Producenci z branży alkoholowej i słodyczy na FRSiH 2022

Pierwsza cześć debaty „Alkohole i przekąski: zwycięzcy czy ofiary kryzysu?” będzie poświęcona sektorowi alkoholi, który z początkiem tego roku musiał poradzić sobie z kolejną podwyżką akcyzy. Natomiast kilka miesięcy później pojawiły się nowe problemy dla branży alkoholowej, z którymi się boryka jak np. dostępność szkła i butelek.

Jakby tego było mało, od nowego roku rząd przygotował dla branży kolejną podwyżkę akcyzy, która stopniowo będzie rosła w kolejnych latach. Jak to wpłynie na branżę i jak poradzą sobie z tym producenci alkoholi będziemy rozmawiać m.in. z Januszem Palikotem, prezesem spółki Manufaktura Piwa, Wódki i Wina oraz Jakubem Nowakiem, prezesem Grupy JNT.

W drugiej części debaty skupimy się na branży słodyczy i przekąsek, która szuka najlepszych rozwiązań dla konsumentów i producentów w obliczu rosnącej inflacji i drożyzny na sklepowych półkach. Czy mimo podwyżek cen konsumenci dalej chętnie sięgają po alkohole i przekąski, aby dać sobie odrobinę przyjemności w trudnych czasach? Czy przekąski i słodycze to dobre produkty na kryzysowe pocieszenie? O tym będziemy debatować m.in. z Janem Kolańskim. Z prezesem Grupy Colian porozmawiamy również o innowacyjnych pomysłach na promocję marek i budowę nawyków konsumenckich w obecnych czasach.

Dodajmy, że debata „Alkohole i przekąski – gwiazdy sklepowej półki” odbędzie się 7 listopada tego roku w ramach jubileuszowej 15. edycji Forum Rynku Spożywczego i Handlu.

Cały czas trwa rejestracja na FRSiH 2022, oddzielna do udziału w formule stacjonarnej i online. Szczegóły znajdą Państwo w linku poniżej.

Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Zapraszamy do rejestracji

Jubileuszowa edycja Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2022

Głównymi nurtami tematycznymi tegorocznego Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2022 są:

  • THINK AGILE scenariusze i wyzwania dla branży w trakcie zawirowań geopolitycznych i finansowych, nowe modele biznesowe, eksport w czasach przełomu
  • THINK GREEN zielone zasady w produkcji, żywność roślinna, dekarbonizacja, neutralność klimatyczna wobec transformacji
  • THINK TECH innowacje i start-upy, foodtech, retailtech, e-commerce, zakupy jutra, nowe technologie dla konsumentów
  • THINK BETTER odpowiedzialność społeczna, ESG w branży spożywczej, budowanie lepszej marki
  • THINK HUMAN dobrostan, odpowiedzialność za środowisko i pracowników, cyrkularne wybory, transparentność, komfort zakupów, lokalność

ZOBACZ AGENDĘ FRSIH 2022

Dlaczego warto zarejestrować się na Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2022?

● Networking. W jednym miejscu spotkają się: najważniejsi w kraju przedstawiciele i liderzy branży, inwestorzy, eksperci oraz przedstawiciele władz samorządowych. Od Ciebie zależy, jak wykorzystasz nowe kontakty.

● Najgorętsze tematy w branży: nowy handlowy ład | żywność i opakowania bez śladu | fabryka 4.0 | zarządzanie FMCG | ESG w branży spożywczej i handlu | foodtech, retailtech i e-commerce | trendy dla sektora HoReCa.

● Forum to 2 intensywne dni wypełnione dyskusjami o aktualnych wyzwaniach branży, najnowszych trendach w sprzedaży, szansa dzielenia się wiedzą oraz rozwiązaniami wdrożonymi w polskich realiach.

● Wiedza i inspiracje. Szansa na uzyskanie konstruktywnych wniosków, diagnoz dotyczących kształtu i perspektyw rozwoju jednej z największych gałęzi gospodarki w naszym kraju – branży spożywczej, handlowej i HoReCa.

● Udział w wieczornej gali wręczenia Nagród Food&Retail Award oraz certyfikatów Dobry Produkt przyznanych w drodze plebiscytu.

● Szansa na uzyskanie konstruktywnych wniosków, diagnoz dotyczących kształtu i perspektyw rozwoju jednej z największych gałęzi gospodarki w naszym kraju – branży spożywczej, handlowej i HoReCa.

Dodajmy, że organizatorem 15. edycji Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2022 jest Grupa PTWP wraz z redakcjami PortalSpozywczy.pl, DlaHandlu.pl oraz HoReCaTrends.pl

Zapraszamy do udziału w Forum Rynku Spożywczego i Handlu.

 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl