- Nawiązałem kontakt z przedstawicielem Grupy Żywiec w celu przekazania informacji o woli zakupu spółki Browar Zamkowy w Cieszynie. Teraz wszystko w rękach Grupy Żywiec - poinformował polityk na swoim koncie na Twitterze.

- Jestem zainteresowany przejęciem tylko Browaru w Cieszynie, bo Browar Braniewo jest dla mnie za duży i nie udźwignąłbym tego finansowo, zaś Browar w Cieszynie jest podobny wielkościowo do moich browarów - mówi zaś serwisowi portalspozywczy.pl Marek Jakubiak, który jest też właścicielem Browarów Regionalnych Jakubiak.

- Jestem gotowy na odkupienie Browaru w Cieszynie, ale na razie czekam na odpowiedź od Grupy Żywiec, gdzie dziś będą dyskutować w tej sprawie. Dwukrotnie kontaktowałem się z Grupą Żywiec, a mój przedstawiciel wysłał dwukrotnie maila w tej sprawie. Grupa Żywiec wydaje się być jednak zaskoczona moją propozycją, bo nie otrzymałem na razie żadnej ceny Browaru. Jednak poproszono mnie, żebym poczekał na odpowiedź - mówi też serwisowi portalspozywczy.pl Marek Jakubiak.   

Grupa Żywiec informowała kilka dni temu, że planuje zamknąć lub sprzedać do końca pierwszego kwartału 2021 roku Browar Zamkowy w Cieszynie. Podobny los czeka Browar w Braniewie, a Grupa informowała też, że prowadzi już rozmowy w sprawie sprzedaży.

Wcześniej w sieci pojawiły się też spekulacje, że odkupieniem Browaru w Cieszynie może być zainteresowany także Janusz Palikot, który opublikował na instagramie swoje zdjęcie na tle tego historycznego browaru w Cieszynie. - Niestety w temacie zadanych przez Panią pytań nie udzielamy żadnych informacji – odpowiedział nam Przemysław Bobrowicz, dyrektor do spraw marketingu Browaru Tenczynek, który należy do Janusza Palikota.

Grupa Żywiec podkreśla zaś, że jest to trudny moment w jej działalności. Magdalena Brzezińska, dyrektor do spraw korporacyjnych Grupy Żywiec mówiła wcześniej serwisowi portalspozywczy.pl, że z  zamknięcie browaru w Braniewie czy Cieszynie to krok ostateczny, jeśli nie udałoby się sprzedać browaru do końca pierwszego kwartału następnego roku. - Prowadzimy już rozmowy w kierunku sprzedaży, ale na ten moment nie możemy podać więcej szczegółów - mówiła serwisowi portalspozywczy.pl. 

Tłumaczyła, że w związku z narastającymi wyzwaniami rynkowymi Grupa Żywiec musi skoncentrować wszystkie swoje zasoby na kluczowych obszarach. Niestety wiąże się to też z koniecznością rezygnacji z części aktywów, którym Grupa nie byłaby w stanie zapewnić finansowania w przyszłości. Zamiar sprzedaży jest podyktowany przeciwnościami rynkowymi wzmocnionymi dodatkowo przez pandemię. 

Czytaj też: "Kto odkupi Browar w Cieszynie od Grupy Żywiec? Browar Braniewo też na sprzedaż. Trwają rozmowy"

Browar Zamkowy w Cieszynie to najbardziej tradycyjny Browar Grupy Żywiec. Do dziś przy produkcji piwa stosuje się tam otwarte kadzie fermentacyjne. Flagową marką Browaru w Cieszynie jest piwo Cieszyńskie pod którą dostępne są piwa w kilku różnych stylach. Oprócz tego Browar warzy piwo Brackie oraz Żywiec Porter. 

Powstał w 1846 z inicjatywy rodziny Habsburgów w dawnej rezydencji należącej do arystokratów. Jest to najstarszy polski browar, gdzie piwo warzy się wciąż metodami tradycyjnymi, przy użyciu otwartych kadzi fermentacyjnych, a poszczególne procesy warzenia odbywają się w komorach wydrążonych w górze zamkowej.

Browar w Cieszynie został wybudowany na wzgórzu zamkowym przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga. Lokalizacja ta uznawana jest za miejsce założenia Cieszyna – jednego z najstarszych miast na Śląsku. Ponieważ wzniesiono go w sąsiedztwie habsburskiego zamku (dokładnie − na północnych fundamentach jego obwarowań), przylgnęła do niego nazwa „Zamkowy”. Jak na ówczesne czasy budowa zakładu mieszczącego się w czteroskrzydłowym, kwadratowym budynku z dziedzińcem pośrodku, była ogromnym przedsięwzięciem inwestycyjnym. Jeszcze przed I wojną światową browar połączono z Fabryką Win i Likierów w Błogocicach. Przede wszystkim jednak stale go modernizowano, m.in. stare maszyny parowe zastąpiono nowoczesnymi, wyposażonymi w silniki Diesla.

 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl