Podwyżka akcyzy na piwo

O planach podwyższenia podatku akcyzowego na piwo mówi się już od dłuższego czasu, dlatego większość ankietowanych przez SW Research w październiku 2021 roku zdążyła sobie wyrobić własne zdanie w tej kwestii. O planowanych przez rząd podwyżkach (o 10 proc. od 2022 roku i łącznie o 40 proc. do roku 2027) słyszała większość społeczeństwa, bo aż 52,2 proc., a temat zupełnie nie interesuje zaledwie 17 proc rodaków. Polacy oceniają ten pomysł negatywnie, a zapowiadany wzrost stawek akcyzy wydaje się zbyt wysoki dla 63,4 proc. osób.

W analogicznym badaniu opinii, przeprowadzonym w 2019 roku, zdecydowana większość respondentów (64,2 proc.) wyraziła obawę, że podwyżka podatku akcyzowego doprowadzi do wzrostu cen piwa w sklepach. Pytani o motywację, jaka stoi za planami ustawodawcy, nie mieli wątpliwości, że odpowiedzi należy szukać raczej w chęci zwiększenia wpływów budżetowych oraz realizacji obietnic wyborczych (łącznie 78,4 proc. wskazań), niż w trosce o zdrowie obywateli (14,4 proc.).

Podwyżka akcyzy. Polacy nie ufają rządowi

Dziś, na kilka miesięcy przed wejściem w życie kolejnej nowelizacji ustawy akcyzowej, równie niewielka liczba Polaków wierzy w szlachetne intencje legislatora. Tylko 12,9 proc. badanych jest przekonana, że podwyżka akcyzy ma na celu względy zdrowotne, zaś aż 73,4 proc. uważa, że chodzi wyłącznie o zasilenie państwowej kasy.

Pandemia i jej skutki negatywnie wpływają na nastroje konsumenckie. Większość respondentów (57,6 proc.) uważa, że cena piwa już dziś jest wysoka. 31,5 proc. uważa przy tym, że w obliczu wysokiej inflacji nie powinno się podnosić podatków, a 39,4 proc. – że raczej warto je obniżać, by ulżyć obywatelom.

Akcyza na piwo tematem FRSiH 2021

O tym będziemy też m.in. dyskutować podczas debaty zatytułowanej „Wyzwania dla branży alkoholowej” w trakcie listopadowego Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2021, które odbędzie się w dniach 8-9 listopada w Hotelu Sheraton w Warszawie.

W ramach debaty będziemy mówić też o cenach wódki i innych alkoholi w kontekście decyzji rządu odnośnie podwyżki akcyzy od nowego roku. Jak decyzje rządu są odbierane przez producentów wyrobów alkoholowych? Ponadto zajmiemy się dyskusją o tym co piją Polacy, o sile tradycji oraz nowych zwyczajów w konsumpcji alkoholi, o sprzedaży alkoholu w zdigitalizowanym świecie i o wpływie podatków na rozwój branży alkoholi.

FRSiH 2021: debata „Wyzwania dla branży alkoholowej”  


Udział w debacie potwierdzili:

* Mariusz Glenszczyk, prezes zarządu TiM SA

* Andrzej Olkowski, prezes Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich, członek zarządu Browaru Kormoran.

* Janusz Palikot, prezes Manufaktury Piwa Wódki i Wina SA.

* Anna Sułek, dyrektor zarządzająca Kondrat Wina Wybrane

* Marek Sypek, dyrektor generalny Stock Polska

Debata rozpocznie się 8 listopada 2021 r. o godz. 15.30 w Hotelu Sheraton w Warszawie. Moderatorem debaty będzie Jakub Szymanek, dziennikarz portalspozywczy.pl.

Cały czas można rejestrować się na FRSIH2021

Zobacz pełną agendę Forum Rynku Spożywczego i Handlu

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl