Presja podażowa kształtuje globalny rynek soi - ceny spadają
Po osiągnięciu wysokich poziomów notowań cen kontraktów futures na amerykańską soję na początku maja br., ceny te gwałtownie obniżyły się - informują eksperci BGŻ.
20 maja 2020 r. soja z dostawą w lipcu na giełdzie CBOT w Chicago kosztowała 9,31 USD/buszel (342 USD/t), spadając w ciągu czterech tygodni (od 23 kwietnia br. ) z poziomu 10,07 USD/buszel (370 USD/t). Prawdopodobnie do utrzymywania się zniżkowej tendencji notowań surowca w ciągu ostatniego miesiąca przyczyniły się głównie spekulacje dotyczące wzrostu podaży soi na świecie.
Co prawda mniejszy skup soi, wynikający prawdopodobnie z odkładania jej sprzedaży w czasie przez producentów rolnych oraz zwiększony eksport soi do Chin działał w kierunku wzrostów cen soi, jednak uwarunkowania podażowe - głównie w Ameryce Południowej - okazały się kluczowym czynnikiem kształtującym globalny rynek tej rośliny na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy.
Ponadto informacje docierające z USA dotyczące postępów tegorocznych zasiewów soi również oddziałują w kierunku spadku cen surowca. Według opublikowanego 12 maja br. raportu Amerykańskiego Departamentu ds. Rolnictwa USDA na dzień 9 maja br. w USA zasiano 30% zaplanowanej na 2010 r. powierzchni upraw soi. W ciągu ostatnich pięciu lat w tym okresie roku procent zasianego soją areału stanowił średnio 19% zaplanowanej powierzchni. Wzrostowi tempa zasiewów w br. sprzyjały przede wszystkim korzystne warunki pogodowe. Najnowsze szacunki wskazują, że powierzchnia zasiewów soi w 2010 r. ukształtuje się na poziomie 78,1 mln akrów, co oznacza, iż w porównaniu do ubiegłego roku wzrośnie o 0,8%. Jednak ze względu na prognozowany spadek plonów do 42,9 buszli/akr wobec 44 buszli/akr rok wcześniej szacuje się, iż całkowita produkcja soi w USA w 2010 r. spadnie o 49 mln buszli (1,3 mln t) i wyniesie 3,31 mld buszli, tj. 90,1 mln ton. Całkowita podaż nasion soi w sezonie 2010/2011 ze względu na zwiększenie stanu zapasów początkowych będzie według USDA o 2 mln t buszli (54 tys. t) niższa niż w sezonie bieżącym. Według oczekiwań uczestników światowego rynku soi decydująca o dalszym rozwoju sytuacji na tym rynku okaże się wielkość dobiegających końca zbiorów w Brazylii i Argentynie.

KOMENTARZE
Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!