Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Przeciwnicy GMO są spychani na margines?

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 02-01-2012, 12:16

Kwestia genetycznie zmodyfikowanych upraw w Polsce powinna jak najszybciej zostać uregulowana prawnie. Niestety, w debacie wokół GMO używa się argumentów, które nie mają wiele wspólnego z poprawnym metodologicznie wnioskowaniem naukowym, a także ujawniają się postawy dalekie od etycznie poprawnej postawy naukowej - czytamy w liście otwartym środowiska naukowego do Prezydenta RP.

"Co więcej, polski rząd korzysta z rad ekspertów, którzy pozostają w ewidentnym konflikcie interesów, będąc przedstawicielami organizacji finansowanych przez firmy produkujące nasiona GMO. Bez żadnego uzasadnienia, debata zdominowana jest przez biotechnologów, z praktycznym wyłączeniem specjalności przyrodniczych, medycznych i ekonomicznych oraz rolniczych. Ten stan rzeczy źle świadczy o standardach stanowienia prawa w Polsce i może mieć opłakane konsekwencje w postaci decyzji szkodliwych dla naszego kraju. Dlatego potrzebne są pilne zmiany, o które niniejszym apelujemy, zarówno do naukowców, jak i polityków" - apelują naukowcy w liście otwartym.

"Kontrowersja wokół upraw GMO ma podstawy w dwóch alternatywnych hipotezach, jednej - zakładającej nieszkodliwość wszelkich GMO i drugiej, dopatrującej się oznak szkodliwości niektórych form GMO (i związanych biocydów) dla ludzi i zwierząt, a także dla środowiska naturalnego i dla ekonomii rolnictwa. Ten spór może i powinien być rozstrzygnięty na poziomie naukowym, pod warunkiem zachowania zasad etyki i poprawności metodologicznej. Propagandowe zapewnienia firm biotechnologicznych i będących pod ich wpływem gremiów rządowych i opiniodawczych (jak Europejska Agencja Bezpieczeństwa Żywności, gdzie wg wypowiedzi niemieckiego ministra rolnictwa H. Seehofera, na procedury oceny ryzyka ze strony GMO ma wpływ przemysł biotechnologiczny), są bowiem wysoce niepewne. Ostrzegał przed tym także biochemik z Uniwersytetu Berkeley prof. J.B. Neylands (1999) słowami: „Data from agribusiness and government labs should be viewed with caution". Zresztą zastrzeżeń i ostrzeżeń dochodzących z poważnych źródeł jest nieporównanie więcej" - wskazują.

"W chwili obecnej można wyróżnić trzy grupy naukowców o różnych poglądach i postawach w zakresie oceny upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych, a mianowicie: entuzjastów, w tym osoby uwikłane w konflikt interesów lub działające w głębokiej niewiedzy; oportunistów wspierających grupę pierwszą, pracowników nauki obojętnych na sprawy publiczne oraz przeciwników bezkrytycznego dopuszczenia upraw GMO - orędowników walki o prawdę naukową i interes publiczny. Tym ostatnim nie tyle chodzi o rację, co o jej wielorakie konsekwencje. Niestety, w trwającej debacie są oni często spychani na margines i lekceważeni" - czytamy w liście.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (7)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • lenin 06-01-2012, 07:06:
i słusznie ciemnota ciemnota ciemnota.....ciekawe kto wykonczył Andrzejka L.
 • MarcinR 06-01-2012, 00:50:
Popieram Pana Zaborowskiego.
Jestem przeciwny aby stosować modyfikacje genetyczne w powszechnej żywności. Niech osiągnięcia biotechnologów będą zastosowane np do wprowadzania genów do owadów co skutkowałoby produkcją przez nich wartościowych substancji (np leki).

A nie aby zasiewać pola GMO, gdzie pas bezpieczeństwa to fikcja, już wytworzyły się superchwasty odporne na roundup, a pyłki roślin GMO zbierane są przez pszczoły i pszczelarze mogą utracić certyfikaty EKO (niedawna sprawa niemieckiego pszczelarza z Niemiec opisana na niniejszym portalu). I jeszcze, nie może być tak że ponadnarodowa korporacja ma wyłączne prawo do nasion.
Więcej wad żywności GMO niż zalet
 • Andrzej Zaborowski 03-01-2012, 21:55:
Natomiast stwierdzenia Pana Kosieradzkiego nie są nadużyciem - to zwykłe kłamstwa. Powołuje się na rzekome setki analiz i "szacowne publikacje" (co to w ogóle za język ? , jak publikacja może być szacowna?) bez podania chociaż jednej konkretnej , która by to potwierdzała. Jeśli pisze o oponentach to ich argumenty są" histeryczne " a jeśli o technologii GMO to jest ona "wspaniała" . Typowy język "specjalisty " czerpiącego korzyści z wprowadzenia GMO. To właśnie przeciwko takim działaniom gdzie inwektywy zastępują argumenty (bo ich brak zwolennikom GMO) protestują naukowcy w w/w liście.
Kubasiewicz Krzysztof też z tej samej gliny ulepiony. "GMO to postęp i sposób na rozwiązanie problemów żywnościowych w Polsce " - he he , a od kiedy to Polska , exporter zdrowej jak na warunki zachodnioeuropejskie żywności ma problemy żywnościowe ? .
GMO to taki postęp jak Kopernik ? , a może tak samo jak swojego czasu DDT albo Talidomid - mimo ich wycofania po wielu latach stosowania DDT bezpowrotnie wytruło wiele gatunków i zatruło środowisko naturalne na kilkadziesiąt lat a Talidomid spowodował narodziny tysięcy dzieci bez kończyn. Te środki też były reklamowane jako całkowicie bezpieczne i sprzedawane "pod kontrolą naukowców i innych służb" . Taki tekst Kubasiewicza byłby śmieszny gdyby nie fakt ,że takie argumentowanie w historii ludzkości kosztowało już wielokrotnie zdrowie i życie zbyt wielu ludzi.
A teraz dwa konkrety : pierwszy to fakt ,że GMO nigdy nie zostało przebadane na "nieszkodliwość" gdyż FDA uznały autorytarnie poprzez swoich urzędników (część z nich obecnie pracuje w Monsanto) , że ponieważ rośliny GMO niczym nie różnią się od tradycyjnych roślin to nie trzeba ich badać przed wprowadzeniem na rynek . Po drugie polecam film "Świat według Monsanto " - małe ABC na temat GMO i działań takich speców jak Kosieradzki i Kubasiewicz.

Zobacz wszystkie komentarze (7)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (10 461) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane