Kowalczyk we wtorek został powołany na nowego wicepremiera, ministra rolnictwa w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Akcyza na cydr do likwidacji?

Nowy szef rolnictwa był pytany także o akcyzę na cydr. "Akcyza na cydr nie powinna być zlikwidowana - to by też wyszło poza kontrolę. Natomiast ważne jest, aby ona była porównywalna z takimi samymi produktami, czyli niskoalkoholowymi, np. z piwem, bo piwo ma bardzo małą akcyzę. Jeśli cydr by miał taką samą akcyzę jak piwo, to wtedy wszystko byłoby w porządku" - powiedział Kowalczyk. Dodał, że to jest zadanie dla niego.

Wskazał , że chciałby aby akcyza na cydr została zrównana z porównywalnymi napojami, takimi jak piwo "Chodzi o to, żeby procent alkoholu zawarty w napojach alkoholowych był podobnie opodatkowany - powiedział.

"Piątka dla zwierząt"

Wicepremier został zapytany o to, czy wróci do pracy nad ustawą "Piątka dla zwierząt". "W takim wymiarze, jak była - nie wrócę" - oświadczył.

Zaproponowana w ub. roku przez PiS tzw. piątka dla zwierząt to przepisy zawarte w nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, m.in. zakazujące hodowli zwierząt na futra i ograniczające ubój rytualny. Rozwiązania te wywołały protesty środowisk rolniczych. Senat wprowadził do nowelizacji poprawki, ale nie zostały one poddane pod głosowanie w Sejmie, a więc nie mógł zakończyć się proces legislacyjny noweli.

We wrześniu ub. roku 15 posłów PiS zostało zawieszonych w prawach członka partii po głosowaniu, mimo dyscypliny partyjnej, przeciwko projektowi "Piątki dla zwierząt". Był wśród nich Henryk Kowalczyk, a także ówczesny minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który w efekcie odszedł ze stanowiska. W listopadzie ub. r. cała piętnastka została przywrócona w prawach członków partii.

Kowalczyk był dopytywany także o to, czy Polska nie powinna zakazać uboju rytualnego. "Tak uważam" - odparł. Jak tłumaczył, "ubój rytualny różni się w cierpieniu zwierząt praktycznie niczym od uboju tradycyjnego, bo tradycyjny też jest bardzo przykry". "Wszyscy, którzy o tym dyskutują najlepiej powinni pojechać do rzeźni" - powiedział wicepremier.

Ceny nawozów 

Kowalczyk mówił też, jak będzie walczył z wysokimi cenami nawozów. Można w Europie zrobić obniżanie akcyzy (na gaz - przyp. red.), zawieszenie opłat z tytułu emisji CO2, to też jest istotny składnik kosztowy przy produkcji nawozów - powiedział minister rolnictwa. Rober Mazurek zapytał, czy Polska może u siebie obniżyć lub zlikwidować akcyzę na gaz. Może, ale w jakimś małym zakresie - odpowiedział Kowalczyk. Czy zatem wicepremier Kowalczyk doprowadzi do obniżenia akcyzy na paliwa gazowe? Tak będę prowadził te rozmowy, żeby się nad tym zastanowić - odpowiedział Kowalczyk.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl