Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Ministerstwo rolnictwa planuje przedłużenie okresu stosowania pasz GMO

 • Autor: PAP
 • Data: 01-02-2018, 10:24

Ministerstwo rolnictwa, po uzyskaniu opinii członków Zespołu ds. alternatywnych źródeł białka, planuje przedłużyć okres stosowania w żywieniu zwierząt pasz GMO do 2024 r. - poinformowała PAP wiceminister rolnictwa Ewa Lech.

Projekt zostanie niebawem skierowany do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych, po uzyskaniu wpisu do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. W projekcie zaproponowano odłożenie obowiązywania zakazu karmienia zwierząt paszami GMO o kolejne 5 lat tj. do GMO do 1 stycznia 2024 r.

Wiceminister wyjaśniła, że resort zdaje sobie sprawę z sytuacji dotyczącej rynku pasz bez GMO, wymagań żywieniowych, szczególnie drobiu i prosiąt i braku możliwości całkowitego wyeliminowania białka GMO z żywienia zwierząt, dlatego proponuje przedłużyć okres stosowania pasz GMO.

Równolegle są podejmowane działania, które mają w przyszłości ograniczyć stosowanie pasz GMO. Jednym z takich działań jest realizacja badań przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) dotyczący możliwości uprawiania soi w naszym kraju. Na wyniki takich doświadczeń trzeba jednak jeszcze poczekać. Wiceminister podkreśliła, że rolnicy są gotowi do uprawy roślin białkowych, ale pod warunkiem, że taka produkcja będzie opłacalna. Dlatego w tym przypadku dużą rolę odgrywają dopłaty bezpośrednie.

Lech poinformowała, że obecnie resort rolnictwa pracuje nad przepisami dotyczącymi dobrowolnego znakowania "wolne od GMO". Takie oznakowanie pozwoli konsumentom na wybór m.in. żywności wyprodukowanej lub pochodzącej od zwierząt żywionych paszami non GMO.

Termin wejścia w życie zakazu karmienia zwierząt paszami GMO, który jest wpisany do ustawy, jest przesuwany od 2006 r. Powodem jego wprowadzenia była z jednej strony potrzeba uniezależnienia się od importu soi GMO (Polska importuje ok. 2 mln ton), a z drugiej było to wynikiem obaw społecznych dotyczących zagadnienia organizmów genetycznie zmodyfikowanych.

Jak napisano w uzasadnieniu do projektowanej noweli ustawy, przeprowadzone w latach 2008-2011 badania wpływu pasz GMO na zdrowie zwierząt nie potwierdziły negatywnego wpływu takich pasz na zdrowie zwierząt.

Analiza bilansu paszowego w Polsce wskazuje, że w naszej strefie klimatycznej praktycznie nie ma alternatywnych pasz wysokobiałkowych mogących całkowicie zastąpić importowaną śrutę sojową.

Eksperci oceniają, że obecnie ok. 95 proc. wykorzystywanej w przemyśle paszowym śruty sojowej to śruta z nasion modyfikowanych genetycznie, w związku tym można z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że 95 proc. produkowanych i sprzedawanych pasz przemysłowych dla drobiu i świń oraz ok. 90 proc. dla bydła, stanowią pasze oparte na modyfikowanym białku.

KOMENTARZE: (3)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Europejczyk 04-02-2018, 10:13:
W historii badań nad skutkami skarmiania paszami zawierającymi w sobie surowce pochodzące z roslin modyfikowanych genetycznie (soja) nie trafiono jeszcze na sytuację, w ktorej jakiekolwiek zwierzę karmione taka paszą miało jakiekolwiek zmiany genetyczne. A kto twierdzi inaczej, ten kłamie.
 • ania morawiec 01-02-2018, 12:04:
Jak nie było gmo nie było też tyle raka, teraz jemy wszystko zmodyfikowane i w naszych organizmach też zachodzą modyfikacje w postaci nowotworów!
 • Ruben 01-02-2018, 11:39:
I tak oto ministerstwo wycofuje się rakiem z szumnych zapowiedzi wyborczych, o uwolnieniu polski od GMO. Wiele krajów w europie już wyeliminowało lub znacznie obniżyło udział GMO w produkcji pasz i nie mówię jedynie o bogatych Norwegi i Szwajcarii ale też o Rosji i Serbii wolnych w 100% od GMO, Francji i Niemczech gdzie już ponad 50% pasz jest bez GMO.
Kolejne oszustwo wyborcze rządzących to szumna zapowiedz zostawienia kilku miliardów złotych (2,5 miliona ton razy 1600pln daje kwotę ponad 3,5 miliarda PLN) w kieszeni polskiego rolnika, dzięki wykorzystaniu krajowych białek. Dziś soję do polski sprowadzają 4(głównie amerykańskie Cargill,Louis Dreyfus, Bunge oraz szwajcarski Glencore) firmy. Całość dochodu jest transferowane na zewnątrz poza Polskę. Ministerstwo swoimi działaniami defakto wspiera ten proceder i te firmy, kosztem polskich producentów. Gdyby wprowadzić obowiązkowe kwoty komponentów bez GMO w paszach, oraz zachęty dla producentów, okazało by się że w Polsce zaczęło by się ponownie,opłacać uprawy, łubinu, grochu, bobiku. W artykule możemy przeczytać że nie da się w krótkim czasie wyeliminować GMO z pasz.
Przykładem na skuteczne wprowadzenie pasz bez GMO jest branża mleczarska, która w krótkim czasie w około 70% już stosuje pasze bez GMO, firmy takie jak Zott, Hochland, Piątnica, Mlekpol, Spolmlek i Mlekowita, które mają większość rynku w mleczarskiego w Polsce z sukcesem wprowadziły produkty wolne od GMO, ku zadowoleniu, rolników i konsumentów.

Zobacz wszystkie komentarze (3)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 466) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH