Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Papież apeluje, aby dowartościować rolnictwo

 • Autor: PAP
 • Data: 14-11-2010, 15:48
Papież apeluje, aby dowartościować rolnictwo

Benedykt XVI zaapelował w niedzielę o "głęboką rewizję modelu globalnego rozwoju". Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w Watykanie wezwał, by z "całą powagą" traktować obecny kryzys gospodarczy i "dowartościować rolnictwo".

Przywołując niedawne obrady szczytu G20 w Seulu, poświęcone kryzysowi, papież powiedział: "Ma on rozliczne przyczyny i jest silnym wezwaniem do głębokiej rewizji modelu globalnego rozwoju gospodarczego".

"Jest ostrym symptomem, który dołączył do innych jeszcze poważniejszych i doskonale już znanych, jak utrzymywanie się braku równowagi pomiędzy bogactwem i ubóstwem, skandal głodu, kryzys ekologiczny oraz, również już powszechny, problem bezrobocia" - powiedział Benedykt XVI.

W jego opinii w tej sytuacji decydujące znaczenie ma strategiczny rozwój rolnictwa. "W istocie bowiem proces uprzemysłowienia często usuwał w cień sektor rolny, który choć odnosił korzyści z nowoczesnej wiedzy i technologii, utracił jednak swą wagę" - zauważył papież.

"Wydaje mi się, iż nadszedł moment wezwania do dowartościowania rolnictwa nie w znaczeniu nostalgicznym, ale jako bogactwa niezbędnego dla przyszłości" - oświadczył.

Benedykt XVI przestrzegł bogate kraje przed pokusą "uciekania się do korzystnych sojuszy, które mogą okazać się zgubne dla innych, biedniejszych państw, przedłużając sytuację skrajnego ubóstwa mas mężczyzn i kobiet oraz ogołacając bogactwa naturalne Ziemi".

"Oprócz tego pomimo kryzysu okazuje się, że w krajach od dawna już uprzemysłowionych zachęca się do stylów życia opartych na niezrównoważonym konsumpcjonizmie, które również szkodzą środowisku i ubogim" - mówił papież.

Zwrócił następnie uwagę na konieczność równowagi między rolnictwem, przemysłem i usługami, aby "nikomu nie brakowało chleba i pracy oraz powietrza i wody, a inne mające pierwszorzędne znaczenie środki zachowane zostały jako dobra uniwersalne". Aby było to możliwe - wskazał - potrzebne jest "szerzenie wyraźnej świadomości etycznej" i nauczenie wszystkich "mądrzejszej i bardziej odpowiedzialnej konsumpcji".

Benedykt XVI wyraził też solidarność z ludnością Haiti, gdzie na cholerę zmarło już około 800 osób.

"Pragnę ponowić moją bliskość z drogą ludnością Haiti, która po straszliwym trzęsieniu ziemi w styczniu cierpi teraz z powodu ciężkiej epidemii cholery. Dodaję otuchy wszystkim, którzy zmagają się z tym nowym kryzysem i, zapewniając o mym szczególnym wspomnieniu w modlitwie, apeluję o wspólnoty międzynarodowej, aby szczodrze pomogła tej ludności" - mówił.

Po polsku powiedział: "Wiem, że z inicjatywy stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie Kościół w Polsce modli się dzisiaj za wszystkich braci i siostry, którzy znoszą cierpienia z powodu wierności Ewangelii".

"Wy, którzy w przeszłości cierpieliście za wierność Chrystusowi i Kościołowi, jesteście szczególnie wrażliwi wobec tych, którzy dzisiaj są poddawani podobnej próbie. Módlmy się do Boga o wolność głoszenia w świecie ewangelicznego orędzia" - zwrócił się papież do Polaków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • obserwator 17-11-2010, 19:18:
Kochany Papież poniważ zauważa to zło ,które jedni ludzie ci bogaci wyzyskiwacze zgotowali drugim .Ci drudzy to niejednokrotnie ciężko pracujący bez wymiaru czasu pracy i nie mający pieniędzy na podstawowe produkty żywnościowe .a to poprzez nieterminowe wypłaty wynagrodzeń ,albo przez brak możliwości sprzedaży wyprodukowanych produktów .Sytuacja ta dotyczy obywateli państw Unii Europejskiej ,którym starzy członkowie zgotowali taką przyszłość.Przykładem mogą być Niemcy którzy w niektórych produktach rolnych i nie tylko zabierają całe wolne kontyngenty na zakup towarów .Tu nagana należy się właśnie im.Ale również dążenie do systemu kapitalistycznego ,który nie ma nic wspólnego z demokratycznym powinien być potępiany przy każdym wystąpieniu Ojca Świętego.To właśnie Ojciec swoim autorytetem powinien zabiegać i napiętnować ogromne dysproporcje społeczne jakie z każdym rokiem narastają.Dzieje się tak w całym świecie nie tylko w UE.Kościół zjednoczył i zaakceptował taki styl gospodarczy świata i niech teraz w miarę szybko zacznie ingerować w to żle pojmowane zjawisko .Zachodzi obawa jeśli sytuacja taka będzie nadal akceptowana może dojść do wielkiej wojny domowej zapoczątkowanej w jednym sfrustrowanym państwie i w krótkim czasie rozprzestrzenić się na wszystkie państwa demokratyczne.Nie wierzę w przepowiednie ale oby ta Nostradamusa przypadkiem nie okazała się prawdziwą ,może tylko w innym przełożeniu jakie zakładał.. Głód ma wielką moc i wytwarza wielką siłę
 • XXX 14-11-2010, 23:19:
Obawiam się, że Papież ma większe problemy niż rolnictwo, ale woli tematy zastępcze.

Zobacz wszystkie komentarze (2)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (11 019) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH