REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Rolnicy poszukują ziarna zbóż jarych do ponownego zasiewu. W efekcie rosną ceny

  • Autor: PAP
  • Data: 29-03-2012, 19:55
Rolnicy poszukują ziarna zbóż jarych do ponownego zasiewu. W efekcie rosną ceny
Pszenica konsumpcyjna kosztuje obecnie 830-860 zł za tonę

W ostatnim okresie na rynku zbóż nastąpiło ożywienie. Ze względu na duże straty w uprawach, spowodowane wymarznięciem, rolnicy poszukują ziarna, zwłaszcza wysokiej jakości pszenicy jarej i jęczmienia jarego do ponownych zasiewów. Wzrosły ceny zbóż.

REKLAMA
Rolnicy poszukują zbóż jarych dobrej jakości w związku z ograniczoną podażą i bardzo wysokimi cenami kwalifikowanego materiału siewnego. Przekłada się to na zwyżkę cen ziarna zbóż na rynku krajowym - poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa (IP-Z).

Wzrost cen notuje się także w przypadku ofert na ziarno z importu.

Większy popyt na ziarno zbiegł się ze spadkiem jego podaży, co powoduje, iż trudno o zakup większych partii zbóż. Wielu rolników rozpoczęło prace polowe i sprzedaż zbóż nie jest dla nich priorytetem, tym bardziej, że na rynku panuje niepewność co do kondycji ozimin i ostatecznych strat w uprawach.

Według IZ-P, ceny pszenicy konsumpcyjnej są na razie stabilne, choć "wyczuwa się presję na wzrost jej cen". Na rynku tego zboża jest mniej, ale zapotrzebowanie na ziarno ze strony młynów jest umiarkowane. W zależności od regionu i jakości ziarna (liczby opadania, gęstości, zawartości białka) ceny płacone za pszenicę konsumpcyjną w młynach są w przedziale 830-860 zł za tonę.

Bardzo mało jest także ofert sprzedaży żyta konsumpcyjnego. Stąd ceny tego zboża pozostają rekordowo wysokie - 940-980 zł za tonę.

Ceny pszenicy paszowej z odbiorem u producenta, na południowym wschodzie i wschodzie kraju kształtują się na poziomie 750-760 zł/t, a w regionach zachodnich - 760-780 zł za tonę. Pszenica dostarczana przez rolników do skupu jest droższa o ok. 30 zł na tonie.

Podobnie zróżnicowana jest cena kukurydzy. Najtaniej można ją kupić na południowym wschodzie, w cenie 750-770 zł/t, w centrum i regionach zachodnich kosztuje ona 770-800 zł/t w gospodarstwie rolnym. Za kukurydzę z dostawą do wytwórni trzeba zapłacić 800-840 zł/t.

Cena pszenżyta paszowego - to 750-790 zł/t. Żyto paszowe kosztuje 730-810 zł/t, ale trudno to ziarno kupić. Ceny jęczmienia paszowego kształtują się na poziomie 820-850 zł/t

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA
Oferty pracy (25 542) + DODAJ OFERTĘ



Polecane oferty


Nasi partnerzy

  • hrk.pl
  • monsterpolska.pl
  • jobs4sales.pl
  • przedstawiciele.pl
  • jobexplorer.pl
  • jobexpress.pl
  • infopraca.pl
  • praca.pl
  • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 331)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

  • www.industrial.pl
  • www.nportal.pl
  • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 663)


Polecane oferty

Nasz partner

  • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH