Struktura rynku piwa w Polsce zmienia się w miarę zwiększania się znaczenia i portfela małych browarów rzemieślniczych. Sprzedaż piw rzemieślniczych rośnie dzięki rosnącemu popytowi konsumentów na piwa unikalne i piwa premium.

Zima to dobry czas na eksperymenty z piwem

Tradycyjnie piwo jest uważane w Polsce za napój alkoholowy do picia głównie wiosną i latem. Mimo rosnącej popularności różnych odmian piwa, które są uznawane jako odmiany do picia przez cały rok, miesiące zimowe są tradycyjnie najsłabszymi sprzedażowo miesiącami dla branży, gdy konsumenci sięgają po „cieplejsze” napoje alkoholowe, takie jak wódka czy inne mocniejsze alkohole.

Dlatego wyłania się szansa dla „zimowych ocieplaczy” („winter warmers”), czyli piw na sezon zimowy, aby przyciągnąć i zachęcić konsumentów szukających w zimie tych „cieplejszych” wersji napojów alkoholowych.

Często piwa na sezon zimowy oferowane są w ramach limitowanych edycji i ofert sezonowych, co tworzy dodatkową otoczkę promocyjną wokół kategorii piwa.

I rzeczywiście uczestnicy tego rynku zgadzają się, że zima to najlepszy czas na eksperymenty i wprowadzanie na rynek limitowanych edycji piw, które mogą zwiększyć sprzedaż w zimniejszych miesiącach.

Polskie browary badają niszę "piw zimowych"

Podczas ostatniego sezonu zimowego w Polsce wprowadzonych zostało szereg piwnych nowości. Dominującym smakiem wśród nowych piw wprowadzonych między wrześniem 2014 roku a lutym 2015 roku był smak miodu, a także malin i jabłek.

Jednak miesiące zimowe są relatywnie krótkim okresem, aby konsumenci byli w stanie spróbować wszystkich limitowanych edycji oferowanych w tym czasie. Dlatego producenci mogą chcieć wprowadzać je na rynek jesienią, przedłużając ten okres dla konsumentów, aby mogli spróbować jak najwięcej oferowanych piw.

 Taka taktyka może być połączona z kampanią i materiałami promocyjnymi, aby wyedukować konsumentów w kwestii najlepszego sposobu serwowania tego typu piw z potrawami, z którymi mogą być łączone. To może również pomóc w zwiększeniu liczby okazji do konsumpcji, jak też umożliwić konsumentom dokonywanie bardziej przemyślanych wyborów przy zakupie limitowanych edycji.

- Limitowane edycje piw zimowych są również dobrym sposobem na stworzenie dodatkowej promocji kategorii piwa i zaoferowanie różnorodności konsumentom lubiących eksperymenty – mówi Regina Maiseviciute Haydon, analityk Mintela odpowiedzialna za sektor żywności i napojów w Polsce.

 

 

Mintel to wiodący dostawca globalnych badań konsumenckich, brandowych i medialnych. Już od ponad 40 lat firma dostarcza informacji na temat kluczowych trendów na całym świecie, oferując wysokiej jakości dane oraz analizy mające bezpośredni wpływ na sukces jej klientów. Dzięki temu Mintel cieszy się doskonałą reputacją i jest uznaną marką biznesową na całym świecie. Więcej informacji na: polska.mintel.com.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl