Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Spadki cen głównych produktów ZT Kruszwica wpłynęły negatywnie na wyniki grupy

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 15-11-2014, 11:04
Spadki cen głównych produktów ZT Kruszwica wpłynęły negatywnie na wyniki grupy
Fot. ZT Kruszwica

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy Kapitałowej Zakładów Tłuszczowych Kruszwica SA w trzech pierwszych kwartałach 2014 roku, w porównaniu do takiego samego okresu roku ubiegłego, uległy zmniejszeniu o 7 proc. do poziomu 128 mln zł. Jak tłumaczy spółka, powodem tego regresu był spadek średnich cen realizacji sprzedaży głównych produktów grupy, tj. oleju rzepakowego luzem (-20 proc.), oleju rzepakowego butelkowanego (-13 proc.) oraz śruty rzepakowej (-14 proc.). Spadek ten jest konsekwencją spadku cen nasion rzepaku na rynkach światowych, co w rezultacie skutkowało spadkiem cen towarów produkowanych na bazie tego surowca.

Jak czytamy w komentarzu do najnowszego raportu finansowego Kruszwicy, wpływ na obniżenie wartości sprzedaży został częściowo zrekompensowany wzrostem wolumenu sprzedaży. W pierwszych trzech kwartałach 2014 roku grupa zdołała sprzedać 756 tys. ton swoich produktów, co w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego było wynikiem lepszym o 42 tys. ton (+6 proc.). Głównymi kategoriami produktowymi gdzie nastąpił wzrost wolumenów sprzedaży są oleje luzem (+20 proc.) oraz śruta
rzepakowa (+7 proc.).

W lipcu b.r. spółka dominująca zawarła umowę na wyłączną dystrybucję produktów spożywczych spółki Międzychód. Wartość sprzedaży z tego tytułu osiągnęła w trzecim kwartale 2014 roku około 1,1 mln zł. Szacuje się, że docelowo wartość zakupionych produktów w ramach tej umowy wyniesie rocznie około 70 mln zł.

Wraz ze spadkiem wartości sprzedaży spadła łączna wartość kosztu wytworzenia sprzedanych produktów i kosztu sprzedanych towarów (-8 proc.), co w rezultacie pozwoliło osiągnąć zysk brutto ze sprzedaży na poziomie 250,3 mln zł a marżę brutto na poziomie 13,8 proc. (w roku 2013 było to odpowiednio: 236,2 mln PLN i 12,1 proc.).

Koszty sprzedaży za pierwsze trzy kwartały 2014 roku wyniosły 130 mln zł i były wyższe w stosunku kosztów sprzedaży z trzech pierwszych kwartałów roku 2013 o 10,6 mln zł (+8 proc.). Główną przyczyną wzrostu tej kategorii kosztowej był wzrost wolumenów sprzedaży olejów luzem i śruty rzepakowej.

Zysk z działalności operacyjnej Kruszwicy za trzy kwartały 2014 roku ukształtował się na poziomie 87,8 mln zł i był o 12 mln zł niższy (-14 proc.) w stosunku do zysku z działalności operacyjnej za trzy kwartały roku poprzedzającego. Tym samym wskaźnik EBITDA uległ obniżeniu, w relacji do okresu pierwszych trzech kwartałów roku ubiegłego, o 13,2 mln PLN (-10 proc.), przy jednoczesnym spadku wskaźnika EBITDA do przychodów ze sprzedaży o 0,2 punktu procentowego.

Koszty finansowe w okresie sprawozdawczym 2014 roku były o 7,5 mln zł niższe (-66 proc.) w stosunku do roku 2013. Jak tłumaczy Kruszwica, to przede wszystkim efekt niższego zaangażowania zewnętrznych środków pieniężnych do finansowania kapitału obrotowego grupy. Średnie zadłużenie w pierwszych trzech kwartałach roku 2014 i 2013 wyniosło odpowiednio 58 mln zł i 286 mln zł. Zmiana ta jest wynikiem spadku w ww. okresach wartości średniego kapitału pracującego o 34 proc. przy jednoczesnym wzroście poziomu średniego kapitału własnego o 12 proc..

W pierwszych trzech kwartałach roku bieżącego grupa poniosła koszty restrukturyzacji w wysokości 23 mln zł. Koszty te związane są z wprowadzeniem programu zwolnień grupowych dla pracowników spółki zależnej Elmilk, połączonej ze spółką dominującą w czerwcu tego roku, oraz dla pracowników zakładu produkcyjnego w Gdańsku. Oprócz tego, w ramach kosztów restrukturyzacji ujęte zostały koszty związane z zamknięciem zakładu w Szczecinku (Elmilk).

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW

KSWZakłady Tłuszczowe KRUSZWICA SA

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 425) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH