Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

MRIRW: Z oceną wpływu suszy na wielkość produkcji upraw należy poczekać do końca września

 • Autor: www.portalspozywczy.pl
 • Data: 13-08-2015, 09:33
MRIRW: Z oceną wpływu suszy na wielkość produkcji upraw należy poczekać do końca września
Każdy niedobór wody powoduje obniżenie plonów wszystkich uprawianych roślin/ fot. shutterstock

- Zgodnie z wynikami monitoringu suszy rolniczej, prowadzonego przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy (IUNG-PIB) na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na terenie całego kraju występuje bardzo duży deficyt wody. Każdy niedobór wody powoduje obniżenie plonów wszystkich uprawianych roślin. Im niedobór wody jest większy i im dłużej trwa, tym zniżka plonów jest większa. Do obniżki plonów i pogorszenia jakości owoców przyczynia się również długo utrzymująca się wysoka temperatura powietrza i nadmierne nasłonecznienie - mówi serwisowi www.portalspozywczy.pl Iwona Chromiak z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

O wystąpieniu zagrożenia suszą rolniczą dla zbóż jarych i ozimych, krzewów owocowych oraz truskawek na glebach bardzo lekkich i lekkich  IUNG-PIB informował już w drugim okresie raportowania, tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca 2015 r. W kolejnych raportach, z okresu do dnia 30 czerwca br. informowano o zagrożeniu suszą rolniczą dla zbóż jarych i roślin strączkowych, a następnie, do 10 lipca br. dla zbóż jarych, zbóż ozimych, rzepaku i rzepiku, tytoniu, krzewów owocowych, warzyw gruntowych, truskawek i roślin strączkowych, również wyłącznie na glebach bardzo lekkich i lekkich.

Największy niedobór wody notowany był we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, północno-zachodniej części województwa łódzkiego, na Równinie Kutnowskiej i Pojezierzu Kujawskim. Deficyt wody wystąpił również na Żuławach. Niskie wartości tzw. Klimatycznego Bilansu Wodnego występowały na obszarze województw: pomorskiego, we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, w zachodnich rejonach woj. mazowieckiego oraz w północnych terenach województwa podlaskiego. W późniejszym okresie, do 31 lipca br. obszarem szczególnie narażonym na deficyt wody była Lubelszczyzna, a zwłaszcza jej północne rejony. Do obszarów o dużym niedoborze wody należą także południowe obszary województwa mazowieckiego i podlaskiego, północne rejony świętokrzyskiego i podkarpackiego - informuje MRiRW.

- Należy się spodziewać, że w związku z wysoką temperaturą i niewielkimi opadami w pierwszej dekadzie sierpnia br. wystąpi dalsze zwiększanie się niedoborów wody w glebie - dodaje Iwona Chromiak z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ogłoszenie suszy rolniczej na danym terenie oznacza, że ostateczne plony będą niższe o 20 proc. w danym roku w stosunku do plonów uzyskiwanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych. Jednak w poszczególnych gospodarstwach straty w plonach mogą wynosić 30 proc. a nawet i więcej.

W odniesieniu do rynku zbóż, według informacji GUS „Wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2015 r.” z 30 lipca 2015 r. zbiory zbóż podstawowych (bez kukurydzy) z mieszankami w 2015 r. są wstępnie szacowane na 25,9-26,6 mln ton, o 3-5 proc. poniżej rekordowych zbiorów ubiegłorocznych. Jednak byłyby to zbiory o 3-6 proc. wyższe od średniej z ostatnich pięciu lat (2010-2014). Bardzo wysoka podaż zbóż na rynkach światowych i w Polsce ma wpływ na kształtowanie się relacji popytowo-podażowych, w tym na stosunkowo niski poziom cen zbóż na rynku krajowym.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 425) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH