Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Współuwodornienie olejów roślinnych szansą dla polskiego rynku biopaliw

 • wnp.pl
 • Autor: wnp.pl
 • Data: 26-06-2010, 16:34
Współuwodornienie olejów roślinnych szansą dla polskiego rynku biopaliw

Na stronach internetowych Ministerstwa Gospodarki opublikowano projekt „Krajowego planu działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych". Zdaniem Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego brakuje w nim jednak jednego istotnego elementu, który z polskiego punktu widzenia mógłby okazać się kluczowy dla realizacji unijnego celu 10 proc. udziału paliw odnawialnych w transporcie do 2020 roku. Chodzi o technologię współuwodornienia olejów roślinnych (co-HVO).

- Autorzy dokumentu wspominają o nadaniu priorytetu dla zaawansowanych technologii produkcji biopaliw. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na pominięcie w projekcie możliwości, jakie daje stosowanie uwodornionych olejów roślinnych (HVO), a zwłaszcza produkowanych w technologii współuwodornienia (co-HVO) - mówi Leszek Wieciech, dyrektor generalny POPiHN. Według niego jest to najbardziej akceptowalna przez producentów pojazdów metoda wprowadzania biopaliw, zaś polskie rafinerie są gotowe do przeprowadzenia testów nad produkcją HVO w technologii współuwodornienia - najtańszej i najbardziej przystającej do technologii stosowanej w Płocku i Gdańsku. - Współuwodornienie mogłoby się stać polską specjalnością w ramach Unii Europejskiej - przekonuje Leszek Wieciech.

- Uważamy, że powinno się wspierać nie inwestycje w biodiesla (czyli tradycyjne estry), lecz nowoczesne technologie, takie jak wspomniane współuwodornienie, gdyż - w przeciwieństwie do estrów - jest on akceptowalny przez producentów pojazdów w dowolnych mieszankach z olejem napędowym. Zapotrzebowanie na paliwa określają producenci pojazdów i krajowy plan powinien uwzględniać obecną sytuację i perspektywy w tym obszarze - argumentuje dyrektor generalny POPiHN.

Jego zdaniem pisząc o możliwościach sprzedaży biopaliw (tj. paliw o zawartości powyżej 5% biokomponentów, takich jak B100, B20 i E85) autorzy pomijają fakt nieakceptowania tego typu paliw przez większość producentów pojazdów - a co za tym idzie ograniczenie popytu. - Autorzy powinni podać szacunkową ilość pojazdów, które mogą być zasilane tego typu paliwami. Zgodnie z danymi KE i Concawe jest to marginalna ilość, a co za tym idzie sprzedaż biopaliw w takiej formie nie ma realnego wpływu na realizację NCW. W przypadku HVO czy co-HVO nie ma żadnych barier ze strony producentów pojazdów - przekonuje.

Konstruując cele UE do roku 2020 zakładano, iż rozwój technologii produkcji biopaliw II generacji będzie postępował sukcesywnie, tak aby w końcowym okresie jedynie te biopaliwa były brane pod uwagę przy realizacji narodowych celów wskaźnikowych. - Już dziś jednak można powiedzieć, że spodziewany rozwój technologiczny nie postępuje tak szybko, jak zakładano i tym samym nie będzie możliwości rozliczania NCW w oparciu o wysokoprzetworzone surowce niespożywcze. Pozostanie więc stosowanie mieszanek, do których niechętnie odnosi się przemysł motoryzacyjny i klienci na stacjach paliw. Jedynym wyjątkiem jest właśnie HVO i co-HVO, który z kolei nie jest uwzględniony w polskiej ścieżce realizacji NCW. Nieuwzględnienie tej technologii w katalogu szczególnego wsparcia budzi najwyższe zdumienie - kończy Leszek Wieciech.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • ifk 29-06-2010, 10:46:
Kiedy dziwić się przestanę? Sprytne i znów branża paliwowa chce wyciepać wszystkich konkurentów. I po co to bajdurzenie, ze branża motoryzacyjna nie chce biopaliw, dziwnym trafem w innych krajach chcą! Byłoby wielkim nieszczęściem gdyby rafineria oddano ten kawałek niezależnego rynku, choć tępią go wszystkimi możliwymi siłami i środkami. Rodzi się pytanie dlaczego Niemcy nie likwiduja na zaproponowanej przez rafinerie ścieżce własnej produkcji bidiesla? Dlaczego zdumiony panie Leszku Wieciech?

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 809) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane