Amerykańscy naukowcy: Papierosy z dziurkowanym filtrem zwiększają ryzyko raka płuca
- Autor: PAP
- Data: 26-05-2017, 12:13
Badacze piszą o tym na łamach "Journal of the National Cancer Institute". Twierdzą oni, że dziurkowane filtry powodują, że palacze mocniej zaciągają się i wdychają więcej szkodliwych substancji zawartych w papierosach. Na dodatek mają oni złudne poczucie, że palą papierosy mniej szkodliwe. W efekcie częściej chorują na raka płuca.
Główny autor dr Peter D. Shields z Ohio State University's Wexner Medical Center w Columbus przypomina, że dziurkowane filtry wprowadzono kilkadziesiąt lat temu. Jednocześnie od lat 50. XX w. zmienił się typ najczęściej występującego raka płuca. Wśród mężczyzn aż czterokrotnie zwiększyła się zachorowalność na gruczolakoraka (adenocarcinoma) - nowotworu szczególnie związanego z nałogiem tytoniowym. U kobiet zachorowalność z powodu tego guza zwiększyła się aż ośmiokrotnie.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
Testy papierosów z tymi filtrami wykazały, że tak jak oczekiwano: przez płuca przenika mniej smoły. Zmniejsza się jednak spalanie tytoniu, co sprawia, że palacz częściej zaciąga się z tego samego papierosa i wdycha z niego więcej szkodliwych substancji. Na dodatek przez dziurki w filtrach przenika go więcej.
"Nowocześniejsze papierosy okazały się bardziej ryzykowne, jeśli chodzi o raka płuca" - podkreśla dr Shields. Jego zdaniem, amerykański Urząd Żywności i Leków (FDA) powinien wprowadzić w związku z tym nowe regulacje.
Shields zastrzega, że nie jest przeciwny filtrom w papierosach. W wypowiedzi dla Reutersa przyznaje, że mogą one poprawiać bezpieczeństwo palaczy papierosów. "Nasze badania dotyczą jedynie określonego rodzaju filtrów, tych dziurkowanych" - podkreśla.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
GFN 2022: jak zminimalizować szkody dla zdrowia palaczy?
-
Nielegalne papierosy przypłynęły do Polski z Singapuru
-
Zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów
-
Holandia walczy z palaczami. Paczka papierosów ma kosztować 47 euro
-
E-papierosy niebezpieczne dla pracy wielu narządów
-
Palacze z mniejszą szansą na przeżycie zawału serca
-
Duży koncern tytoniowy wycofuje się z Rosji. Zarabia tam miliardy dolarów
-
Opodatkowanie palenia może zmniejszać śmiertelność niemowląt
-
KAS zabezpieczyła papierosy z przemytu warte ponad 10,5 mln zł
-
Zakaz reklam papierosów w internecie. Europejski kraj zaostrza prawo
komentarze (0)