Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Naukowcy badają, jak kukurydza GMO wpływa na bioróżnorodność owadów

 • www.farmer.pl
 • Autor: farmer.pl, Małgorzata Tyszka
 • Data: 22-05-2012, 12:48

W Polsce prowadzone są pierwsze doświadczenia nad oddziaływaniem kukurydzy GMO MON 810 na organizmy niedocelowe. Oceniono w nich też tzw. bezpieczną odległość dla uprawy kukurydzy GMO.- W ramach oceny ryzyka uprawy kukurydzy MON 810, przeprowadzone zostały badania dotyczące m.in. wpływu kukurydzy na organizmy inne niż omacnica prosowianka, tak zwane organizmy niedocelowe - informuje portal farmer.pl dr Roman Warzecha z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin PIB.

Celem badań kilku naukowców było stwierdzenie czy uprawa kukurydzy MON 810 niesie ryzyko dla bioróżnorodności owadów czy też nie. - Też czy kukurydza MON 810 jest bardziej efektywna w ochronie przed omacnicą w porównaniu z ochroną chemiczną i jakie straty ponosi się w przypadku braku ochrony? Następnym celem było określenie „bezpiecznych" odległości między uprawami kukurydzy MON 810 i kukurydzy konwencjonalnej, lub jako innej opcji zastąpienie odległości między tymi uprawami poprzez obsiew izolacyjny kukurydzy MON 810 kukurydzą konwencjonalną - dodaje dr Warzecha.

Czy udało się je opracować dla naszych warunków? - Przez bezpieczną odległość rozumiemy taką odległość, gdzie poziom zawartości zmodyfikowanego DNA w sąsiadującej kukurydzy konwencjonalnej jest mniejszy niż 0,9 proc. Jeśli byłby większy to taką kukurydzę musielibyśmy traktować jako genetycznie zmodyfikowaną. Z naszych badań wynika, że jest to około 20-30 metrów od źródła pyłku MON 810, ale dla praktyki rolniczej rekomendowana będzie większa odległość między uprawami MON 810, a kukurydzą konwencjonalną. Istnieje możliwość zmniejszenia odległości w przypadku obsiewu kukurydzy MON 810 kukurydzą konwencjonalną. W świetle zagranicznych badań 1 rząd obsiewu pozwala zmniejszyć odległość o 2 metry. Wyniki naszych badań generalnie potwierdzają te ustalenia - podkreśla dr Roman Warzecha.

Jak informuje naukowiec grant został zakończony formalnie 31 marca br. Raport końcowy jest obecnie wynikiem oceny. Wyniki zostaną oficjalnie przedstawione jesienią na specjalnej konferencji naukowej. W międzyczasie są przygotowywane publikacje naukowe dotyczące różnorodnych aspektów przeprowadzonych badań. Na sesji naukowej Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu, w lutym została przedstawiona pierwsza prezentacja wyników badań entomologicznych (dr Twardowski i współautorzy). Wyniki przedstawiają zasiedlenie poletek kukurydzy MON 810, analogicznej kukurydzy konwencjonalnej i odmian referencyjnych przez różne grupy owadów.

Więcej na:

www.farmer.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE: (4)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Anna Szmelcer 30-05-2012, 20:13:
Czy pestycyd będzie zabijał inne owady w tym pożyteczne ?te owady są bardziej wrażliwe.
Już 2000 roku znalazłam publikację o szkodach i zmniejszonej ilości motyli Monarch,
owadów z grupy siatkoskrzydłych ,biedronek, czy owadów z grupy Collemboli
Toksyna Cry 1Ab stwierdzana była przez ponad 200dni po zbiorze w korzeniach i strefie okołokorzeniowej i wykazywała efekt owadobójczy a w miarę obniżania aktywności może być czynnikiem selekcji owadów opornych na tą toksynę [Saxena 2001].
Stwierdzono obecność toksyny Cry w wodach rzek i sedymentach w pobliżu pól uprawy kukurydzy w ilościach, które w warunkach doświadczalnych hamowały wzrost dżdżownic w glebie. [Gagné i wsp.2001]
W badaniach na wioślarkach (Daphnia magna) podawanie GM kukurydzy z toksyną Cry 1Ab stwierdzono wyższą śmiertelność i zaburzenia w rozrodzie [ Bohn T i wsp. 2007]
Pyłek genetycznie modyfikowanej kukurydzy oraz resztki pożniwne obecne w ciekach przy uprawach polowych zawierające toksynę Bt działają niekorzystnie na organizmy wodne, co może doprowadzić do zaburzeń w łańcuchu troficznym ekosystemów wodnych [Rosi-Marshall i wsp.2007
Wiadomo ,że jeśli będzie się uprawiało to samo przez lata to będzie się miało kłopot.
Wystarczy zapytać rolnika starsze pokolenie to można dowiedzieć się że tak nie można parę rad jak nie mierz problemu nie potrzebujemy biotechnologii aby pozbyć się szkodników.
Proste uczyli w szkołach zawodowych -- zmianowanie i kłopot z omacnicą głowy !
Pozbywamy się równocześnie i stonki przed którą kukurydza MON 810nie obroni naszych zbiorów.
Szkoda pieniędzy na te badania nie ma bezpiecznej odległości nie ma możliwości koegzystencji.
Bio-Korporacyjne bredzenie
Grant skąd czy nie od Monsanto lub innej korporacji podmiotu ściśle z nią związanym.
Wynik badania nie może ich przecież zawieść płacą to oczekują.
 • Roman Andrzej Śniady 30-05-2012, 16:21:
Nie znalazłem w rejestrze GMO Ministra Środowiska zgody na przeprowadzenie przez IHAR-PIB uwolnienia kukurydzy MON810 do środowiska. Zatem...czy było ono legalne??? Z tym pytaniem zwrócę się do Ministra Środowiska
 • Roman Andrzej Śniady 30-05-2012, 15:44:
Czy uwolnienie kukurydzy MON810 miało zgodę Ministra do Środowiska? Jeśli nie miało, to było nielegalne!

Zobacz wszystkie komentarze (4)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (10 461) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane