REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Z powodu długów Malma postawiona w stan upadłości

 • Autor: Dziennik Bałtycki
 • Data: 14-06-2010, 11:00
Z powodu długów Malma postawiona w stan upadłości

Upadłość została ogłoszona 1 czerwca br. przez Sąd Rejonowy Gdańsk Północ, a dotyczy dokładnie spółki VVQFDE sp. z o.o., z siedzibą w Malborku. To dawna Malma sp. z o.o. Zmieniła nazwę po burzliwym 2006 roku, gdy to na wniosek jednego z wierzycieli, Banku Pekao SA, komornik wszedł jej na konta - informuje Dziennik Bałtycki. Stanęła produkcja w malborskiej fabryce makaronu oraz w pierogarni we Wrocławiu.

REKLAMA

Pekao SA dwukrotnie składała w sądzie wniosek o upadłość najpierw jeszcze starej Malmy, a w 2008 roku już wobec VVQFDE. Drugi wniosek zyskał akceptację. Sąd ustanowił syndyka, który ma określić wartość zakładów w Malborku i Wrocławiu, sprzedać majątek i spłacić wierzycieli. Jednym z pierwszych zadań syndyka jest inwentaryzacja mienia oraz ustalenie listy wierzycieli. Wśród nich są byli pracownicy starej Malmy sp. z o.o. (zobowiązania z tytułu wynagrodzeń i odpraw), ZUS, urząd skarbowy, dostawcy, samorządy. Największym wierzycielem jest Bank Pekao SA.

- Upadłość Malmy jest naturalną konsekwencją faktu, iż od wielu lat firma ta nie spłaca swoich zobowiązań, i to nie tylko w stosunku do banku, ale też na przykład wobec miast, w których położone są jej zakłady - Malborka, a także Wrocławia. Ustalenie syndyka przez sąd to zakończenie pewnego etapu epopei prawnej. My jako bank, po pierwsze, bardzo się cieszymy, że nasze argumenty wreszcie zostały usłyszane i zaakceptowane. Po drugie, zdajemy sobie sprawę, że w interesie wszystkich: pracowników, wierzycieli, lokalnego środowiska - jest, żeby z tą spółką działo się coś dobrego. Zakłady produkcyjne powinny znaleźć właściciela, który zapewni Malmie dalszy rozwój, a pracownikom stabilną pracę - mówi Dziennikowi Bałtyckiemu Arkadiusz Mierzwa, rzecznik prasowy Pekao SA.

Nowa spółka nie prowadziła działalności gospodarczej, a tylko poddzierżawiała swoje zakłady, ostatnio Malmie Trading, która obecnie zatrudnia pracowników starej Malmy. Michel Marbot, właściciel i prezes zarówno VVQFDE, jak i MT, nie chce komentować sytuacji na obecnym etapie. Natomiast pracownicy MT, których jest około 100 w Malborku i Wrocławiu, są w miarę dobrej myśli. Pekao SA, którego działania do tej pory były w różny sposób odbierane przez załogę Malmy, wysyła uspokajające sygnały. - Proszę wierzyć, że nam w pierwszej kolejności zależy na tym, żeby marka Malma przetrwała, sama spółka się odbudowała i dzięki temu spłaciła długi. Kluczem do tego będą działania syndyka. Oczywiste jest, że spółka, która produkuje, ma większe szanse na znalezienie nabywcy niż taka, której linie produkcyjne zamknięto, a produkt znika z półek sklepowych. Im szybciej umożliwi się syndykowi sprzedaż zakładów, tym szybciej wznowią produkcję i ludzie znajdą zatrudnienie - mówi Mierzwa.

Na razie Malma Trading może używać linii produkcyjnych, ale gdy postanowienie sądu o upadłości się uprawomocni, potrzebna na to będzie zgoda sędziego komisarza. Na razie załoga nie myśli też, co będzie za kilkanaście miesięcy. - Normalnie przychodzimy do pracy. Docierają surowce i po niedzieli wznawiamy produkcję. Prezes Marbot zapewnia, że produkcja zostanie potrojona, bo są podpisane nowe kontrakty. Wypłaty też na bieżąco spływają. Mamy nadzieję, że sytuacja się ustabilizuje - mówi pracownik MT.

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE: (11)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Malborczyk 03-02-2011, 09:32:

, Polska Dziennik Bałtycki, aktualizacja: 2011-01-18 09:43

Sąd odrzucił zażalenie Michela Marbota, właściciela słynnej dawnej Malmy (obecnie VVQFDE sp. z o.o.), na decyzję o ogłoszeniu upadłości firmy. Oznacza to, że syndyk masy upadłościowej już bez przeszkód rozpoczął przygotowania do sprzedaży zakładów w Malborku i Wrocławiu.


* upadłość Malmy prawomocna
 • Malborczyk 02-02-2011, 13:19:
Upadłość ogłoszono na wniosek Pekao ; największego wierzyciela Malmy. Jak wynika informacji, spółka jest w banku zadłużona na ok. 190 mln zł. . Wśród nich są byli pracownicy starej Malmy sp. z o.o. (zobowiązania z tytułu wynagrodzeń i odpraw), ZUS, urząd skarbowy, dostawcy, samorządy. Największym wierzycielem jest Bank Pekao SA.
 • Malborczyk 02-02-2011, 13:18:
Upadłość ogłoszono na wniosek Pekanajwiększego wierzyciela Malmy. Jak wynika informacji, spółka jest w banku zadłużona na ok. 190 mln zł. . Wśród nich są byli pracownicy starej Malmy sp. z o.o. (zobowiązania z tytułu wynagrodzeń i odpraw), ZUS, urząd skarbowy, dostawcy, samorządy. Największym wierzycielem jest Bank Pekao SA.

Zobacz wszystkie komentarze (11)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA
Oferty pracy (8 024) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 331)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 663)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH