyniki oddziaływać będą w przyszłym roku na szereg sektorów gospodarki narodowej.

Wymienione argumenty przemawiają za tym, aby zarówno procedury wyboru, jak i zasady realizacji kontraktu były przejrzyste dla wszystkich stron umowy. Tymczasem zapisy zawarte w propozycji umowy na dostawy estrów w sposób rażący dyskryminują dostawców biokomponentów, stanowiąc tym samym pogwałcenie zasad równości umów zawieranych w kontaktach handlowych pomiędzy równorzędnymi podmiotami.

Propozycja PKN Orlen zgodnie z którą niemal w każdej chwili może on zrezygnować lub zwiększyć zamówienie do 25 proc. wartości całorocznego kontraktu nawet bez konieczności wcześniejszego aneksowania warunków umowy stawiają dostawców w bardzo trudnej sytuacji. Dodatkowo sprawę pogarsza fakt, iż strona zamawiająca zaproponowała zapisy w umowie gwarantujące niezwykle wysokie kary za niewykonanie lub częściowe wykonanie zamówienia - pozostawiając sobie swobodę w dowolnym kształtowaniu wielkości zamówienia na każdym etapie jego realizacji.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (8 648) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane