REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Produkcja bioetanolu z kukurydzy może spaść w następnym sezonie

  • Autor: FAMMU/FAPA
  • Data: 22-07-2011, 19:19
Produkcja bioetanolu z kukurydzy może spaść w następnym sezonie

Od pewnego już czasu we wszelkich analizach i prognozach, dotyczących cen zbóż podkreśla się fakt szybko rosnącego wpływu na nie zużycia w produkcji bioetanolu amerykańskiej kukurydzy. Nie wszystkie instytucje zgadzają się z tym - pisze FAMMU/FAPA.

REKLAMA

Jak przypomina FAMM/FAPA, rzeczywiście zdecydowanie ponad 30 proc. zbiorów kukurydzy w USA, u największego światowego producenta, trafia do destylacji. Według częstych ostatnio opinii, tempo wzrostu tego zużycia ma również przesądzać o spadku amerykańskich zapasów kukurydzy, mimo systematycznego zwiększania produkcji tego zboża w USA. Ma to oczywiście bardzo duży wpływ na rozhuśtany spekulacjami, światowy rynek zbóż, windując ceny nie tylko kukurydzy.

Opublikowano nawet prognozę amerykańskiego departamentu rolnictwa przewidującą, że w bieżącym sezonie więcej kukurydzy zostanie przeznaczone na bioetanol, niż na pasze dla zwierząt. Pojawiło się jednak kilka analiz, kwestionujących skalę zmian.

Instytut Badań Polityki Rolnej z Uniwersytetu Missouri (FAPRI) przedstawił swoją prognozę, zwracając uwagę na to, że być może USDA nie wziął pod uwagę wpływu na produkcję bioetanolu w USA zapowiedzianego wycofania się z subsydiowania tej działalności z funduszy federalnych. Mają one zostać zlikwidowane do 31 grudnia tego roku. Rocznie na ten cel kieruje się ok. 6 mld dolarów.

- Powinno to doprowadzić w sezonie rozpoczynającym się 1 września do spadku wytwórstwa etanolu w USA o ok. 5 proc., a co za tym idzie do zmniejszenia popytu na kukurydzę na rynku amerykańskim. Produkcja powinna wrócić do poprzedniego poziomu po roku, a następnie rosnąć już w wolniejszym tempie, niż to miało miejsce w ostatnich latach. Według tego scenariusza zużycie kukurydzy na cele paszowe oraz na bioetanol zrównają się w 2014 r. - czytamy w raporcie FAMMU/FAPA.

 

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

REKLAMA
REKLAMA

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA

REKLAMA
PARTNERZY PORTALU
City Board - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu www.nagel-group.com - partner portalu