Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Poseł PE: Przez zaniechania rządu polskie rolnictwo straciło 3 mld euro

 • Autor: Adam Domagała, Portalspozywczy.pl
 • Data: 18-03-2009, 14:57
Poseł PE: Przez zaniechania rządu polskie rolnictwo straciło 3 mld euro

- Winę za straty polskiego rolnictwa ponosi minister rolnictwa, ponieważ wszystkie dopłaty bezpośrednie z Kampanii 2008 przeliczane są według sztywnego kursu z września 2008 r. Wynosi on 3,39 zł za jedno euro. Według moich wyliczeń polscy rolnicy stracili już na tym blisko 3 mld euro. Minister już dawno powinien zadbać urealnienie kursu - powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie RP Bogdan Golik, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Bogdan Golik zwołał konferencję prasową po wysłaniu listu otwartego do Marka Sawickiego, ministra rolnictwa. Poseł PE zarzuca w nim ministrowi rolnictwa, oraz premierowi zaniechania, w konsekwencji których traci polskie rolnictwo.

Według Bogdana Golika najważniejsza sprawa, która powinna być natychmiast uregulowana to dopłaty bezpośrednie dla rolnictwa. - Kraje Unii Europejskiej, które nie przyjęły jeszcze euro muszą przeliczać przyznane dotacje na walutę krajową. W Polsce ustala się ten kurs raz na 12 miesięcy! Ostatni był on ustalony we wrześniu 2008 r. kiedy jedno euro kosztowało 3,39 zł - informuje poseł PE.

- Optymalnym rozwiązaniem tej sytuacji było by wprowadzenie wypłaty dopłat bezpośrednich w euro, bez jego przeliczania. Wtedy rolnik decydowałby po jakim kursie chce wymienić posiadane środki. Innym rozwiązaniem może być wprowadzenie sztywnego kursu na trzy miesiące - mówi Bogdan Golik.

- Sprawa regularnego uaktualniania kursu przeliczeniowego co trzy miesiące, a nie raz w roku, powinna być jedną z najpilniejszych kwestii w rozmowach z Przewodniczącym Komisji Europejskiej - Jose Manuelem Barroso. Niestety nie jest. Dlaczego mogą to robić Węgrzy, a Polska nie? - pyta Bogdan Golik.

Poseł Parlamentu Europejskiego podkreśla, że ministerstwo rolnictwa ma możliwości do walki z kryzysem, ale z nich nie korzysta, a wręcz je marnuje. Golik przytacza dane opracowane na bazie danych liczbowych Systemu Informacji Zarządczej ARiMR, z których wynika, że z przyznanych Polsce w ramach PROW ponad 17 mld euro, w 2008 wydano jedynie ok. 1,4 mld euro. - Wiadomo, że wszystkie niewykorzystane środki wrócą do budżetu Unii Europejskiej i po prostu przepadną - mówi Bogdan Golik.

Według Bogdana Golika najsłabszym ogniwem PROW jest Działanie 121, czyli Modernizacja gospodarstw rolnych. Z analizy posła wynika, że z winoskowanych na ten cel blisko 2,4 mld zł AriMR wypłaciło jedynie 5,6 mln zł, czyli 0,24 proc. pieniędzy, o które starali się rolnicy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (3)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • fakir 19-03-2009, 16:54:
Szkoda słów i zdrowia na to nieudacznictwo sawickiego i tuseka .PRYWATA I kolesiostwo się szerzy.I to są te obiecane cuda...AMEN !!!!!
 • Głos świadomego.. 19-03-2009, 12:15:
Vide art. 45 ust. 2 rozp. Rady (WE) nr 1290/2005:

"Jeżeli bezpośrednia płatność przewidziana rozporządzeniem (WE) nr 1782/2003 (czyli rozp. 73/2009 - przyp. koment.) zostaje dokonana na rzecz beneficjenta w walucie innej niż euro, Państwa Członkowskie dokonują przeliczenia na walutę krajową kwoty pomocy wyrażoną w euro na podstawie ostatniego kursu wymiany walut ustalonego przez Europejski Bank Centralny przed dniem 1 października roku, dla którego pomoc została przyznana."

Ergo: Po pierwsze, Węgrzy nie mogą sobie niczego "załatwić", bo to jest podstawowa regulacja Rady. By to zmienić, konieczna jest większość kwalifikowana, a najpierw inicjatywa prawodawcza KE. Po drugie, ową większość trudno będzie zebrać, bo np. kursy walut względem EUR różnie się kształtują. Dziś Forint jest słabszy od PLN. A jak będzie jutro? W ten sposób Rada musiałaby zmieniać operacyjną datę wymiany co miesiąc (a może częściej, może rzadziej? :-) No właśnie.

Myślę Panie Pośle, że lepiej by było, gdybyśmy powtórzyli za niegdysiejszym wiceministrem rolnictwa: "W interesie rolników jest wejście do strefy EUR". I tyle.

Nie mówmy o "urealnieniu", bo w ten sposób dalibyśmy przyczynek do tego, że po ew. zmianie daty i potem spadku kursu EUR Komisja sama by mówiła, że trzeba "urealnić" kurs wymiany, bo Polacy za dużo dostają. Potrzebne nam to? :)

Ale pewnie zaraz się odezwą mleczarze, że nie wchodzić do ERM2 i EUR, bo jak jest wyższy kurs to nam sprzedaż idzie do UE-15. :-]

ale to już inna historia z zakresu spójności interesów rolników z przetwórstwem, tzn. braku tej spójności.

Pozdrawiam.
 • Głos z izby rolniczej 19-03-2009, 09:42:
Kurs powinien być ustalany z dnia wydania decyzji - tak jak jest z pomocą de minimis. To ukróciłoby spekulacje związane z wyznaczaniem kursu z konkretnego dnia.

Zobacz wszystkie komentarze (3)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 370) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH