E-papierosy do kontroli. Nowe przepisy sprawdzą jakość produktów
- Autor: portalspozywczy.pl /pr
- Data: 16-05-2017, 18:42

Uchwalona w ubiegłym roku nowelizacja Ustawy antytytoniowej zrewolucjonizowała rynek wyrobów tytoniowych wprowadzając szereg ograniczeń, m.in. reklamowych, na producentów papierosów. Po raz pierwszy przepisami ustawy zostali również objęci sprzedawcy e-papierosów, którzy mieli jednak czas na dostosowanie produktów do nowych przepisów do 20 maja br.
Nowe przepisy gwarantują wysoką jakość produktów sprzedawanych w legalnie działających sklepach z e-papierosami w Polsce. Wymagania jakościowe nałożone na polskim rynku e-papierosów są jednymi z najostrzejszych w Unii Europejskiej. Po 20 maja na rynku będą dostępne tylko produkty, które przeszły szereg badań toksykologicznych – potwierdzeniem pozytywnego przejścia procesu badań jest dokonanie notyfikacji produktu przez producenta w biurze Inspektora ds. Substancji Chemicznych i rejestrze Komisji Europejskiej. Jednocześnie każdy z producentów i importerów papierosów elektronicznych ponosi odpowiedzialność karną za bezpieczeństwo sprzedawanych produktów. Zgodnie z nowymi przepisami, na opakowaniu każdego liquidu, czyli płynu do uzupełniania w e-papierosach, obowiązkowo musi pojawić się pełen skład. Opakowania jednostkowe i zbiorcze będą oznaczone odpowiednimi ostrzeżeniami informującymi o zawartości nikotyny w produkcie. Z kolei z rynku znikną liquidy o mocy większej niż 20 mg/ml i objętości większej niż 10 ml.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
Co ciekawe, przepisy i standardy bezpieczeństwa, którymi zostały objęte e-papierosy są bardziej wyśrubowane niż ograniczenia dla papierosów tradycyjnych. W myśl ustawy, do produkcji płynów nikotynowych mogą zostać tylko składniki najwyższej czystości, nie można stosować także substancji, które w formie podgrzanej lub niepodgrzanej zagrażają ludzkiemu zdrowiu, mają właściwości kancerogenne lub mutagenne. Dla porównania, w dymie tytoniowym znajduje się kilkadziesiąt substancji odpowiedzialnych za rozwój nowotworów i ok. 6000 innych związków.
Mimo wysokich kosztów dostosowania produktów do nowych wymagań – szacunkowo od ok. 20 do 50 tysięcy złotych za jeden produkt, producenci pozytywnie komentują nowe regulacje. - Na rynku brakowało odpowiednich przepisów, które określiłyby standardy produkcyjne. – mówi Jerzy Jurczyński z największej sieci sklepów specjalistycznych z e-papierosami w Europie eSmoking World.
więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Plaga wapingu. Po e-papierosy sięgają młodzi, a nie rzucający palenie
-
E-papierosy niebezpieczne dla pracy wielu narządów
-
Podwyżka akcyzy na papierosy zbyt niska? Branża apeluje do ministra
-
Amerykańscy naukowcy udowadniają, że e-papierosy nie pomagają rzucić nałogu
-
MF: płyny do e-papierosów podlegają akcyzie
-
W czerwcu początek prac Forum Akcyzowego o wyrobach tytoniowych
-
Banderole na e-papierosy i podgrzewacze od 1 maja
-
1.05 wyroby nowatorskie i płyny do e-papierosów ze znakiem akcyzy
-
W II kw. rozpocznie prace Forum Opodatkowania Wyrobów Akcyzowych
-
MF: KAS jest przygotowana do walki z ewentualną szarą strefą na rynku e-papierosów
komentarze (0)