Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Wzrosła dynamika wzrostu przeciętnych cen gruntów ornych

 • Autor: Bank Gospodarki Żywnościowej
 • Data: 24-01-2012, 09:46

Roczna dynamika wzrostu przeciętnych cen gruntów ornych w obrocie międzysąsiedzkim zwiększyła się z ok. 6,5 proc. w III kw. 2010 r. do ok. 9,4 proc. w III kw. 2011 r. Według GUS przeciętny poziom cen gruntów ornych na tym rynku w III kw. 2011 r. osiągnął 19 726 zł/ha, co oznacza spadek o 2,1 proc. na przestrzeni kwartału. Wzrost popytu na ziemię rolną, a tym samym jej cen w relacji rocznej, był determinowany wysokimi cenami płodów rolnych, w szczególności cenami zbóż i rzepaku. Natomiast kwartalny spadek ma charakter sezonowy - podają analitycy Banku Gospodarki Żywnościowej.

W przypadku ziem oferowanych za pośrednictwem ANR, przeciętna ich cena w III kw. 2011 r. była równa 17 114 zł/ha, co oznacza wzrost o 13,8 proc. r/r i 2,4 proc. kw/kw. Co więcej, z informacji Agencji wynika, że średnia cena ziemi w całym 2011 r. przekroczyła 17 tys. zł/ha. A zatem ceny w ostatnim kwartale ubiegłego roku również wzrosły. Ponadto, ANR w 2011 r. sprzedała ponad 125 tys. ha gruntów, czyli o 30 proc. więcej w porównaniu do 2010 r. Wskazany poziom sprzedaży, najwyższy od 9 lat, został osiągnięty pośrednio dzięki rekordowej liczbie ponad 92,5 tys. przetargów (prawie dwukrotnie więcej względem 2008 r.).

W III kw. 2011 r. najwyższy wzrost cen ziemi w obrocie międzysąsiedzkim, i o 10,8 proc. w skali roku (do 16 297zł/ha), odnotowano w przypadku gruntów słabych (V-VI klasa bonitacyjna). Równie mocno, bo o 9,0 proc. r/r, do poziomu 23 359 zł/ha, wzrosły ceny gruntów dobrych (I-IIIa klasa bonitacyjna). Dla porównania przeciętny koszt nabycia gruntów średnich (IIIb i IV) w okresie rocznym zwiększył się o 8,0 proc., osiągając poziom równy 20 526 zł/ha.

W dalszym ciągu w obrocie międzysąsiedzkim najwyższe średnie ceny sprzedaży osiągają grunty rolne zlokalizowane na terenach woj. wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Ceny ziemi w obrocie prywatnym na tych obszarach w III kw. 2011 r. ukształtowały się odpowiednio na średnim poziomie 30 204 zł/ha (wzrost o 5,5 proc. r/r i spadek o 4,8 proc. kw/kw) oraz 28 105 PLN/ha (wzrost o 5,7 proc. r/r i spadek o 0,8 proc. kw/kw). Natomiast najtańsze ziemie, to nadal region woj. podkarpackiego, ze średnia ceną 10 603 zł/ha.

Poprawa opłacalności produkcji rolnej, a tym samym kondycji finansowej gospodarstw rolnych sprzyja wzrostowi popytu na ziemię. Wspierany jest on również kredytami preferencyjnymi na zakup ziemi, a także możliwością sprzedaży gruntów przez ANR na raty. Utrzymywanie się wysokich cen surowców rolnych będzie w 2012 r. sprzyjało popytowi na ziemię. Oczekujemy, że wzrost cen gruntów ornych w I kw. 2012 r. wyniesie ok. 6 proc. r/r, choć nie wykluczamy istotnych wzrostów w przypadku sprzedaży jednostkowych, szczególnie atrakcyjnych nieruchomości rolnych. W dłuższej perspektywie na kształtowanie się cen ziemi będzie miała też wpływ realizacja procesu nowelizacji ustawy o gospodarowaniu gruntami Skarbu Państwa i tzw. wyłączenia ziemi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (11 019) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH