Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Zasiewy rzepaku ozimego na poziomie ubiegłorocznych

  • Autor: Bank BGŻ BNP Paribas
  • Data: 03-11-2015, 13:52
Zasiewy rzepaku ozimego na poziomie ubiegłorocznych
fot.PTWP

Zasiewy rzepaku ozimego pod przyszłoroczne zbiory w Unii Europejskiej - która jest największym światowym producentem i konsumentem rzepaku - są zbliżone do ubiegłorocznych – informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

Eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej (MRZ) szacują, że wyniosły one ok. 6,5 mln ha.

Ograniczająco na wzrost zasiewów we Wspólnocie oddziaływały stosunkowo niskie ceny rzepaku w momencie prac polowych, mimo że, jak podkreślają eksperci MRZ, opłacalność produkcji niewielu innych upraw w tamtym okresie uznawana była za wyższą. Do zwiększania zasiewów rzepaku zniechęcał także zakaz stosowania neonikotynoidów do zaprawiania nasion rzepaku.

Warto dodać, że o ile w okresie siewów warunki pogodowe w niektórych regionach były mało sprzyjające ze względu na suszę, późniejsze deszcze poprawiły wilgotność gleby, szczególnie we Francji.

Na Ukrainie - która jest największym eksporterem rzepaku i zalicza się do największych światowych dostawców tego surowca na rynek światowy, po Kanadzie i Australii - rzepak ozimy zasiano na powierzchni ok. 610 tys. ha. W porównaniu z ubiegłym rokiem zasiewy zmniejszyły się o 30%, natomiast w odniesieniu do średniej z 5 lat spadek był jeszcze głębszy i wyniósł aż 40%. Warunki pogodowe w czasie siewów były niesprzyjające (susza i chłód), co spowodowało, że na wielu plantacjach przeprowadzano je poza optymalnym terminem agrotechnicznym. Istnieją obawy, że rośliny w okres zimowy mogą wejść zbyt słabo rozwinięte, w związku z czym ewentualne straty mrozowe mogą być znaczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • Adrian 04-11-2015, 11:59:
Zasiewy podobne ale rolnicy w niektórych rejonach Polski nie mają aż tak różowej sytuacji, pogoda nie sprzyjała, długo było bardzo sucho. Ja na szczęście nie mam aż takich problemów bo popadało w odpowiednim momencie. Tegoroczny zasiew miałem dość ryzykowny bo próbowałem nowej technologii uprawy Clearfieldu - agro.basf.pl/agroportal/pl/pl/clearfield_1/clearfield_startpage.html ale rzepak ładnie poszedł w górę, mam nadzieję że dobrze przezimuje.
  • Adrian 04-11-2015, 11:58:
Zasiewy podobne ale rolnicy w niektórych rejonach Polski nie mają aż tak różowej sytuacji, pogoda nie sprzyjała, długo było bardzo sucho. Ja na szczęście nie mam aż takich problemów bo popadało w odpowiednim momencie. Tegoroczny zasiew miałem dość ryzykowny bo próbowałem nowej technologii uprawy Clearfieldu - www.agro.basf.pl/agroportal/pl/pl/clearfield_1/clearfield_startpage.html ale rzepak ładnie poszedł w górę, mam nadzieję że dobrze przezimuje.

Zobacz wszystkie komentarze (2)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH