Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Sawicki: Zmiany w ubezpieczeniach rolnych najwcześniej w 2012 roku

 • Autor: PAP
 • Data: 02-09-2010, 12:28
Sawicki: Zmiany w ubezpieczeniach rolnych najwcześniej w 2012 roku

Ministerstwo rolnictwa przygotowuje założenia do nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, jednak nowe rozwiązania nie wejdą w życie wcześniej niż w 2012 roku - poinformował PAP minister rolnictwa Marek Sawicki.

Sawicki powiedział, że prace nad zmianami w ustawie dotyczącej ubezpieczeń w rolnictwie zostaną przełożone na przyszły rok. Wyjaśnił, że ministerstwo chce, by składka ubezpieczeniowa dla rolników była dofinansowana ze środków unijnych. Komisja Europejska na razie na takie rozwiązanie nie wyraziła zgody.

Minister wyjaśnił, że chodzi o skorzystanie z unijnej puli środków, które mogą być przeznaczone na wspieranie wybranych przez dany kraj celów. Np. w Polsce z tych pieniędzy są dopłaty do chowu krów i owiec czy produkcji roślin motylkowych. Pula ta wynosi do 10 proc. tzw. koperty narodowej, czyli pieniędzy przeznaczonych na dopłaty bezpośrednie.

Według Sawickiego, KE nie zgodziła się na przeznaczenie pieniędzy na dopłaty do składek ubezpieczeniowych, ponieważ w opinii unijnych urzędników nie można zmienić wcześniej zatwierdzonego programu dodatkowego wsparcia. Zmienić go będzie można dopiero w przyszłym roku, a bez tej dopłaty nie ma sensu zmiana systemu ubezpieczeń - mówił Sawicki.

"Pracujemy nad założeniami i prawdopodobnie będą one przygotowane pod tego koniec roku. W przyszłym roku będziemy pracowali nad ustawą i będziemy starać się o zgodę KE, tak by nowe regulacje mogły wejść w życie od 2012 roku" - powiedział minister.

Sawicki zaznaczył, że "dyskutuje się o tym, by ustawa miała charakter powszechny". Pytanie jest tylko, jak to osiągnąć - czy w formie przymusu, czy też poprzez zachęty finansowe. Taką zachętą mogłoby być opłacenie części składek z pieniędzy unijnych - uważa minister.

Szef resortu przyznał, że obecnie obowiązująca ustawa nie do końca spełnia oczekiwania rolników i ubezpieczycieli. Firmy niezbyt chętnie ubezpieczają rolników od klęsk pogodowych, ze względu na coraz częściej występujące kataklizmy. Dla rolników zaś składki proponowane przez ubezpieczycieli są zbyt wysokie - twierdzi minister. W przypadku niektórych upraw koszt składki wynosi do 10 procent spodziewanego plonu.

"Nie można twierdzić, że ustawa w ogóle nie działa. Mamy obowiązek ubezpieczenia 50 proc. powierzchni upraw, a obecnie ubezpieczonych jest 23 proc. gruntów" - powiedział Sawicki.

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • LWL. 03-09-2010, 22:48:
Ubezpieczenia rolne z dopłatami pastwa prowadzą tylko 3 firmy ubezpieczeniowe- brak konkurencji.
W związku z tym wyceniają swoje ryzyko powyżej maksymalnej stawki i rolnik chcąc ubezpieczyć od ryzyka , które występuje w jego gospodarstwie musi płacić składkę całą sam bez dopłat i to powyżej własnego dochodu. W związku z tym rolnicy ubezpieczają od ryzyka które na danym terenie nie występuje, aby spełnić obowiązek ubezpieczenia połowy upraw płacąc najniższą składkę od niczego.
Jest to wytmuszana od biedujących rolników składka na biednego dziadka, jakim są firmy ubezpieczeniowe za pośrednictwem rządu. Jeżeli takie są intencje pana ministra to gratuluję inwencji. Jeżeli minister rolnictwa tego nie zauważa to proszę się temu przyjrzeć.
 • Polak 02-09-2010, 22:01:
Gdyby nasza produkcja była bardziej opłacalna a każda firma ubezpieczeniowa posiadała w swojej ofercie pakiet ubezpieczeniowy płodów rolnych.Sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej ,niestety firmy ubezpieczeniowe mają prawo wyboru -co chcą ubezpieczać ,a wybierają pakiety bardziej atrakcyjne np ubezpieczenie samochodów i inne .Ubezpieczenia rolnicze nie zawsze przynosząstraty są lata kiedy firmy wezmą składki a nie wypłacają wcale odszkodowań, bo na ich terenach działania nie wystąpiły szkody.Niestety nie każda firma ubezpieczeniowa ma swoje przedstawicielstwa na terenie całego kraju ,a to w pewnym stopniu równoważyłoby ewentualne występowanie szkód corocznie na terenie całego kraju.Wystarczające byłoby zobowiązanie wszystkich firm ubezpieczeniowych do rozszeżenia pakietów ubezpieczeniowych icd powszechną ofertę .Natomiast istotnym zadaniem rządu powinien być sposób szacowania szkód .Bo to właśnie jest poważny dylemat rolników .Są firmy które szacują straty od wysokości 30 % uszkodzeń .Są firmy których ubezpieczenia wchodzą po miesiącu od opłaty składki .Ale wszystko sprowadza się do jednego ,żeby firma ubezpieczająca dla poszkodowanego gospodarstwa nie wypłaciła większego doszkodowania od pobranej składki.Tu podam przykład ubezpieczenia kombajnu zbożowego zakupionego z linii kredytowej ''młody rolnik" Bank wymaga wykupienia pełnego pakietu ubezpieczeniowego przez okres trwania,Jeśli kombajn kosztuje 400 000 zł i np zostanie uszkodzony w czasie burzy,wypłata odszkodowania zostanie uznana jeśli wartość remontu wg f-ur wyniesie 10% lub 8% jego wartości ubezpieczeniowej ,jeżeli uda się kupić częsci taniej i naprawa będzie nawet o 5zł niższa od wymaganej odszkodowanie przepada.Drugi przypadek to udezpieczenie chmielu jedne firmy wypłacają odszkodowanie jeśli szkoda wyniesie powyżej 30% uszkodzonych roślin lub stosując łamigłowkę matematyczną licząc 7 roślinę w 3 rzędzie od brzegów z wszystkich stron. Jeśli popadnie ,że akurat te rośliny nie zostaną uszkodzone, to nie ma znaczenia czy wszystkie inne będą uszkodzone bo i tak odszkodowanie nie będzie przysługiwało. Czy taka ocena szkód jest sprawiedliwa .Częstośię zdaża ,że w pakiecie na ulotkach są zawarte wszystkie rodzaje szkód a umowa jest tak skonstruowana ,że do podpisania trzeba prawnika znającego zagadnienie lub nie można uzyskać treści umowy .Stosowane są różne wykręty np .przeslemy po podpisaniu przez dyrektora a póżniej okazuje się ,ze to wcale nie jest pakiet tylko pojedyńcze zdażenia .To nad tym rząd powinien skupić swoją uwagę aby nie dochodziło do oszustw i korupcji tak powszechnej przy szacowaniu szkód.

Zobacz wszystkie komentarze (2)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (10 461) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane