Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

GFN 2022: jak zminimalizować szkody dla zdrowia palaczy?  

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 23-06-2022, 15:36
Ograniczenie szkód zdrowotnych związanych z paleniem tytoniu było głównym tematem IX Światowego Forum Nikotynowego (Global Forum on Nicotine 2022), które odbyło się w dniach
16-18 czerwca w Warszawie.
GFN 2022: jak zminimalizować szkody dla zdrowia palaczy?  
GFN 2022: jak zminimalizować szkody dla zdrowia palaczy? Fot. za gfn.events

Jak kształtować politykę wobec branży tytoniowej?

Uczestnicy zadawali sobie pytania o to w jaki sposób rządy poszczególnych państw powinny podchodzić do potencjalnie mniej szkodliwych alternatyw wobec tradycyjnych papierosów i jak kształtować politykę wobec branży tytoniowej, by ograniczyć szkody związane z paleniem „twardych” papierosów.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Global Forum on Nicotine (GFN) organizowane jest co roku. Od 2014 r. odbywa się w formie międzynarodowej konferencji skupiającej się na przyszłości wyrobów nikotynowych, wdrażanych wobec nich regulacjach prawnych oraz wpływowi tych produktów na zdrowie publiczne. Tę edycję zorganizowano pod hasłem "Tobacco Harm Reduction - Here for Good".

Wydarzenie składało się z 6 głównych paneli dyskusyjnych, 3 przemówień otwierających dany dzień konferencji, 7 rozmów eksperckich w studiu telewizyjnym GFN•TV, 3 debat naukowo-biznesowych, a także gali wręczenia corocznej nagrody Michael Russell Award.

Drugiego dnia wydarzenia paneliści rozmawiali na temat wolności naukowej w zakresie badań nad nikotyną i alternatywnymi produktami tzw. niższego ryzyka oraz o kampaniach dezinformacyjnych wokół e- papierosów i innych bezdymnych wyrobów nikotynowych. Opowiedzieli, jak wprowadzające w błąd informacje rzutują potem na polityki zdrowotne państw uwzględniające redukcję szkód zdrowotnych dla palaczy. Jedna z dyskusji skoncentrowała się też na potencjalnych korzyściach zdrowotnych i terapeutycznych zażywania nikotyny – paneliści podkreślili jednak, że jest wyraźna granica między samą substancją o roślinnym pochodzeniu a wyrobami tytoniowymi.

Alternatywne produkty nikotynowe

Trzeciego dnia naukowcy z całego świata dyskutowali o alternatywnych produktach nikotynowych, które wielu palaczy błędnie utożsamia tylko z e-papierosami. Tymczasem za produkty niższego ryzyka przemysł uznaje też woreczki nikotynowe, szwedzki snus czy nowatorskie wyroby tytoniowe, np. podgrzewacze tytoniu.

Jeden z paneli pt. "Safer nicotine: human rights and legal challenges" był z kolei próbą znalezienia związku między dostępem do alternatywnych produktów nikotynowych a prawami i wolnościami jednostki. Jego uczestnicy argumentowali, dlaczego ich zdaniem restrykcje wobec polityki THR (tobacco harm reduction) przynoszą więcej szkód niż pożytku dla zdrowia palaczy. W ramach jednej ostatnich dyskusji wydarzenia omówiono zjawisko pełzającej prohibicji w odniesieniu do potencjalnie mniej szkodliwych alternatyw dla papierosów. Eksperci przedstawili, jakimi metodami podatkowymi i prawnymi na poziomie instytucji państwowych walczy się z polityką THR i dlaczego powinno się to zmienić.

Keynote speakerami tegorocznego forum byli Marc Gunther, amerykański dziennikarz zajmujący się w ostatnich latach negatywnym wpływem działalności fundacji na politykę THR, dr. Mark Tyndall, kanadyjski lekarz specjalizujący się w redukcji szkód zdrowotnych związanych z paleniem, oraz Nancy Loucas, pochodząca z Nowej Zelandii reprezentantka wiodących organizacji broniących praw waperów, czyi użytkowników e-papierosów.

Więcej informacji na temat Światowego Forum Nikotynowego  można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia https://gfn.events/

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!