W rankingu Taste Atlas za najlepszy styl piwa na świecie zostało uznane grodziskie. Od zawsze piwo grodziskie warzone było w browarze w Grodzisku, jednak obecnie Browar Grodzisk nie używa nazwy “piwo grodziskie” lecz jedynie “piwo z Grodziska”. 

Piwo grodziskie czy Piwo z Grodziska?

Krzysztof Panek, prezes Browaru Grodzisk twierdzi, że wyjaśnienie nie jest skomplikowane.

- Gdy kupiliśmy Browar w Grodzisku Wielkopolskim od miasta, sprawdziliśmy status prawny marki piwa i okazało się, że wcześniejszy właściciel, którym była prywatna osoba, zarejestrował znak towarowy "piwo grodziskie". Prawnie ta decyzja była wiążąca, lecz w naszej opinii ta rejestracja nie była dokonana prawidłowo, ponieważ nie można zastrzec nazwy wywodzącej się od nazwy geograficznej, więc zaskarżyliśmy tę decyzję - mówi.

Przyznaje jednak, że choć sprawa była prosta, to proces trwał wiele lat.

- Do czasu jego zakończenia, nie chcąc działać wbrew prawu, wprowadziliśmy etykiety ze znakiem graficznym nawiązującym do starej etykiety piwa grodziskiego, jednak z nazwą "Piwo z Grodziska". Gdy w końcu wygraliśmy sprawę, mieliśmy spory zapas starych etykiet; teraz te etykiety już się nam kończą i na nowych pojawi się już nazwa "piwo grodziskie" - dodaje.

Piwo grodziskie. Polski styl rozpoznawany na całym świecie

Styl piwa grodziskiego jest rozpoznawany wśród znawców, choć niekoniecznie wszyscy go próbowali.

- Byłem ostatnio na Craft Brewers Conference w Nashville i rozmawiałem z wieloma piwowarami - gdy tylko mówiłem, że jestem z Browaru Grodzisk, wzbudzałem wielkie zainteresowanie, wszyscy mieli sporo pytań i z uznaniem wypowiadali się o naszym piwie. Niestety, nie przekłada się to na konsumpcję. We wspomnianym na początku naszej rozmowy rankingu (Taste Atlas - przyp. red.) pierwsze trzy miejsca zajęły piwa historyczne jak belgijski lambic, którego pije się na świecie może trochę więcej niż grodziskiego, ale to też nie są wielkie ilości, a wolumen spożycia lambica spada - mówi nam Krzysztof Panek.

I dodaje, że Browar Grodzisk ma misję promowania piwa grodziskiego - wygrana we wspomnianym procesie ułatwiła to, ponieważ teraz każdy, kto uwarzy piwo w stylu grodziskim będzie je mógł tak nazwać.

- Chcemy popularyzować ten styl, dlatego jeździmy wszędzie, gdzie nas zapraszają, opowiadamy, jak warzyć to piwo, obdarowujemy piwowarów naszym specyficznym słodem. Udało nam się, po 3 latach pracy wspartych przez wiele przychylnych nam osób, doprowadzić do powrotu stylu grodziskiego na European Beer Star, najważniejszy europejski konkurs piwny - podsumowuje Krzysztof Panek.

Browar Grodzisk - do kogo należy?

Browar Grodzisk ma 700 letnią historię, jest browarem regionalnym, warzy piwo w jedynym polskim stylu. Był oczywiście znacjonalizowany po II WŚ, potem upadł, aż w końcu Browar kupiła spółka IBG.

- Browar ma trzech udziałowców, z czego dwóch jest Polakami, a trzeci Belgiem, który swoje życie związał z naszym krajem. Browar kontynuuje historyczną tradycję warzenia jedynego polskiego stylu piwa, piwa grodziskiego i z tego punktu widzenia, moim zdaniem, nie ma większego znaczenia, jakie jest pochodzenie kapitału - komentuje nasz rozmówca.

PRZECZYTAJ CAŁY WYWIAD: Prezes Browaru Grodzisk: Sięgamy po pracochłonne i mało wydajne metody produkcji (wywiad)

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl