• Najnowsze dane handlowe pokazują, że Modelo Especial wyprzedza obecnie Bud Light w całych Stanach Zjednoczonych.
  • Sprzedaż Bud Light spadła o 25,7% w porównaniu z rokiem ubiegłym w tygodniu zakończonym 20 maja.
  • Był to największy spadek tygodniowej sprzedaży od czasu kontrowersji związanych z reklamą z udziałem Dylana Mulvaneya.
  • Heineken także chce "wykorzystać sytuację". Wydaje 100 milionów dolarów na promocję nowego lekkiego piwa wśród Amerykanów.

Spadek sprzedaży piwa Bud Light 

W tygodniu zakończonym 20 maja sprzedaż Bud Light spadła o 25,7 procent w porównaniu z tym samym tygodniem rok temu, podczas gdy najbliższy rywal Model Especial odnotował wzrost sprzedaży o 9,2 procent - wynika z danych Bump Williams Consulting cytowanych przez New York Post.

- Podczas gdy Bud Light traci, Modelo Especial zyskuje z tygodnia na tydzień, a teraz Modelo wyprzedza Bud Light na poziomie krajowym we wszystkich kanałach handlowych łącznie – powiedział Bump Williams, który prowadzi firmę konsultingową, w rozmowie z Post.

- Jeśli tak dalej pójdzie, Modelo przewyższy Bud Light w tym roku - dodał.

Według danych Bump Williams Modelo było piwem numer dwa w USA w ubiegłym roku, odnotowując 3,8 miliarda dolarów sprzedaży poza lokalem przedsiębiorstwa, w porównaniu do 4,8 miliarda dolarów Bud Light.

Bud Light kontra Modelo Especial

Zarówno Bud Light, jak i Modelo są własnością Anheuser-Busch AB InBev. Jednak w ramach ugody antymonopolowej sprzedaż Modelo w USA jest kontrolowana przez konkurencyjną Constellation Group i nie liczy się jako część globalnych wolumenów AB InBev. 

Najnowsze dane wskazują na zaostrzenie ostatnich trendów sprzedażowych po tym, jak promocja Bud Light z Mulvaney z 1 kwietnia wywołała reakcję i groźby bojkotu przeciwko LGBTQ. 

Przez cztery tygodnie do 20 maja sprzedaż Bud Light spadła o 24,3 procent w porównaniu z zeszłym rokiem, podczas gdy sprzedaż Modelo wzrosła o 8 procent.

"To monumentalny spadek" – powiedział Williams w rozmowie z "Post". „Modelo przewyższyło Bud Light po raz pierwszy od czasu jego wprowadzenia na rynek w 1982 roku".

Wyniki AB InBev zagrożone przez spadającą sprzedaż Bud Light

W notatce z zeszłego tygodnia analitycy JPMorgan stwierdzili, że spodziewają się, że zysk AB InBev przed odliczeniem odsetek i podatków w USA spadnie w tym roku o 26 procent, przy 12-procentowym spadku wolumenu i 10-procentowym spadku sprzedaży. 

"Uważamy, że istnieje podgrupa amerykańskich konsumentów, którzy nie będą pić Bud Light w dającej się przewidzieć przyszłości" – czytamy w notatce.

Firma macierzysta Bud Light powiedziała na początku tego miesiąca, że ​​tego lata potroi swoje wydatki marketingowe w USA, próbując zwiększyć słabnącą sprzedaż.

Kontrowersje wokół reklamy piwa Bud Light

Jak już pisaliśmy, w całej "aferze" wokół Bud Light chodzi o partnerstwo brandingowe z kontrowersyjną 26-letnią transpłciową influencerką - Dylan Mulvaney.

Na swoich kontach w mediach społecznościowych, które przyciągają 10 milionów followersów (także hejterów) opublikowała na początku kwietnia post, w którym przebrana za Holly Golightly z filmu "Śniadanie u Tiffany'ego" promuje konkurs March Madness Bud Light, w którym można wygrać 15 tys. dol. Firma z kolei wyprodukowała specjalnie wykonane puszki z podobizną Mulvaney, aby upamiętnić partnerstwo.

Niektórzy fani marki Bud Light zareagowali gniewem, potępiając producenta piwa za sponsorowanie transpłciowej kobiety i wspieranie wartości LGBTQ+. W Internecie opublikowano filmy pokazujące, jak konsumenci wyrzucają puszki i butelki Bud Light do koszy na śmieci, a zawartość wylewają do zlewów. 

Heineken skorzysta na skandalu wokół Bud Light?

Podczas gdy inwestorzy próbują oszacować wpływ kontrowersyjnej reklamy piwa Bud Light na światowego lidera branży piwowarskiej Anheuser-Busch InBev, rywal Heineken wydaje 100 milionów dolarów na promocję nowego lekkiego piwa wśród Amerykanów - podał niedawno Reuters.

Holenderski browar chce by Heineken Silver stał się kultowym piwem w USA, gdzie sprzedaż standardowego Heinekena w ciągu ostatniej dekady uległa znacznej stagnacji.

Heineken jest drugim co do wielkości browarem na świecie, ale w Stanach Zjednoczonych zajmuje 4. miejsce.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl