Polska Wódka doczekała się swojej definicji (Chronione Oznaczenie Geograficzne Polska Wódka/PolishVodka), która precyzyjnie określa i opisuje jej skład oraz poszczególne etapy procesu produkcji.

13 stycznia to Dzień Polskiej Wódki

Oznaczenie dzieli z tak znanymi alkoholami, jak chociażby francuski koniak, czy szkocka whisky. 13 stycznia obchodzi swoje święto - Dzień Polskiej Wódki.

CZYTAJ TAKŻE: Niewiele wiemy o Polskiej Wódce. "To narodowy trunek, produkt premium"

Z czego powstaje Polska Wódka?

Po pierwsze, do jej produkcji można użyć wyłącznie pięciu tradycyjnych polskich zbóż (pszenicy, żyta, pszenżyta, jęczmienia i owsa) albo ziemniaków wyrosłych na polskiej ziemi.

Po drugie, poza krajowym pochodzeniem surowców, wszystkie etapy produkcji (poza butelkowaniem) muszą odbywać się na terenie Polski. Tylko produkty alkoholowe spełniające te kryteria mogą być nazywane Polską Wódką.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Co dalej z oznaczeniem Polska Wódka?

Czym popijać wódkę?

Poza drinkami, które często podaje się np. w szklankach, wódkę zwykło się pijać w kieliszkach. Nie powinno się jej pić na pusty żołądek, a najlepiej przed konsumpcją zjeść posiłek bogaty w białko oraz tłuszcze. Nie bez powodu sądzi się, że idealny w tym względzie jest chociażby rosół.

Ze względu na charakterystyczny smak wódki, ta rzadko bywa popijana wodą, która dość słabo niweluje mocny posmak trunku (chyba, że dodamy do niej np. cytryny). Jeśli nie woda, wybierzmy soki owocowe, naturalne i zdecydowanie niegazowane. Popularne smaki, takie jak jabłkowy, pomarańczowy, porzeczkowy, żurawinowy czy grejpfrutowy sprawdzą się idealnie. Najlepiej by miały niską zawartość cukru.

Czym nie powinno się popijać wódki?

Gazowane napoje nie są dobre ze względu na zawartość dwutlenku węgla. Ten sprawia, że alkohol jest wchłaniany szybciej, a taki mariaż może również doprowadzić do perturbacji żołądkowych.

Złym pomysłem jest także popijanie wódki innymi alkoholami. Mieszanie jej z piwem, winem czy szampanem jest ryzykowne i może skończyć się nie najlepiej.

Popita, zapita, zapojka i inne

Napój bezalkoholowy, służący do popijania alkoholi mocnych,  popijania shotów lub też rozcieńczania drinków ma przeróżne nazwy w mowie potocznej, które często różnią się nawet regionalnie. Te najczęściej spotykane to:

  • zapita
  • popita
  • przepita
  • zapitka
  • przepitka
  • zapojka

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl