Rosną ceny zbóż na światowych rynkach

Ceny zbóż w UE, w tym w Polsce kształtują się pod wpływem globalnego bilansu zbóż. Wpływ światowego bilansu popytu i podaży na ceny najlepiej oddaje wskaźnik zapasów do konsumpcji (wsk. Z/K). Porównanie zmian wskaźnika Z/K w poszczególnych sezonach w powiązaniu ze zmianą cen pomaga określić ogólne tendencje na rynku poszczególnych zbóż - informują analitycy Banku Gospodarki Żywnościowej.
Zasadniczo obniżenie się wartości wskaźnika w danym okresie (np. sezonu) wskazuje na pogorszenie się relacji podaży do popytu i wskazuje na wzrost cen zbóż. Na podstawie danych historycznych można również wyznaczyć dla poszczególnych zbóż poziomy wskaźnika Z/K, którym towarzyszyły w przeszłości wysokie ceny. W przypadku pszenicy zaobserwowano wysoki poziom cen przy wartości wskaźnika Z/K poniżej 20, a w przypadku kukurydzy 15. Z lipcowych prognoz USDA wynika, iż w sezonie 2009/2010 wskaźnik Z/K dla pszenicy wzrośnie o 2,0 pkt. do 28,4 pkt., co pozwala przypuszczać, iż na rynku światowym ceny tego zboża spadną i będą w porównaniu z ubiegłymi latami na stosunkowo niskim poziomie.
Należy przy tym zauważyć, iż prognozowana dynamika spadku cen pszenicy na rynku światowym jest niższa, aniżeli w sezonie 2008/2009, gdy wskaźnik Z/K wzrósł w skali sezonu o 6,8 punktów. W przypadku kukurydzy najnowsze prognozy USDA wskazują na spadek wartości wskaźnika Z/K w sezonie 2009/2010 o 1,0 pkt do 17,6 pkt. Jednakże jeszcze w czerwcu USDA przewidywała, iż wskaźnik ten będzie na poziomie 16,1 punktów. Oznacza, iż światowy bilans popytu i podaży będzie mniej wspierał ceny kukurydzy, aniżeli oczekiwał tego rynek w czerwcu. Niemniej jednak spadek wskaźnika Z/K pozwala oczekiwać, iż ceny w bieżącym sezonie 2009/2010 mogą ukształtować się na wyższym poziomie, aniżeli w ubiegłym.
Należy jednak zwrócić uwagę, iż oprócz czynników popytowo-podażowych na kształtowanie się cen zbóż w Europie i na świecie ma wpływ otoczenie regulacyjne oraz inne czynniki rynkowe, jak kurs walutowy, ceny ropy, czy działania spekulacyjne i nastroje na rynkach terminowych.

KOMENTARZE: (2)
Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!
Zobacz wszystkie komentarze (2)