Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

E-papierosy do kontroli. Nowe przepisy sprawdzą jakość produktów

  • Autor: portalspozywczy.pl /pr
  • Data: 16-05-2017, 18:42
Kończy się „taryfa ulgowa” dla sprzedawców e-papierosów. Od 20 maja  br. wchodzą w życie przepisy gwarantujące, że konsumenci znajdą w sklepach z e-papierosami  wyłącznie produkty przebadane toksykologicznie i nie zawierające związków kancerogennych lub mutagennych.
E-papierosy do kontroli. Nowe przepisy sprawdzą jakość produktów
fot. shutterstock

Uchwalona  w ubiegłym roku nowelizacja Ustawy antytytoniowej  zrewolucjonizowała rynek wyrobów tytoniowych wprowadzając szereg ograniczeń, m.in. reklamowych, na producentów papierosów. Po raz pierwszy przepisami ustawy zostali również objęci sprzedawcy e-papierosów, którzy mieli jednak czas na dostosowanie produktów do nowych przepisów do 20 maja br. 

Nowe przepisy gwarantują wysoką jakość produktów sprzedawanych w legalnie działających sklepach z e-papierosami w Polsce.  Wymagania jakościowe nałożone na polskim rynku e-papierosów są jednymi z najostrzejszych w Unii Europejskiej. Po 20 maja na rynku będą dostępne tylko produkty, które przeszły szereg badań toksykologicznych – potwierdzeniem pozytywnego przejścia procesu badań jest dokonanie notyfikacji produktu przez producenta w biurze Inspektora ds. Substancji Chemicznych i rejestrze Komisji Europejskiej. Jednocześnie każdy z producentów i importerów papierosów elektronicznych ponosi odpowiedzialność karną za bezpieczeństwo sprzedawanych produktów. Zgodnie z nowymi przepisami, na opakowaniu każdego liquidu, czyli płynu do uzupełniania w e-papierosach, obowiązkowo musi pojawić się pełen skład. Opakowania jednostkowe i zbiorcze będą oznaczone odpowiednimi ostrzeżeniami informującymi o zawartości nikotyny w produkcie. Z kolei z rynku znikną liquidy o mocy większej niż 20 mg/ml i objętości większej niż 10 ml.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Co ciekawe, przepisy i standardy bezpieczeństwa, którymi zostały objęte e-papierosy są bardziej wyśrubowane niż ograniczenia dla papierosów tradycyjnych. W myśl ustawy, do produkcji płynów nikotynowych mogą zostać tylko składniki najwyższej czystości, nie można stosować także substancji, które w formie podgrzanej lub niepodgrzanej zagrażają ludzkiemu zdrowiu, mają właściwości kancerogenne lub mutagenne. Dla porównania, w dymie tytoniowym znajduje się kilkadziesiąt substancji odpowiedzialnych za rozwój nowotworów i ok. 6000 innych związków.

Mimo wysokich kosztów dostosowania produktów do nowych wymagań – szacunkowo od ok. 20 do 50 tysięcy złotych za jeden produkt, producenci pozytywnie komentują nowe regulacje. - Na rynku brakowało odpowiednich przepisów, które określiłyby standardy produkcyjne. – mówi Jerzy Jurczyński  z największej sieci sklepów specjalistycznych z e-papierosami w Europie eSmoking World.

 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!