Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Akcjonariusze Zakładów Tytoniowych w Lublinie stracą pieniądze?

  • Autor: strefabiznesu.kurierlubelski.pl
  • Data: 22-01-2016, 14:18
Ponad 5,7 tys. osób prawdopodobnie nie odzyska już pieniędzy za akcje Zakładów Tytoniowych w Lublinie. O zapłatę upomina się też Skarb Państwa – informuje kurierlubelski.pl.
Akcjonariusze Zakładów Tytoniowych w Lublinie stracą pieniądze?
Likwidowane ZTL nie mają środków na regulowanie zobowiązań Biosyntecu fot. shutterstock

W rękach ponad 5,7 tys. osób jeszcze we wrześniu 2014 r. pozostawało prawie 21 proc. akcji lubelskiego tytoniu, przyznanych im w 2011 roku zgodnie z umową prywatyzacyjną. Wtedy wyceniano je na ok. 11 mln zł. Teraz właściciele nie mają szans na ich sprzedanie. Prywatyzacja ZTL zakończyła się likwidacją.

Taki sam problem z tymi akcjami ma Skarb Państwa, który sprywatyzował ZTL w lutym 2011 r. podpisując umowę sprzedaży 70 procent akcji spółki za prawie 32 mln zł firmie Biosyntec z siedzibą w Paryżu. Pozostałe 30 proc. przeznaczono nieodpłatnie pracownikom ZTL, rolnikom i ich spadkobiercom.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Do końca września 2014 r. nabywców nie znalazło 5,44 proc. akcji wartych ponad 3,3 mln zł, które od  Skarbu Państwa powinien odkupić Biosyntec, ale tego nie zrobił. Minister skarbu państwa zwrócił się do Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa o wytoczenie powództwa przeciwko Biosyntec o zapłatę 3.366.389,13 zł plus odsetki. Oferta sprzedaży akcji Skarbu Państwa wpłynęła do ZTL w październiku 2014 r., a termin zapłaty upłynął w grudniu tego samego roku.

 Jednak likwidowane zakłady nie mają środków na regulowanie zobowiązań Biosyntecu. W kolejce do spłaty ponad 50 mln zł długu stoją m.in. amerykańska firma MS Global Funding, Izba Celna i Urząd Miasta Lublin. Majątkiem zarządza syndyk, a fundusze z wynajmu ledwo wystarczają na koszty bieżące i milionowe należności, które wygenerował zarząd po ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu. Wierzyciele Biosyntecu mogą szukać pieniędzy w Krasnymstawie, bo firma nadal ma większościowy pakiet akcji tamtejszej fermentowni.

Czytaj więcej na kurierlubelski.pl

 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!