Badanie to ujawniło, że osoby korzystające z e-papierosów z nikotyną doświadczają takiego samego, a nawet wyższego, przyspieszenia pulsu i pobudzenia sercowo-naczyniowego przez dłuższy czas po wypaleniu papierosa, co palacze "tradycyjni".

"Odkrycia mają znaczący wpływ na nasze rozumienie wpływu elektronicznych papierosów na długoterminowe ryzyko sercowo-naczyniowe" - podkreślają autorzy pracy ze Szpitala Uniwersyteckiego Schleswig-Holstein w Lubece (Niemcy).

W ramach badania dr Klaas Frederik Franzen wraz ze współpracownikami monitorował aktywność pacjentów w czasie i po wypaleniu papierosa, e-papierosa z nikotyną lub e-papierosa bez nikotyny. Uczestnicy mieli palić przez 5 minut, a ich parametry sprawdzano w trakcie palenia oraz 2 godziny po.

Okazało się, że używanie e-papierosów z nikotyną oraz zwykłych papierosów miało równie wysoki i równie negatywny wpływ na parametry zdrowotne: mocno wpływało na ciśnienie krwi i tętno. Obwodowe skurczowe ciśnienie palaczy jednych i drugich produktów podnosiło się znacząco do 45 minut po wypaleniu e-papierosa i do 15 minut po wypaleniu tradycyjnego papierosa.

Częstość akcji serca również pozostawała podwyższona przez 45 minut dla e-papierosów z nikotyną, przy czym przez pierwszych 30 minut wzrost ten był wyższy niż 8 proc. Dla porównania: tradycyjne papierosy podnosiły tętno tylko przez 30 minut. E-papierosy beznikotynowe nie wpływały na wyżej wymienione parametry.

Dr Franzen stwierdza więc, że e-papierosy z nikotyną mogą być równie niebezpieczne dla zdrowia, jak papierosy. "Nasze badanie potwierdziło, że e-papierosy znacząco zwiększają parametry, które są związane z wyższym ryzykiem sercowo-naczyniowym. Tak samo, jak ma to miejsce w przypadku zwykłych papierosów" - mówi.

Więcej informacji: http://journals.sagepub.com/doi/10.1177/1358863X18779694. 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl