Janusz Palikot i Browar Tenczynek z ważną akcją społeczną
Browar Tenczynek zaczął akcję społeczną #NieWstydźSię. Celem jest zachęcanie do przełamywania własnego wstydu i głośnego wypowiedzenia tego, co nas krępuje, bo to najlepszy sposób na oddalenie od siebie depresji i zaburzeń w relacjach z ludźmi.

Odczuwanie wstydu najczęściej prowadzi do obniżania samooceny. A to często rodzi depresję. Według danych NFZ ponad 3% Polek i Polaków cierpi na depresję. Liczba ta może być zaniżona, w związku z bardzo ograniczonym dostępem do profesjonalnej pomocy udzielanie przez psychologów i psychiatrów. Częściej (73% zdiagnozowanych chorych) to kobiety. Ze wstydem łączy się poczucie bezsilności i niższości wynikające z niekorzystnej oceny siebie wobec innych.
Norbert Elias określił wstyd jako „lęk przed degradacją socjalną”, uczucie alarmujące o utracie pożądanej pozycji społecznej, dostępu do zasobów i zdolności sprawowania władzy, o byciu podporządkowanym. W dobie pandemii, skutkującej radyklanym ograniczeniem kontaktów międzyludzkich, poczuciem stałego zagrożenia dla życia i zdrowia, a także bezpieczeństwa socjalnego, nierozładowane poczucie wstydu jest jeszcze bardziej niebezpieczne.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
- Wstyd się przyznać przed samym sobą, że jest się uzależnionym, że ma się depresję, że jest się ofiarą przemocy. A dzisiaj w dobie pandemii zaburzenia osobowości są największym problemem, przy braku systemowej pomocy psychologicznej. Dlatego, chcemy przekonywać, że ten wstyd, którego tak bardzo się boimy jest głównie w nas, w naszych głowach. Że warto porozmawiać, wyrzucić z siebie to poczucie winy z siebie i poczujesz się lepiej. Wypowiedz to, czego tak bardzo się boisz. Bez przełamania swojego wstydu nie sposób zacząć zmiany na lepsze. Zachęcam do włączenia się do naszej akcji #NieWstydźSię – zachęca Janusz Palikot, twórca obecnego Browaru w Tenczynku.
W dobie wszechogarniających mediów społecznościowych, zwłaszcza Instagrama i Facebooka zmienia się poczucie wstydu i przyczyny, dla których wstydzimy się. Wstyd i poczucie winy, dwa formalnie różne uczucia często są ze sobą mylone. W języku polskim termin „wstyd” definiowany jest jako „nieprzyjemne, upokarzające uczucie wywołane świadomością własnych lub cudzych braków (...) połączone z lękiem przed opinią innych" (Dunaj, 1996, s. 1253). „Poczucie winy” odnosi się do reakcji na własny „czyn, postępek, zachowanie uznane za wykroczenie, sprzeczne z normami obyczajowymi, moralnymi, z przepisami prawa" (Dunaj, 1996, s. 1229).
W psychologii konstrukty wstydu i poczucia winy definiowane są w podobny sposób: wstyd określany jest jako „stan emocjonalny wywołany świadomością niegodnego lub ośmieszającego zachowania" (Reber, 2000, s. 839), natomiast poczucie winy definiowane jest jako „stan emocjonalny wywołany przez świadomość przekroczenia norm moralnych" (Reber, 2000, s. 829). Emocja wstydu wiąże się ze świadomością popełnienia błędu, podczas gdy poczucie winy wiąże się ze świadomością złamania norm. Obie emocje powstają w konsekwencji naruszenia własnych norm, co za tym idzie uznawane są za emocje kłopotliwe (Zaleski, 1998).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.