Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

MF rozpoczyna konsultacje w sprawie pakietu tytoniowego

  • Autor: PAP
  • Data: 05-06-2017, 17:49
Do konsultacji społecznych został skierowany projekt ustawy "pakiet tytoniowy" - poinformowało Ministerstwo Finansów. Potrwają one do 22 czerwca. Nowe przepisy mają uszczelnić system podatkowy w zakresie obrotu suszem tytoniowym.
MF rozpoczyna konsultacje w sprawie pakietu tytoniowego
fot. shutterstock

Projekt "pakiet tytoniowy" zmienia zapisy w czterech innych ustawach.

W ustawie o podatku akcyzowym wprowadzono m.in.: opodatkowanie sprzedaży suszu połączonej z dostawą wewnątrz wspólnotową lub eksportem przez rolnika.

Zmiany będą też dotyczyły odpowiedzialności osoby trzeciej całym swoim majątkiem za zobowiązania podmiotu obowiązanego do złożenia zabezpieczenia akcyzowego; obowiązku ewidencjonowania nieopodatkowanego suszu przez podmiot, który magazynuje go poza składem podatkowym; - wprowadzenia nowej formy składania zabezpieczenia akcyzowego - hipoteki na nieruchomości.

Planowane jest obniżenie górnej granicy zabezpieczenia ryczałtowego, które składają pośredniczące podmioty tytoniowe lub podmioty reprezentujące przedsiębiorcę zagranicznego, z obecnych 30 mln zł do 15 mln zł.

Według resortu finansów, oprócz uszczelnia systemu podatkowego w zakresie obrotu suszem tytoniowym projektowane przepisy dadzą większe możliwości działań służb kontrolnych, co ma pozwolić skuteczniej usuwać nielegalne podmioty działające na rynku tytoniu.

Resort zauważa, że wprowadzone 1 stycznia 2016 r. regulacje zaostrzyły już kryteria dopuszczalności prowadzenia działalności w charakterze pośredniczących podmiotów tytoniowych (PPT). Wprowadziły także obowiązek ich rejestrowania oraz składania zabezpieczenia akcyzowego. Dodatkowo PPT zostały zobowiązane do prowadzenia ewidencji suszu tytoniowego.

W opinii resortu finansów, w dalszym ciągu dużym problemem jest produkcja wyrobów tytoniowych przez nielegalne wytwórnie i nieodprowadzanie przez nie należnych podatków do budżetu państwa. Z uwagi na to, że jednym ze źródeł surowca tytoniowego wykorzystywanego do tej produkcji (wysuszonych liści tytoniu) może być tytoń pochodzący z nielegalnej produkcji krajowej, zmiany pozwolą na zmniejszenie dopływu surowca tytoniowego do takich wytwórni.

Według danych MF, szara strefa na rynku wyrobów tytoniowych w Polsce wynosi ok. 14,6 proc. krajowej konsumpcji. Oznacza to, że na polskim rynku w obrocie funkcjonuje ponad 7,2 mld nielegalnych sztuk papierosów. Choć szara strefa maleje (w 2015 r. wynosiła 18,2 proc. konsumpcji), jej rozmiar powoduje znaczne uszczuplenia w dochodach budżetowych. Szacuje się, że z tego powodu do budżetu państwa nie trafia ok. 6 mld zł z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego i VAT.

Niezależnie od zmian legislacyjnych Ministerstwo Finansów prowadzi szeroko zakrojoną walkę z nielegalnym obrotem tytoniem i wyrobami tytoniowymi. W 2016 r. funkcjonariusze odkryli rekordową liczbę 72 nielegalnych fabryk wyrobów tytoniowych, zajęli 44,5 mln sztuk papierosów oraz ponad 200 ton tytoniu pochodzącego z nielegalnych źródeł. 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!