Rosną ceny zbóż na giełdach w USA i Europie
W minionym tygodniu, notowania cen pszenicy na giełdach amerykańskich w dalszym ciągu rosły, ale tempo wzrostu cen było znacznie słabsze niż w poprzednich tygodniach. Ciągłe obawy o wielkość tegorocznych zbiorów zbóż w krajach WNP (w szczególności w Rosji) oraz Europie, a także słaby dolar wpływały na zwyżkę cen.
Prognozy opadów deszczu w regionach uprawy pszenicy jarej w USA w związku z nadciągającym sztormem tropikalnym Bonnie wpłynęły na osłabienie cen w końcu tygodnia. W piątek 23/07, na giełdzie w Chicago cena pszenicy SRW w kontrakcie najbliższym (wrzesień 2010) wzrosła o 1,5% w stosunku do ceny sprzed tygodnia do 219,07 USD/t. Z kolei, na giełdzie w Kansas City, cena pszenicy HRW w kontrakcie najbliższym (wrzesień 2010) wzrosła o 2,7% do 225,97 USD/t.
W analizowanym tygodniu, wzrost cen pszenicy na giełdach europejskich był znacznie silniejszy niż na giełdach amerykańskich. Niepewność co do wielkości i jakości zbiorów pszenicy u kluczowych unijnych producentów (Niemcy, Francja), a także w Rosji i na Ukrainie ciągle mają decydujący wpływ na kształtowanie się cen ziarna. W piątek 23/07, cena pszenicy w kontrakcie najbliższym (sierpień 2010) wyniosła 170,00 EUR/t i była o 5,8% wyższa od ceny sprzed tygodnia. Na giełdzie LIFFE w Londynie, na przestrzeni ostatniego tygodnia cena pszenicy w kontrakcie najbliższym (listopad 2010) wyniosła 133,95 funtów/t i była o 3,8% wyższa niż przed tygodniem.
W minionym tygodniu, notowania cen soi na giełdzie w Chicago nieznacznie osłabły. Przewidywania wystąpienia potrzebnych opadów deszczu w regionach uprawy soi w USA, a także pojawiające się oceny, iż zbiory soi w Brazylii w sezonie 2010/11 mogą sięgnąć 70 mln ton wobec podawanych przez USDA 65 mln ton wpłynęły na osłabienie cen. W miniony piątek 23/07, cena soi na giełdzie w Chicago w kontrakcie najbliższym (sierpień 2010) wyniosła 373,68 USD/t i była o 0,2% niższa od ceny przed tygodniem.
W analizowanym tygodniu notowania cen rzepaku na giełdzie MATIF w dalszym ciągu rosły. Wyjątkiem był tutaj kontrakt najbliższy, którego cena nieznacznie osłabła o 0,3%. Przewidywana mniejsza podaż rzepaku na unijnym rynku w bieżącym sezonie w świetle spadku zbiorów rzepaku w UE, a także na Ukrainie będącej głównym eksporterem rzepaku do UE ciągle budzi obawy uczestników rynku. W piątek 23/07, cena rzepaku (kontrakt sierpień 2010) na giełdzie MATIF wyniosła 362,00 EUR/t i była jedynie o 0,3% niższa niż przed tygodniem. W przypadku kontraktów z późniejszymi terminami realizacji, ceny rzepaku wzrosły.

KOMENTARZE
Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!