Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

KRIR: MRiRW chce zwiększenia ochrony celnej unijnego rynku zbóż

 • Autor: portalspozywczy.pl/KRiR
 • Data: 31-03-2017, 14:38
KRIR: MRiRW chce zwiększenia ochrony celnej unijnego rynku zbóż
Shuttersock

W nawiązaniu do pisma KRIR w sprawie przyznania dla Ukrainy kontyngentów na zboże resort rolnictwa poinformował, że sprawa stanowiska RP dotyczącego planowanego przyznania Ukrainie przez Unię Europejską dodatkowych preferencji była przedmiotem konsultacji i uzgodnień międzyresortowych.

W dniu 29.09.2016 r. Komisja Europejska przekazała stronie polskiej Wniosek Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wprowadzenia w odniesieniu do Ukrainy tymczasowych autonomicznych środków handlowych uzupełniających koncesje handlowe dostępne na mocy układu o stowarzyszeniu. Ministerstwo Rozwoju zostało wyznaczone jako instytucja wiodąca w zakresie przygotowania Stanowiska Rządu dotyczącego tej kwestii.

Jak podaje KRIR, w ramach prac nad tym dokumentem, MRiRW wyraziło sprzeciw wobec ww. wniosku, jednocześnie przedstawiając informacje nt. potencjalnych negatywnych skutków wprowadzenia kontyngentów na przywóz zbóż i przetworów zbożowych z Ukrainy dla polskiego rynku. MRiRW poinformowało, że co do zasady nie popiera kontyngentów taryfowych jako formy wsparcia dla Ukrainy.

W związku z brakiem porozumienia pomiędzy resortami, Komitet do Spraw Europejskich zdecydował o skierowaniu powstałych rozbieżności do rozpatrzenia przez Radę Ministrów. Ostatecznie przyjęte zostało stanowisko Rządu RP o wstrzymaniu się Polski od głosu nad przyjęciem projektu ww. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady. Jednocześnie, zgodnie z tym stanowiskiem, Rząd RP, w toku dalszych prac, ma podejmować działania celem wyłączenia z zakresu regulacji UE produktów zbożowych.

Prace nad projektem rozporządzenia toczą się też w Parlamencie Europejskim. Uwagi MRiRW do ww. projektu rozporządzenia przesłane zostały do Stałego Przedstawicielstwa RP w Brukseli i następnie przekazane polskim europarlamentarzystom. W uwagach wyrażony został nasz sprzeciw wobec otwierania dodatkowych kontyngentów w imporcie towarów rolnych z Ukrainy. MRiRW wskazywał, że najbardziej wrażliwym dla Polski dodatkowym importem, oprócz sektora zbóż, są pomidory przetworzone, których import z Ukrainy do UE znacząco rośnie. Resort rolnictwa zwrócił uwagę, że w okresie styczeń-wrzesień 2016 r. import tego produktu z Ukrainy do Polski wyniósł ponad 17 tys. ton, a więc więcej niż import całej UE w 2015 r. - 15 tys. ton, co biorąc pod uwagę wysokość obecnie obowiązujących TRQ (preferencyjne kontyngenty taryfowe), stanowi potwierdzenie, że unijne cło poza kontynentami nie jest barierą dla importu z Ukrainy. Ewentualne otwarcie dodatkowych TRQ nie tyle więc przyczyni się do wzrostu możliwości ukraińskiego eksportu, ile spowoduje obniżenie cen na unijnym rynku na skutek zbyt taniego importu, powodując spadek opłacalności i konkurencyjności unijnej produkcji.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 466) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH