Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

PFPŻ: rozwój rynku biopaliw spowoduje wzrost cen od 16 do 60 proc.

 • Autor: Polska Federacja Producentów Żywności
 • Data: 13-08-2008, 20:45
PFPŻ: rozwój rynku biopaliw spowoduje wzrost cen od 16 do 60 proc.

Obecnie obowiązujące cele wskaźnikowe dotyczące biopaliw wyznaczone przez Komisje Europejską powodują poważne, negatywne konsekwencje zarówno na poziomie gospodarczym, jak i społecznym - uważa Polska Federacja Producentów Żywności (PFPŻ).

Komisja Europejska zdecydowała, że do roku 2020 udział biopaliw w paliwach ma wynosić 10 proc.

Podejmowane przez Komisję Europejską inicjatywy, mające na celu powiększenie ilości energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, należy uznać za niezwykle ważne z punktu widzenia przyszłego bezpieczeństwa energetycznego. - Uważamy jednak, że inicjatywy te nie powinny w żaden sposób zagrażać bezpieczeństwu żywnościowemu społeczeństw i opierać się w głównej mierze o jak najszybszy rozwój technologii, wykorzystujących surowce nie konkurujące z surowcami przeznaczonymi na żywność - podkreśla Federacja.

Jednym z największych zagrożeń jest - zdaniem PFPŻ - wzrost cen surowców rolnych i produktów żywnościowych. Głównymi surowcami do produkcji biopaliw pierwszej generacji są oleje roślinne, zboża, rośliny bogate w skrobie. Surowce te są także kluczowe dla produkcji znaczącej części podstawowych artykułów żywnościowych, a co za tym idzie, bezpieczeństwa żywnościowego społeczeństwa. Według raportu Banku Światowego, produkcja biopaliw stanowi około 50 proc. wzrostu zapotrzebowania na surowce rolne, jaki miał miejsce w ostatnich latach i przyczyniła się w znacznie wyższym stopniu do ogólnoświatowego wzrostu deficytu i cen żywności niż pierwotnie zakładano.

Wyznaczony przez Komisję Europejską wzrost udziału biopaliw spowoduje po stronie przetwórców, odpowiedni wzrost popytu na podstawowe surowce, służące do produkcji biodiesla i bioetanolu. Szacuje się, że zapotrzebowanie na produkcję roślin energetycznych, wygenerowane przez przemysł biodiesla może dojść do poziomu około 16,7 milionów ton ziarna rzepakowego, 3 milionów ton ziarna słonecznikowego i prawie 4 milionów ton ziarna soi. W odniesieniu do przemysłu produkcji bioetanolu, dodatkowe zapotrzebowanie na surowce osiągnie wielkość około 20 milionów ton dla zbóż (około 9 milionów ton pszenicy zwyczajnej, 5 milionów ton owsa, 4 miliony ton kukurydzy i 1,3 miliona ton ryżu) oraz około 14 milionów ton buraków cukrowych.

Wychodząc od przewidywanego strukturalnego wpływu na zapotrzebowanie surowcowe, przewiduje się, że wynikowy wpływ na wzrost ceny wymienionych powyżej surowców będzie kształtował się od 16 do 60 proc., w zależności od stopnia zmian w obrębie wydajności i areału upraw.

KOMENTARZE: (3)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • producent żywności 18-08-2008, 09:36:
ile przedstawiciel pfpż dostał w łapę od mafi paliwowej proszę sprawdzić ile gruntów zostało zzalesione.obszadzone orzechem,co rolnicy zrobią z nadwyżką zboża.kompletna bzdura ,żywność droższa przez biobiopaliwa totalne kłamstwo
 • bj 14-08-2008, 09:48:
W prowadzenie taryf ochronnych ma służyć jedynie zagwarantowaniu interesów rolników. Nie służy obniżeniu cen, ani tym bardziej odbudowaniu zapasów pszenicy, tak aby w przypadku suszy w latach następnych nie powtórzyła się sytuacja z roku 2007. Dlaczego koniecznie trzeba produkować paliwo z żywności, skoro można to robić z roślin nieżywnościowych i śmieci? Dziwne, że nie został opublikowany żaden raport, który mówiłby o pozytywnych skutkach produkcji biopaliw I generacji. Najłatwiej stwierdzić, że wszyscy się mylą na czele z analitykami Banku Światowego i Komisji Europejskiej. Co ciekawe jednymi z największych inwestorów w branżę biopaliwową są między innymi te firmy, które zbiły fortuny na handlu ropą naftową.
 • bowo 14-08-2008, 09:08:
Jak treść artykułau ma się do faktu o wnioskowanie do komisji UE o wprowadzeniu cła ochronnego dla europejskiego rynku zbóz? Co z nadprodukcją zbóż w przypadku ograniczenia produkcji biopaliw? Dlaczego autor pomija fakt produkcji wysokobiałkowych komponentów paszowych przy produkcji biopaliw- suszu wywarowego w przypadku bioetanolu i makuch rzepakowych w produkcji biodisla? Dbałość o własny interes producenta żywności chcącego zagwarantować sobie tani surowiec, najlepiej pozyskiwany w warunkach nadprodukcji zbóż, co miałoby miejsce w przypadku zaprzestania produkcji biopaliw,nie może być traktowane jak obiektywny głos w dyskusji o roli i miejscu biopaliw w gospodarce.Przypominają "naukowo" udowodniony zgubny wpływ biopaliw na silniki samochodowe, który był wykorzystywany w agresywnej kampani lobby paliwowego o nie dopuszczenie biopaliw do rynku. Działo się to w imię walki o dobro przeciętnego obywatela, właściciela samochodu, często zdobytego z ogromnym trudem. Chwytliwe ale nieprawdziwe. Podobnie jak treści zawarte w omawianym artykule. PFPŻ dba o własny interes,jak każda grupa producentów, a nie o interes konsumenta.Po co to zakłamanie?

Zobacz wszystkie komentarze (3)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (11 137) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH