Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

W latach 2012-22 naszą część Europy czeka szybki wzrost produkcji zbóż

 • Autor: Bank Gospodarki Żywnościowej
 • Data: 29-01-2013, 10:36
W latach 2012-22 naszą część Europy czeka szybki wzrost produkcji zbóż
Fot. flickr.com

Produkcja zbóż w UE-27 w najbliższych dziesięciu latach wzrośnie o 10 proc., przy czym wzrost w naszej części kontynentu będzie trzykrotnie szybszy niż w tzw. starych krajach członkowskich UE - informują analitycy BGŻ.

Takie wnioski płyną z analizy najnowszej projekcji długoterminowej Komisji Europejskiej (KE) na lata 2012-22. Według autorów produkcja zbóż w UE-27 w 2022 r. ma wynieść 309 mln t, czyli będzie niespełna o 10 proc. wyższa niż przeciętnie w latach 2010-12. Zbiory w krajach członkowskich, które dołączyły do UE w latach 2004 i 2007 (UE-12), wyniosą 94 mln t, a w pozostałych krajach członkowskich (UE-15) 215 mln t. Ilości te w przypadku pierwszej grupy krajów oznaczają wzrost o 19 proc., a w przypadku drugiej o 6 proc.

Kraje UE-12 jako grupa uzyskają dużą nadwyżkę produkcji nad konsumpcją. Wg danych KE w latach 2010-12 kraje te osiągały łącznie zbiory średnio na poziomie 79 mln t. W tym samym czasie ich wewnętrzna konsumpcja wynosiła 68 mln t, czyli nadwyżka, o której mowa, wyniosła 11 mln t. Do roku 2022 różnica pomiędzy produkcją a konsumpcją ma wzrosnąć do 25 mln t. W tym nadwyżka w przypadku pszenicy zwyczajnej ma wzrosnąć do 12 mln t, a w przypadku kukurydzy do 10 mln t.

Jeśli chodzi o strukturę produkcji zbóż w krajach UE-12, to w najbliższych dziesięciu latach wzrośnie znacząco udział kukurydzy, a spadnie pozostałych gatunków zbóż. O ile przeciętnie w latach 2010-12 udział ziarna kukurydzy w całej produkcji zbóż wynosił 28 proc., to w roku 2022 ma wynosić już 34 proc. Tak szybki wzrost udziału będzie możliwy dzięki prognozowanemu wzrostowi produkcji aż o 45 proc. (+10 mln t).

Szybko ma rosnąć również produkcja pszenicy zwyczajnej - choć nie dostatecznie szybko, aby ten gatunek zbóż mógł utrzymać swój udział w całkowitej produkcji. Wzrost w omawianym okresie w krajach UE-12 ma wynieść 16 proc. (5 mln t). Gorzej przedstawiają się perspektywy produkcji jęczmienia (spadek produkcji o 0,2 proc.) oraz pozostałych zbóż (spadek o 2,3 proc.).

Jeśli chodzi o przeznaczenie ziarna, to w skali całej UE znacznie zwiększy się zużycie na cele energetyczne (w tym biopaliwa). W roku 2022 wyniesie ono 21 mln t i będzie o 117 proc. wyższe niż przeciętnie w latach 2010-12, kiedy wynosiło 10 mln t. Szczególnie duży wzrost będzie notowany w przypadku zużycia kukurydzy (+206 proc.), co spowoduje, że udział tego ziarna w wykorzystaniu zbóż na cele energetyczne wzrośnie z obecnych 34 proc. do 48 proc.

Dużo wolniej zwiększać się będzie zużycie ziarna na cele konsumpcyjne i przemysłowe inne niż energetyczne (wzrost o 6 proc.) oraz cele paszowe (wzrost o 3 proc.). W 2022 r. 35 proc. zbóż będzie przeznaczane na cele konsumpcyjne, 57 proc. na pasze, a 7 proc. na cele energetyczne. Niemniej jednak wg prognozy KE, zużycie na cele energetyczne będzie odpowiedzialne za ponad połowę całkowitego wzrostu zużycia zbóż w UE w najbliższych dziesięciu latach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Europejczyk 30-01-2013, 09:21:
Jak bardzo trzeba byc pozbawionym wyobraźni ażeby przeznaczać żywność (zboża, nasiona oleiste) na produkcję paliw. Zachęcam wszystkich do odwiedzenia strony www.noba.nl gdzie można przeczytać jak mozna optymalnie zarządzać odpadem organicznym oraz ile energii mozna w ten sposób uzyskać. Nigdy nie zaakceptuję argumentu rzekomej nadwyżki zboża ktora trzeba spalić w baku samochodowym zamiast dostarczyć ludziom na stół lub zwierzętom do paszy.
 • wołek 29-01-2013, 11:39:
Kto to w ogóle wymyślił i jak obliczył ,przewidział ?Ja mam pytanie w jaki sposób chce się osiągnąć cel i kosztem jakich upraw bo pole nie z gumy i nie da się rozciągnąć by więcej posiać zbóż to musowo zasiać /zasadzić czegoś mniej by była większa powierzchnia pod zboża .Następna spraw to dlaczego sądzi się że grupa krajów /12/ w których jest Polska zwiększy produkcje zbóż skoro uważa się że w tych krajach jest nadprodukcja ?To jest jakieś nie logiczne rozumowanie że jest nadprodukcja to będzie jeszcze większa , przecież rynek to reguluje .Biorąc pod uwagę takie dane jak dopłaty które mają być niższe niż w starej /15/ bo są wyliczane z plonu referencyjnego który jest niższy w krajach podobnych do Polski więc niby jak ma się zwiększać produkcja zbóż gdy założenia budżetu UE są oparte nadal o historyczne obliczanie dopłat .Czy rolników ma się za nieuków którzy nie będą obliczać opłacalności uprawy zbóż i będą uprawiać po mimo nieopłacalności ?

Zobacz wszystkie komentarze (2)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (11 524) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH