Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

PiS: Rząd chce w ustawie o nasiennictwie przemycić przepisy o GMO. Odrzucić projekt!

 • Autor: PAP
 • Data: 29-04-2011, 20:48
PiS: Rząd chce w ustawie o nasiennictwie przemycić przepisy o GMO. Odrzucić projekt!
Dariusz Bąk w imieniu klubu PiS pytał, czemu w tym momencie ustawa o nasiennictwie znalazła się w porządku obrad Sejmu?

Klub PiS wnioskuje o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy o nasiennictwie, którym w piątek zajmował się Sejm. Zarzuca, że rząd chce w tym projekcie przemycić przepisy o GMO. Rząd odpowiada, że trzeba polskie przepisy dostosować do regulacji UE.

W Sejmie wiceminister rolnictwa Andrzej Butra tłumaczył, dlaczego nie należy po raz kolejny nowelizować starej ustawy z 2003 r., ale przyjąć nową. Bowiem w Unii obowiązuje już osiem nowych aktów prawnych, które Polska musi uwzględnić w swoim prawie.

Dariusz Bąk w imieniu klubu PiS pytał, czemu w tym momencie ustawa o nasiennictwie znalazła się w porządku obrad Sejmu? Według niego dlatego, że w tej ustawie są "wciśnięte zapisy dotyczące odmian roślin genetycznie zmodyfikowanych".

W projekcie ustawy znajduje się zapis: "do obrotu dopuszcza się materiał siewny odmian genetycznie modyfikowanych, jeżeli modyfikacja wprowadzona do odmiany jest dopuszczona do obrotu z przeznaczeniem do uprawy na podstawie decyzji właściwego organu Unii Europejskiej" - cytował poseł PiS. Jednocześnie podkreślił, że aktualna ustawa o GMO zakazuje obrotu materiałem siewnym takich roślin. Dodał, że nowy projekt ustawy o GMO jest od półtora roku procedowany w Sejmie i nie przewiduje bezwarunkowego stosowania modyfikowanych nasion.

Butra odpowiadając na wątpliwości posłów, stwierdził, że "polskie prawo musi być dostosowane do prawa europejskiego i to jest główny cel. Ale na pewno w czasie pracy w komisji, będziemy mogli sobie bardziej precyzyjnie wyjaśnić wątpliwości".

W opinii SLD, nad projektem ustawy trzeba nadal pracować. W imieniu klubu Romuald Ajchler zgłosi wniosek o skierowanie projektu do komisji rolnictwa. "Klub SLD jest również za tym, aby Polska była wolna od GMO. Ale jestem zobowiązany wysłuchać strony rządowej" - mówił. Poseł argumentował, że przekazanie projektu do podkomisji pozwoli na dokładniejsze przyjrzenie się przepisom i wtedy można wyrobić sobie zdanie, czy należy ten projekt odrzucić.

Zdaniem Stanisława Kalemby z PSL, nowa ustawa jest potrzeba, a projekt został starannie przygotowany. Odnosząc się do zarzutów PiS powiedział "zgadzam się że sprawy zapisów dotyczące organizmów genetycznie zmodyfikowanych, ich wpisu do rejestru, ich wysiewu, dopuszczenia do obrotu, wymaga dalszej pracy".

Klub PSL, podobnie jak PO, opowiedział się za skierowanie projektu do dalszych prac parlamentarnych.

Wobec zgłoszenia wniosku o odrzucenie projektu, głosowanie w tej sprawie odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu - poinformował prowadzący obrady wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS).

Rządowy projekt reguluje m.in. przepisy dotyczące wytwarzania i oceny materiału siewnego oraz zasady jego etykietowania i oznaczania. Ponadto projekt określa, że rejestracją odmian roślin uprawnych zajmuje się tak jak obecnie Centralny Ośrodek Badania Roślin Uprawnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Jadwiga Łopata, laureatka Nagrody Goldmana (ekologiczny Nobel), odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi 03-05-2011, 17:25:
Czy polskim politykom nie zależy na samowystarczalności żywieniowej własnego narodu? Wolą słuchać ‘rzeczników’ korporacji, których jedynym celem jest zdobywanie pieniędzy bez względu na koszty?
W czasie gdy już 10 krajów wprowadziło zakazy na uprawy GMO (Francja, Austrii, Węgry, Włochy, Luksemburg, Grecja, Niemcy, Bułgaria, Szwajcaria) Rząd RP próbuje przeforsować projekt nowej ustawy o nasiennictwie który otwiera Polskę na komercyjne uprawy GMO.
Czy Politycy nie wiedzą, że taka ustawa, w razie jej przegłosowania, spowoduje nieodwracalne zanieczyszczenie różnorodności biologicznej w kraju, gdzie jest ona niezwykle bogata i stanowi narodowe dziedzictwo? Czy nie jest dla nich ważne, że polscy rolnicy stracą rynki zbytu a konsumenci pozostaną bez wyboru i będą musieli jeść żywność GMO, która zabija?
Współistnienie rolnictwa wolnego od GMO z tym stosującym GMO jest NIEMOŻLIWE i zostało to wielokrotnie udowodnione. Skażenie genetyczne będzie nieuniknione i nieodwracalne. Rząd RP wprowadza opinię publiczną w błąd. Stwarzanie pozorów regulacji „koegzystencji” to tylko metoda narzucenia GMO wbrew preferencjom obywateli.
Społeczeństwo ma wszelkie podstawy, by zająć stanowisko sprzeciwiające się GMO. Coraz więcej niezależnych naukowców ostrzega przed realnymi zagrożeniami dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz środowiska naturalnego, jakie płyną z wprowadzenia GMO. Doświadczenia przeprowadzone w warunkach naturalnych, jak i testy laboratoryjne, pokazały, że myszy, świnie i krowy mają poważne problemy zdrowotne z powodu spożywania pasz modyfikowanych genetycznie. Za niepodważalny fakt musimy uznać również to, że nic nie jest w stanie powstrzymać przenoszenia przez wiatr czy owady genetycznie modyfikowanego pyłku kwiatowego na rośliny oddalone o wiele kilometrów od genetycznie modyfikowanych upraw.
Projekt nowej ustawy o nasiennictwie musi zostać odrzucony, zanim będzie za późno. Obecny status Polski jako kraju wolnego od GMO jest nieocenioną wartością dla nas i przyszłych pokoleń!
Apelujemy do Polityków o odrzucenie projektu nowej ustawy o nasiennictwie i o wprowadzenie zakazu na uprawy: kukurydzy MON810 i ziemniaków Amflora wzorem innych krajów.

Z poważaniem,
Jadwiga Łopata, laureatka Nagrody Goldmana (ekologiczny Nobel), odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi
 • Edy 29-04-2011, 22:29:
jeszcze troche to będziemy jedli takie samo gó...o jak ci biedni ludzie w Stanach.

Zobacz wszystkie komentarze (2)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 558) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH