Przyjęcie uchwały umożliwia nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Za nowym prawem głosowało 18 radnych, 1 był przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu - poinformował PAP rzecznik bytomskiego magistratu Dawid Wowra.

Jak mówił na niedawnej konferencji prasowej prezydent Bytomia Damian Bartyla, za wprowadzeniem ograniczeń w sprzedaży alkoholu przemawiały m.in. docierające do lokalnych władz liczne interwencje i skargi mieszkańców miasta, związane z działalnością całodobowych sklepów monopolowych. "Po wprowadzeniu tych zmian skończy się ich udręka, a także poprawi się bezpieczeństwo w mieście" - mówił prezydent.

Urzędnicy przypominają, że o nocnej prohibicji dyskutowano w Bytomiu już dużo wcześniej, jednak ze względu na ówczesne przepisy miasto nie mogło wprowadzić stosownych regulacji. Teraz samorząd postanowił, że zakaz sprzedaży nocnej będzie dotyczył wszystkich sklepów w mieście, również działających na stacjach paliw, od godz. 23. do godz. 5. W liczącym około 150 tys. mieszkańców Bytomiu nocną sprzedaż alkoholu prowadzą 52 sklepy.

Jak przekonywał Bartyla, projekt jest zgodny nie tylko z oczekiwaniami mieszkańców, ale także jest realizacją postanowień Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, którego jednym z głównych celów jest ograniczenie dostępności alkoholu. Pozytywnie zmiany w prawie ocenia też bytomska policja, która zaznacza, że - zwłaszcza wiosną i latem - wiele interwencji ma związek z nadużywaniem alkoholu.

Pod koniec stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Pozwala ona samorządom na wprowadzenie zakazu handlu alkoholem od godz. 22 do godz. 6. Dotyczy to wszystkich punktów handlowych, wyłączona z tego jest gastronomia, jeśli trunek jest spożywany na miejscu. Ustawa wprowadza też ogólny zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych, choć można wprowadzić wyjątki.

Nowelizacja nakłada ponadto na gminę obowiązek ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, a nie jak dotychczas limitu punktów sprzedaży. Limit zezwoleń obejmuje także zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych do 4,5 proc. oraz piwa.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl