Rosja i Rumunia największymi eksporterami pszenicy według GASC

Egipski importer rządowy GASC od 1 lipca do 23 grudnia 2015 r. (ostatni przetarg) dokonał zakupu 3,37 mln ton pszenicy miękkiej. Na miejscu największego eksportera do Egiptu Rosja zastąpiła Rumunię - informuje FAMMU/FAPA.
Największe udziały w dotychczasowym eksporcie pszenicy do Egiptu w ramach przetargów na dostawę organizowanych przez GASC miały następujące kraje: Rosja (54 proc. udział i sprzedaż sięgającą 1,83 mln ton), Rumunia (18 proc. udział, 600 tys. ton) oraz Ukraina (12 proc. udział, 400 tys. ton).
W bieżącym sezonie dopiero czwarte miejsce w gronie dostawców zajmuje Francja (360 tys. ton i 11 proc. udział). W przetargu 23 grudnia ub.r. GASC zaakceptował 120 tys. ton argentyńskiej pszenicy po 174,88 USD/tonę i 176,2 USD/tonę i kosztach frachtu dla obu ofert w wysokości 15,4 USD/tonę.
W rozpatrywanym okresie także Polsce udało się sprzedać 60 tys. ton pszenicy miękkiej do Egiptu (w ramach przetargów GASC), co daje jednak zaledwie 2 proc. udział.
W sezonie 2014/15 w tym samym okresie GASC zakupił 3,21 mln ton pszenicy. Największe ilości dostarczyły przy tym takie kraje jak: Rumunia (28 proc.), Rosja (27,6 proc.), oraz Francja (24 proc.). Poza tym wśród dostawców była także Ukraina (3 proc. udział) oraz USA (2 proc. udział).
W ocenie analityków FAMMU/FAPA, wyniki przetargów GASC dobrze ilustrują konkurencyjność ofert pszenicy od różnych dostawców. W bieżącym sezonie zdecydowanie umocniła się pozycja krajów basenu Morza Czarnego oraz w ostatnim okresie Argentyny. Francja, unijny lider w produkcji i eksporcie pszenicy miękkiej, ma natomiast trudności z konkurowaniem o dostawy na kluczowe rynki zbytu.

KOMENTARZE: (1)
Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!
Zobacz wszystkie komentarze (1)