Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Ruszają dopłaty do materiału siewnego

 • Autor: portalspożywczy.pl
 • Data: 10-01-2012, 13:53

Od 15 stycznia 2012 r. w Agencji Rynku Rolnego można ubiegać się o dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie (zbóż ozimych, zbóż jarych, roślin strączkowych, ziemniaka, mieszanek zbożowych i pastewnych).

Dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mające charakter pomocy de minimis w rolnictwie dotyczą materiału siewnego zakupionego i zużytego do siewu lub sadzenia w okresie od 15 lipca 2011 r. do 15 czerwca 2012 r. Wnioski o przyznanie tej dopłaty można składać w terminie od 15 stycznia do 25 czerwca 2012 r.

W 2012 r. obowiązuje nowy wzór wniosku o przyznanie dopłaty.Dopłaty są udzielane do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany gatunków roślin uprawnych określonych w Rozporządzeniu Rady Ministrów. Dopłaty zostaną przyznane, jeżeli ilość materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany zużyta do obsiania lub obsadzenia tych powierzchni jest nie mniejsza niż minimalna ilość określona w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnej ilości materiału siewnego, jaka powinna być użyta do obsiania lub obsadzenia 1 ha powierzchni gruntów ornych. Dopłatami nie są objęte uprawy przeznaczone na przedplon lub poplon.

Stawki dopłat oraz gatunki roślin uprawnych objęte dopłatami
Stawki dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany wynoszą odpowiednio:
100 zł - w przypadku zbóż, mieszanek zbożowych i pastewnych
160 zł - w przypadku roślin strączkowych
500 zł - w przypadku ziemniaków.

Bez względu na formę i cel pomocy otrzymanej w ramach pomocy de minimis w rolnictwie, w okresie trzech lat podatkowych, tj. w roku, w którym złożony został wniosek oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat podatkowych, łączna kwota pomocy dla producenta rolnego nie może przekroczyć 7 500 euro. W kwotę tę wliczone są dopłaty, które producent rolny otrzyma z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.

Dopłaty realizowane są do materiału siewnego: zbóż - pszenicy zwyczajnej, żyta (populacyjnego, syntetycznego lub mieszańcowego), jęczmienia, pszenżyta, owsa roślin strączkowych - łubinu (żółtego, wąskolistnego lub białego), grochu siewnego, bobiku, wyki siewnej ziemniaka.


Minimalna ilość materiału siewnego gatunków roślin rolniczych, jaka powinna być użyta do obsiania lub obsadzenia 1 ha powierzchni gruntów ornych, wynosi w przypadku: pszenicy zwyczajnej - 150 kg, pszenicy mieszańcowej - 80 kg, żyta populacyjnego - 130 kg, żyta syntetycznego - 80 kg, żyta mieszańcowego - 60 kg albo 1,7 jednostki siewnej, jęczmienia - 130 kg, pszenżyta - 150 kg, owsa - 150 kg, łubinu (żółtego, wąskolistnego lub białego) - 150 kg, grochu siewnego - 200 kg, wyki siewnej - 80 kg, bobiku - 270 kg, ziemniaka - 2 000 kg, oraz 140 kg - w przypadku mieszanek zbożowych lub mieszanek pastewnych sporządzonych z materiału siewnego wymienionych gatunków lub odmian roślin zbożowych lub pastewnych (z wyłączeniem ziemniaka).

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • poploniak 12-09-2012, 12:35:
Szkoda, że wszyscy zapomnieli o poplonach. żadna z instytucji nadzorujących czy regulujacych rolnictwo taka jak ARR, ARiMR, a przede wszystkim Ministerstwo Rolnicta nie opisali w żadnym dokumencie dotowania nasion na poplony. Przecież wiele roślin sieje sie tylko aby użyć je jako poplon np. facelia błękitna czy seradela. Tch nasion nie używa się jako paszy.
Problem w tym, że weszła w życie ustawa o nasiennictwie gdzie zobowiązano agencję nasienną do nadzoru nad materiałem siewnym, a w wedlug nich nasiona na polon powinny być kwalifikowane bo zaku innych bez licencji jest przestępswem. Siew kwalifikowanych nasin faceli 20kg/ha po 15zł/kg lub seradeli 40kg/ha po 12 zł, Nie rekompensuje naewt 330zł/ha dopłaty do poplonów. W ten sposób zakup od innego rolnika nasion na poplony jest przestępstwem i już są pierwsze kontrole i kary.
Ot takie niedopatrzenie w ustawie a agencja nasienna robi swoje.
Jeśłi znajdziecie rolika, który chce siać nasiona kwalifikowane na poplon czyli bez rozmnozenia na wyślijcie to księgi rekordów Guinesa.

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (10 461) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane