Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Dramatyczna sytuacja na rynku szklanych opakowań. Czy ukraińskie alkohole ją przetrwają?

  • Autor: Agata Kinasiewicz
  • Data: 15-05-2022, 15:05
Producenci alkoholi, przetworów, napojów mają duży problem – na rynku brakuje szklanych opakowań. Większość producentów z Polski zaopatrywała się w Ukrainie, Białorusi i Rosji, skąd szkło było tanie i dostępne w krótkich seriach. Wojna odebrała im tę możliwość niemal całkowicie.
Dramatyczna sytuacja na rynku szklanych opakowań. Czy ukraińskie alkohole ją przetrwają?
Brak szkła importowanego ze wschodu jest coraz bardziej odczuwalny na rynku. fot. Shutterstock

O kłopotach na rynku opakowań szklanych mówił w rozmowie z naszą redakcją Janusz Palikot, który przyznał, że jego browar ma duże problemy ze zdobyciem szklanych opakowań z powodu wojny, którą wywołała Rosja.

Szkło ze wschodu tanie i wysokiej jakości

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

- Używamy dużo butelek, ale w mniejszych seriach, więc współpracujemy z mniejszymi hutami. Jeśli chodzi o alkohol mocny – we Włoszech, we Francji. Jeśli chodzi o piwo, to rzeczywiście kupowaliśmy w tych państwach wschodnich – na Ukrainie, w Rosji. I obecna sytuacja na wschodzie na pewno jakoś zmieni nasz biznes – komentował pod koniec marca Janusz Palikot. Jak wskazywał, jakość butelek kupowanych na wschodzie była bardzo wysoka, za to cena – niska.

Podobny problem wskazuje Robert Ogór, prezes Ambry. W rozmowie z naszym portalem wskazał, że ze względu na wojnę dwie znane huty zostały zbombardowane i zniszczone, dlatego większość producentów alkoholi, ale także innych napojów, będzie mieć problem z dostępem do butelek i do szklanych opakowań.

Ucierpi nie tylko branża alkoholowa

Sytuację potwierdza również Andrzej Szumowski, prezes Stowarzyszenia Polska Wódka, który podkreśla, że sytuacja jest tak samo ciężka dla branży alkoholowej, jak i innych producentów, którzy korzystają chociażby ze słoików. Na domiar złego na rynku zaczyna brakować także aluminium, co generalnie utrudnia dostęp do kapsli, zakrętek, wieczek i innych elementów wykonanych ze stopów je zawierających.

Krótkie serie robione na miarę największym wyzwaniem

Wyjątkowo źle prezentuje się sytuacja producentów alkoholi, którzy korzystają z butelek „na miarę”, tzn. np. z grawerunkiem, o nietypowym kształcie itp. Przedstawiciel największego dystrybutora alkoholi na Ukrainie zdradził Portalowi Spożywczemu, że coraz ciężej o takie opakowania w Ukrainie, a przeniesienie produkcji samych opakowań trwałoby na tyle długo i było na tyle drogie, że może się okazać nieopłacalne.

Polscy producenci zmuszeni są szukać nowych dostawców, którzy są w stanie przygotować robione na zamówienie, krótkie serie szklanych opakowań, bo z tak wydajnych hut jak np. O-I w Jarosławiu korzystają najwięksi na rynku gracze.

Czy ukraińskie alkohole przetrwają wojnę?

- Mimo wojny ukraińska wódka ma się dobrze - mówi przedstawiciel marki Hlibny Dar, czołowego ukraińskiego producenta.

Wojna, problemy z hutami i obowiązująca w kraju prohibicja powodują, że produkcja alkoholu na eksport stała się dla Ukrainy wyjątkowo ważna, bo jest sposobem na podtrzymanie kondycji gospodarki. Producenci w tej chwili koncentrują się na eksporcie oraz utrzymaniu wysokiej jakości, która według zapewnień póki co nie jest zagrożona.  

Zapasów pszenicy ma Ukrainie wystarczyć na około 3 lata. Jednak jeśli agresja Rosji się przedłuży, wiadomo, że priorytetem w wykorzystaniu zapasu zbóż nie będzie produkcja alkoholu, jednak jest to odległa perspektywa. Dlatego teraz tak bardzo zależy ukraińskim wytwórniom na jak największym eksporcie, zachowaniu jakości i budowaniu marki ukraińskich alkoholi.

Z kolei przeniesienie produkcji poza granice kraju z wielu powodów może się okazać niemożliwe. Przede wszystkim nie będzie to już ten sam produkt, bo surowce użyte do produkcji będą inne. Problemem jest także sam proces przeniesienia produkcji. – W przypadku każdej marki jej nieobecność na rynku przez rok, dwa lata oznacza koniec jej istnienia, bo to miejsce szybko zajmie inny produkt – komentuje przedstawiciel największego ukraińskiego producenta alkoholi.

 

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!